Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Химия / Другие методич. материалы / Сабақтың тақырыбы: «Ерітінділердің концентрациясы. Еріген заттардың массалық үлесі»

Сабақтың тақырыбы: «Ерітінділердің концентрациясы. Еріген заттардың массалық үлесі»

Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Задания конкурса по математике «Поверь в себя» разработаны таким образом, чтобы каждый ученик вне зависимости от уровня подготовки смог проявить себя.

К ОПЛАТЕ ЗА ОДНОГО УЧЕНИКА: ВСЕГО 28 РУБ.

Конкурс проходит полностью дистанционно. Это значит, что ребенок сам решает задания, сидя за своим домашним компьютером (по желанию учителя дети могут решать задания и организованно в компьютерном классе).

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/


Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs

  • Химия

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m48412efe.gifhello_html_m255a5596.gifhello_html_mf3280e0.gifhello_html_m718aa98d.gif

Сабақтың тақырыбы: Ерітінділердің концентрациясы. Еріген заттардың массалық  үлесі

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға еріген заттың массалық үлесі және ерітіндінің концентрациясы туралы түсінік қалыптастырып, оны есептеуге және іс жүзінде қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту,пәнге қызығушылығын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, оларды логикалық ойлауға, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілі: кітаппен жұмыс, есептер шығару.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, тақырыптық слайд, химиялық элементтердің периодтық жүйесі, ерігіштік кестесі.
Сабақ барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі :Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.

Білімге қолма-қол ақша. Ой толғау үшін ломбард дегенді қалай түсінеміз? Оқушылар өз ойларын айтады. Адамдар тұрмыстық қажетін өтеу үшін ломбардқа барып асыл тастарын, бағалы заттарын өткізіп ақша алады. Кейін материалдық жағдайы көтерілгенде пайызымен қосып ломбардтан алған ақшасын өткізіп өз заттарын қайтып алады. Оқушылар өз заттарын өткізеді. Ақша табу үшін бүгінгі сабақтағы тапсырмаларды орындайды.

ІІ.Үй жұмысын пысықтау: Әр сұрақ 10 теңге тұрады. Неше сұраққа жауап береді сонша теңге алады.

  1. Судың адам өміріндегі маңызы?

(Су-адам өмірінде оттекттен кейінгі екінші орын алатын маңызды қосылыс. Адам денесінің 65-70% -ын су құрайды. Сусыз тіршілігімізді елестету мүмкін емес. Сусыз тіршілік жоқ.)

  1. Ерітінді дегеніміз не?(еріткіш пен еріген зат бөлшектерінен тұратын біртекті жүйе)

  2. Суды қолданылатын  мақсатына қарай  тазарту  әдістерінің  қандай түрлері  бар?(айдау, тұндыру, сүзу)

  3. Қаныққан  және қанықпаған  ерітінділер дегеніміз не?

(Берілген температурада одан әрі зат ерімейтін ерітінді қаныққан, ал одан әрі зат ери алатын ерітінді қанықпаған деп аталады)

5.Судың қандай үш жағдайы болады? (қатты, сұйық, газ)

  1. Судың құрамы, формуласы. (формуласы Н2О сутек және оттек атомдарынан тұрады )

  2. Адам баласы тәулігіне неше литр су ішу қажет?(2 л)

  3. Ауыз су қалай тазартылады?(Суды тазалу үшін. Алдымен құмнан, саздан және ерімейтін қоспадан тазарту үшін суды арнайы хауыздада тұндырады. Сонан кейін сүзгіден өткізеді. Осыдан кейін ауру тудырушы микробтарды және бактерияларды жою үшін хлормен немесе озонмен зарарсыздандырады. Суды толық зарарсыздандыруүшін бір тонна суға ең кем дегенде 0,7 г хлор қажет.)

  4. Іс жүзінде ерітінділер нешеге бөлінеді? (жақсы еритін, аз еритін, ерімейтін)

  5. Осы жақсы еритін, аз еритін, ерімейтін заттарды қалай түсіндіресіңдер?

(Бөлме температурасында 100г суда 10г-нан артық зат ерісе, онда жақсы еритін, ал егер 1г-нан кем зат ерісе, онда аз еритін, егер еріген зат шамасы 0,01г-нан төмендеп кетсе, онда іс жүзінде ерімейтін заттар деп саналады.)

1. Судың химиялық қасиеті?

А) Су белсенді металлмен әрекеттесіп, сілті және сутек газын бөледі.

2 Na + 2 H2O = 2NaOH + H2

Ә) Белсенді металл оксидтері сумен тікелей әрекеттесіп, негіздерді түзеді:

Na2O + H2O = 2NaOH

Б) Бейметалл оксидтерімен әрекеттесіп, қышқыл түзеді.

