Күні: 23.01.2015 жыл
Пәні:математика Сыныбы:6а
Сабақтың тақырыбы:Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбына есептер шығару
Мақсаты: бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді ықшамдайды;
бір айнымалысы бар сызықтық теңдеуді шешеді.
Табыстылық критерийлері: оқушыларда топпен жұмыс жасау дағдылары жетіледі;
Оқушыларда жауапкершілік, көшбасшылық сезімі артады;
Оқыту нәтижелері: бірлесіп жұмыс жасайды; қызығушылық танытады.
Дереккөздер: оқулық, интерактивті тақта, фишкалар, кері байланыс парақтары, маркер, парақшалар, постер, бағалау парағы, тест, перфокарта
№
Сабақ барысы
Уақыты
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау /формативті, суммативті/
1
Ұйымдастыру
1 мин
2 мин
1.А-1,А-2,А-3, А-4
В-1, В-2, В-3, В-4
С-1, С-2,С-3, С-4 фишкалары арқылы 3 топқа бөлінеді.
2.
Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеп, оқушыларды 3 шағын топқа бөледі.
Мұғалім бейнежазбаны көрсетеді.
Оқушыларға шағын топтарға бөлінеді.
1-2 оқушы өз ойын айтады /топта жұмыс істеу ережесі туралы/
Топ басшысы сайланып, оқушылардың алған ұпайларын бағалау парағына жазып отырады. Әр дұрыс шығарылған есеп 1 ұпай
2
Үй тапсырмасын тексеру
3мин
Өзін-өзі тексеру әдісі
№855
Мұғалім интерактивті тақтадан дұрыс жауабын көрсетеді.
1) 8у-3(2у-3)=7y-2(5y+8)
8y-6y+9=7y-10y-16
8y-6y-7y+10y= -16-9
5y= -25
y= -25:5
y= -5;
2)5(2y-9)+6y=4(3y-2)-21
10y-45+6y=12y-8-21
10y+6y-12y= -8-21+45
4y=16
y=16:4
y=4;
3) 5y+7(3-y)=3(5-2y)-6
5y+21-7y=15-6y-6
5y-7y+6y=15-6-21
4y= -12
y= -12:4
y= -3;
4)7y-4(3y+5)=2-3(4y-9)
7y-12y-20=2-12y+27
7y-12y+12y=2+27+20
7y=49
y=49:7
y=7.
Әр оқушы өз есебінің жауабын тексереді.
Өзін-өзі бағалау.
Жоғары ұпай -4.
Топ басшысы бағалау парағын толтырады.
3
Пысықтау
10 мин
Эстафета ойыны
Топтағы оқушыларға тізбек арқылы есеп шығартады.
А-1, В-1,С-1: A-2,B-2,C-2: A-3,B-3,C-3:
2х+7=8x+25 3(x+4)=7x+4 1,5x-8=2x-11
2x-8x=25-7 3x+12=7x+4 1,5x-2x= -11+8
-6x=18 3x-7x=4-12 -0,5x=-3
x=18:6 -4x= -8 x=-3:(-0,5)
x= -3 x= -8:(-4) x=6
x=2
A-4,B-4,C-4:
2(x+7)=5x-1
2x+14=5x-1
2x-5x=-1-14
-3x=-15
x= -15:(-3)
x=5
1-оқушы есебін шығарып, келесі оқушыға кезекті береді, тізбекті жалғастырады, постерге жазып түсіндіреді.
Оқушылар дәптерге жазады.
Өзара бағалау
Әр есепке 1 ұпай
4
10 мин
Джигсо әдісі
/жеке жұмыс
А-1, В-1,С-1 оқушылар №856 /1/
5(3-2y)-4(9-y)=3(y+5)
15-10y-36+4y=3y+15
-9y=36
y= - 4;
А-2, В-2, С-2 - №856 /2/
14(2x-3)-5(x+4)=2(3x+5)+5x
28x-42-5x-20=6x+10+5x
12x=72
x=6;
А-3, В-3, С-3 - №856 /3/
9(3x-7)+3(8x-11)=3(9x+8)
27x-63+24x-33=27x+24
24x=120
x=5;
А-4, В-4, С-4 - №856 /4/
6(7x-11)-13(x-6)=14(2x+1)
42x-66-13x+78=28x+14
x=2.
Оқушылар дәптерге орындайды.
Әр оқушы 1 балл
өзін-өзі бағалау
5
Сергіту сәті
2 мин
«Қызыл өрік» бейнежазбасы
Оқушылар дене жаттығуын орындайды.
6
Бекіту
5 мин
Домино әдісі
Мұғалім қағаз қиындыларын таратады.
1-ереже.
аx=b түріндегі теңдеу (мұндағы х-айнымалы, а,b – қандай да бір сандар) бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.
2-ереже.
Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
3-ереже.
Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
Оқушылар ережені құрастырып шығады.
7
5 мин
Тест. Перфокартамен жұмыс
3 сұрақтан тұратын тест ұсынылады.
1.Алгебралық қосындыны жақшасыз жазыңдар:
m+(-n)+p+(-k)
m-n+p-k
m+n-p-k
m-n-p-k
2. Амалды орындаңдар:
-45:(-5)-12
a) -17
b) -3
c) 21
3. Жақшаны ашыңдар:
-2,5(3x+2)
a) -7,5x-5
b) 7,5x-5
c) 2,5x
Әр оқушы жеке жұмыс орындайды
3 ұпай
8
Үйге тапсырма
1мин
№858
9
Бағалау
3 мин
3мин
Кері байланыс
Ұпайларын есептеп, бағаларын күнделікке, журналға қою
Аты
Үй тапсыр-масы
Эстафета ойыны
Джигсо әдісі
Тест
Критериалды бағалау
7-9 ұпай – «5»
5-6 ұпай - «4»
3-4 ұпай - «3»
0-2 ұпай – «2»