Алматы облысы
Панфилов ауданы
«Айдарлы орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен»
мемлекеттік коммуналдық мекемесінің бастауыш сынып мұғалімі
Какимжанова Майра Хамитқызы (3-сынып)
Тақырыбы:Белгісіз бөлінгішті,бөлгішті табуға арналған есептер.
Мақсаты: а\Белгісіз бөлінгішті, бөлгішті табуға арналған есептер шығару жолымен таныстыру,көбейту мен бөлу кестесін пайдалана білу дағдысын қалыптастыру,жылдам санау дағдысын қалыптастыру;
ә\Ой- өрістерін,есте сақтау қабілеттерін дамыту;
б\Ұқыптылыққа тәрбиелеу
Әдісі.сұрақ -жауап,түсіндіру, талдау, өздік,ойын,көрнекілік
Көрнекілік:сызбалар,карта,гүл,үлестірме карточка,сызба,кесте.
Түрі:дәстүрлі емес,жарыс
Пәнаралық байланыс:дүниетану,ана тілі
Сабақ барысы
1.Ұйымдастыру кезеңі
а\Психологиялық дайындық
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан
Математикаға орын берсең басынан
Барлық ғылым саған үйір болады
Досың солар,табылатын қасыңнан
-Қазір бізде қай сабақ?
-Бүгінгі сабағымыз жарыс сабағы.Сондықтан үш топ болып бөлініп ,жарысамыз.
\топқа бөлу, жетекшілерін тағайындау\
1топ Алғырлар
2топ Тапқырлар
3топ Білгірлер
\әр топ өз атын,ұранын айтады\
\әр топ өз белгілерін түсті домалақ түрінде жасаған,сұраққа жауап беру үшін әр топ өзінің дөңгелегін көтереді\
\топтың жетістіктерін бағалау жүйесімен таныстыру\
2.Үй тапсырмасын сұрау
Топ №6
Топ№8
Топ№ 10 \бағалау\
Күн ретін жазғызу көркем жазу29
3.Өткен сабақтар бойынша білімдерін тексеру
а\Математикалық диктант
1\ 3- ті 2- ге көбейт. Нәтижесін жаз
2\бірінші көбейткіш6 ,екінші2 .көбейтіндінің мәнін тап.
3\ 8 Және 1 көбейтіндісінің мәнін жаз
4\ 0 Және7 көбейтіндісінің мәнін жаз
5\Бөлінгіш16 ,бөлгіш2. Бөліндінің мәнін жаз.
ә\ «кім көп біледі?»
- еңбек сабағында біз гүл құрастыруды үйрендік,қазір біз сол өнерімізді көрсетейік.
-Ол үшін артындағы сұраққа дұрыс жауап берсек
1\ Санды немен белгілейміз?
2\Қосудың компоненттерін ата?
3\Азайтудың компоненттерін ата?
4\Көбейтудің компоненттерін ата?
5\Бөлудің компоненттерін ата?
6\Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер? \бағалау\
4.Мақсат қою кезеңі
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Белгісіз бөлінгішті,бөлгішті табуға арналған есептер»
5.Жаңа сабақ
а\ ой қозғау
\көрнекілік бойынша түсіндіру\
а\3балаға 4 жидектен бөлініп берілді. Барлығы неше жидек бөлініп берілді.
Х:3=4
Х=4*3
Х=12
12:3=4
Бөліндінің компоненттерін ата?
Белгісіз бөлінгішті табу үшін біз не істейміз?
Біз не құрдық? \теңдеу\
ә\24 жаңғақ әр сыйлықта 8 жаңғақтан болатындай етіп, бірнеше сыйлыққа салынды.
Неше сыйлыққа жаңғақ салынды?
24:Х=8
Х=24:8
Х=3
24:3=8
6.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
ә\ мағынаны ашу
кітаппен жұмыс \тақтаға\
№3 х:3=7 27:х=9
х=7*3 х=27:9
х=21 х=3
21:3=7 27:3=9
б\«Кім зерек?»ойыны
№4 \ауызша\
в\№6 Есеп шығару \тақтаға\\талдау\
а)Шешуі: 8*2+19=35
Жауабы:35
Б)(72-29)+72=115
Жауабы: 115
Біздің елімізде қандай теңіздер бар ? \Каспий,Арал\
Арал теңізі бұрын аумағы жөнінен дүние жүзіндегі көлдердің арасында үшінші орын алатын. Кейінгі жылдары Арал тартылып кетті.Ғалымдар Аралды дағдарыстан құтқарудың жолдарын іздестіруде.\ Каспий теңізі туралы қысқаша айтып кету,картадан көрсету\
Сергіту сәті
Ойнайық та ,ойлайық.
1\Үш пар ат 30км шапса, әр ат қанша км шапқан?
2\Алты метрлік бөренені 5рет кесіп,тең бөліктерге бөлген,әр бөліктің ұзындығы қандай?
3\Ұшақ Семейден Алматыға дейін 1 сағат 20минут ұшады.Ал кері қарай 80минут ұшады. Бұл айырмашылықты қалай түсінесің?
4\Бір қазақ қалаға бара жатыр еді,жолда 3танысы қарсы шықты. Қанша адам қалаға барды?
5\Қандай сағат тәулігіне 2рет қана тура уақытты көрсетіп тұрады?
6\Бақтиярдың 4ұлы бар,олардың әрқайсысының туған қарындасы бар. Бақтиярдың неше баласы бар?
7.Бекіту
№7 \өздік\
3*9=27
18:9=2
«Капитандар сайысы»
№8
2*7<5*3
4*3=2*6
21:3 <16:2
18:3<14:2
12:3=2*2
3*2>15:3
\3оқушыға карточкамен жұмыс\
Шығармашылық тапсырма
Айдарлы құмай үш метр
Күшіген екі метр
Бүркіт бір метр
Жапалақ жарты метр
8.Сабақ қорыту
Жоқ өзінде бас та ,ауыз да ,құлақ та,
Бақырайған үш көзі бар бірақ та \бағдаршам\
-Бағдаршамның қызметі қандай?
Қолдарыңдағы дөңгелектер бағдаршамның көзіне ұқсайды.
Жолда жүру ережесіне байланысты қандай өлең білесіңдер?
9.Үйге: №5.66 бет
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау,бағалау.Жеңіске жеткен топты анықтау