SO3 + H2O = H2SO4

2. Дистилденген су дегеніміз не? (еріген заттардан тазарған су)

3. Газдардың ерігіштігін кім айтады? (температура төмендегенде және қысым жоғарлағанда газдардың ерігіштігі артады)

4. Судың физикалық  қасиеттерін  сипатта. (түссіз, дәмсіз, мөлдір сұйықтық)

5. Дистилденген суды кәдімгі судың орнына ішуге болмайды себебі не?

(себебі ол дәмсіз, асқазанның және ішектің ішіндегі тұздарды ерітіп жібереді. Асқазан ауруына шалдықтырады)

III. Жаңа сабақты меңгерту:

Химияда суда еріген зат пен еріткіштің арасындағы сандық қатынасты анықтау үшін ерітіндінің концентрациясы деген ұғым енгізілген.

Ерітіндінің концентрациясы еріген зат шамасының жалпы ерітінді шамасына қатынасымен анықталады.

Ерітінді концентрлі және сұйылтылған болып бөлінеді. Егер ерітіндінің ішінді еріген зат мөлшері аз болса – сұйылтылған, көп болса – концентрлі ерітінді деп аталады.

Ерітіндінің концентрациясын химияда әр түрлі тәсілдермен көрсетуге болады. Мысалы, пайыздық, молярлық, т.б. Ерітіндінің концентрациясын көрсететін ең қарапайым әдіс пайыздық концентрацияны қарастырайық. Ерітіндідегі еріген заттың массасы массалық үлеспен(ω омега) өрнектеледі.

Еріген заттың массалық үлесі деп еріген зат массасының ерітінді массасына қатынасымен өлшенетін шаманы айтамыз. Оны пайыз ( %) есебінде береміз.

1. Массалық үлес бірліктерімен:                        а) ω = hello_html_531af176.gif

 

немесе процентпен өрнектеледі:                  ә) ω%=hello_html_m4d8182c9.gif                


Ерітіндінің пайыздық концентрациясына есептеулер:

1-есеп. 20г зат 90г ерітіндіде болса оның массалық үлесі қандай?

Берілгені: Шешуі:

m(зат)=20г

m(ер.ді)=90г ω%=hello_html_m4d8182c9.gif     ω%=hello_html_5d8d3900.gif =  22hello_html_1f7a4655.gif 

т ̸ к: ω - ?


2-есеп. Тұздың 15%-дық 200 г ерітіндісін даярлау үшін қанша тұз және қанша су қажет?

Берілгені: Шешуі:

m(ер.ді)=250г ω%=hello_html_m4d8182c9.gif    осыдан m (еріген зат)= hello_html_394d3af9.gif=30г тұз қажет

ω= 15% m(H2O)=m (ерітінді) - m (еріген зат) = 200г – 30г =170г су

mтұз -? mсу -?

IV. Бекіту сұрақтары:

  1. Ерітінділердің концентрациясы дегеніміз не?

  2. 30г тұзды 170г суда еріткенде түзілетін ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қандай болады?



  1. Ерітінді нешеге бөлінеді?

  2. Тұздың массасы 100г судағы ерітіндісін суалтқанда ыдыста 15г тұз қалды. Ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қандай болғанын табыңдар.





  1. Массасы 20 г тұзды 180г суда еріткенде түзілген ерітіндідегі тұздың массалық үлесін есептеңдер.

  2. Еріген заттың массалық үлесі деген не?



V. Бағалау: Оқушылар ломбардтан алған ақшасын өткізіп өз заттарын қайтып алады. Жинаған ақшаның құнына қарай бағаланады.

VI. Үйге тапсырма беру: §38.  Есептер жинағынан: 3-26; 3-28;

















Көлемі 130 мл суда (тығыздығы 1г/см3) массасы 20 г тұз ерітілді. Алынған ерітіндідегі тұздың массалық үлесін есептеңдер.


20%-тік 120г ерітінді даярлау үшін қанша грамм тұз бен су алу керек?


25%-тік 250г ерітінді даярлау үшін қанша грамм тұз бен су алу керек?


Көлемі 130 мл суда (тығыздығы 1г/см3) массасы 20 г тұз ерітілді. Алынған ерітіндідегі тұздың массалық үлесін есептеңдер.


20%-тік 120г ерітінді даярлау үшін қанша грамм тұз бен су алу керек?


25%-тік 250г ерітінді даярлау үшін қанша грамм тұз бен су алу керек?


  1. Ерітінділердің концентрациясы дегеніміз не?

  2. 30г тұзды 170г суда еріткенде түзілетін ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қандай болады?


  1. Ерітінді нешеге бөлінеді?

  2. Тұздың массасы 100г судағы ерітіндісін суалтқанда ыдыста 15г тұз қалды. Ерітіндідегі тұздың массалық үлесі қандай болғанын табыңдар.


  1. Массасы 20 г тұзды 180г суда еріткенде түзілген ерітіндідегі тұздың массалық үлесін есептеңдер.

  2. Еріген заттың массалық үлесі деген не?















Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy



Автор
Дата добавления 09.02.2016
Раздел Химия
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1461
Номер материала ДВ-432968
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
