Инфоурок / Информатика / Конспекты / Сабақтың тақырыбы: Графикалық нысандарды және декоративтік жазбаларды кірістіру
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Сабақтың тақырыбы: Графикалық нысандарды және декоративтік жазбаларды кірістіру

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Графикалық нысандарды және декоративтік жазбаларды кірістіру

Атырау облысы, Жылыой ауданы

Жаңа Қаратон кенті,

«№23 жалпы орта білім беретін мектеп»ММ


Сабақтың тақырыбы: Графикалық нысандарды және декоративтік жазбаларды кірістіру

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың алған білімдерін жаңа сабақта пайдалану, тақырып бойынша білім, білік, дағдыларын қалыптастыру;
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға Word-тың графикалық мүмкіндіктерін көрсету. Оларға мәтіндік құжатқа графикалық бейне кірістіруді үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелілік: Уақытты тиімді пайдалануға, жүйелі ойлауға, ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу. Тақырыптың мазмұнын түсіну, топтық талқылауларға қатысып, өзіндік пікір қалыптастыра білу,бағалау арқылы өз білімінің деңгейін саралау.

Күтілетін нәтиже:

  • Тақырып бойынша білімдерін кеңейте алады.

  • Топ арасында ынтымақтастық қалыптасады

  • Ауызша сөйлеу қабілеттерін дамыта алады

  • Сыни тұрғыдан ойлана білуге үйренеді.

  • Өзін –өзі бағалай алады.

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың типі: білімді, іскерлікті, дағдыны қалыптастыру сабағы
Пәнаралық байланыс: сурет, ағылшын, орыс, қазақ тілдері
Оқыту әдітері: сөздік, көрнекі, практикалық
Оқыту формалары: жеке, топтық және ұжымдық.
Сабақтың көрнекілігі: компьютер,слайд, анимация, оқулық, электронды және деңгейлік тапсырмалар

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)
ІІ. Өткен сабақты бекіту (10 мин)

  1. «Зерделеу» (Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар беріледі.)

  2. «Ой қозғау»

Плакатпен жұмыс- екі топқа плакаттар беріліп, оқушылар өз жұмысын қорғайды

  1. «Ақпаратты қабылдау» (2 мин)
    Сұрақ қою әдісі арқылы сөздерді құрастырып шыққан сөздерді оқу арқылы жаңа сабақты ашып аламыз.

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин)

  1. «Ақпарат алмасу» практикалық тапсырмалар. ( Оқушылар компьютерде WORD- мәтіндік редакторінде Жеңістің -70 жылдығына арналған шақыру бетшелерін жасайды.)

ІV. Жаңа сабақты бекіту (10 мин)

  1. Суретті кірістіру үшін қай әрекеттерді орындайды?
    (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

  2. Мәтінді туралайтын батырмалардан тұратын асқабақтарды жина!

V. Қорытынды. Кері байланыс. Бағалау (5 мин)

VІ. Үйге тапсырма (5 мин)


I. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин)

Психологиялық дайындық «Күн шуағы шашылсын!»

Топқа бөлу. (Оқушылар күн суретін ұстап бір – біріне жақсы тілектер айта отырып, конверттен билет суырып, кім қай топқа баратынын анықтайды)

І топ -Файл тобы

І топ Бума тобы
ІІ. Өткен сабақты бекіту (10 мин)

1. «Зерделеу » (Үй тапсырмасы) 10 минут
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар беріледі
Сұрақтар:
1. Интервал жоларалық 
2. Нөмірленген тізім 
3. Маркерленген тізім

4. Редакциялау
5. Пішімдеу
6. Кесте деген не? 
7
. Ұяшық деген не?
8
. Tab пернесінің қызметі?
9. Мәтінді қиып алу?

10. Мәтіннің орның ауыстыру

11. Ұяшықтарды біріктіру

12. Кестені жою

13. Мәтінді көшірмелеу

14. Мәтінге шегара қою

15. Абзац қою

  1. «Ой қозғау» Плакатпен жұмыс- екі топқа плакаттар беріліп, оқушылар өз жұмысын қорғайды


hello_html_m1b30affb.pnghello_html_385c8274.gifhello_html_4478fcca.gif


3. «Ақпаратты қабылдау» 2 минут
Сұрақ қою әдісі арқылы сөздерді құрастырып шыққан сөздерді оқу арқылы жаңа сабақты ашып аламыз.

1. Мәтіндік процессор? – WORD

2. Септік жалғауы? – тың

3. Ағылшынша ‘’grapho’’ сөзінің қазақша, орысша аудармасы қандай? – графика

4. Сын есім тудыратын жұрнақ? – лық

5. “Возможности”- сөзінің қазақша аудармасы қандай? – мүмкіндіктер

Жаңа сабақтың тақырыбы:

Графикалық нысандарды және декоративтік жазбаларды кірістіру

ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин)

1. Графикалық редакторында сурет салу

2. Суретті ерекшелеп алып, алмасу буферіне енгізу

3. Суретті алмасу буферінен алып, құжатқа кірістіру.

4. Мәтіндік құжатты ашу және меңзерді сурет кірістірілетін жерге апару.


hello_html_m3a66b8ae.jpg


«Сурет салу» (Рисование) панелін қолданып графикалық бейне жасау

1. Аспаптар панелінен Автофигуралар командасынан қажетті фигураны таңдау.

2. Суретті ерекшелеп алып, сызықтың түсін, типін өз қалауыңша ауыстырасың.

3. Суретті белгілеп алып, құю командасын орындай отырып бояйсың.

4. Салынған сурет еркін бағытта жылжу үшін оны белгілеп алып, аспаптар панелінен Обтекание қосымшасынан вокруг рамки және т.б.таңдап, ОК шерту.

hello_html_m4bf65d3c.pnghello_html_1036d3b8.png



Дайын суреттер кітапханасынан алынған суреттерді кірістіру

1. Сурет қойылатын жерге курсорды орналастыру

қажет

2. Қою – Сурет – Картина (Вставка-Рисунок-Картина) командасын таңдау керек.

3. Пайда болған терезеде Word-тың деңгейіне

байланысты әр түрлі суреттердің тізімі ұсынылады.

4. Суреті бар файлдардың атын таңдап, ОК

батырмасын шерту керек.

5.Таңдалынған сурет құжатқа орналастырылады


hello_html_m6d7ef2f3.pnghello_html_m6c708120.pnghello_html_39668f94.png


Декоративтік жазбаларды кірістіру

1. Курсорды мәтіннің басына орнатыңдар.

2. Вставка – Рисунок – Объект WordArt командасын орындаңдар.

3. Коллекция WordArt диалогтық терезесінде ұнаған қаріп стилін таңдап, ОК шерту.

4. Изменение текста WordArt диалогтық терезесі

пайда болады ондағы “Текст надписи” өрісіне

өздеріңнің мәтіндеріңді енгізіп, ОК шерту.

5.Тышқанмен фигуралық жазбаны орнатыңдар.

hello_html_m1ea53bc5.pnghello_html_675aab45.png


hello_html_m75b31ccf.pnghello_html_m5add06aa.pnghello_html_241f2862.png


hello_html_2a896c1b.pnghello_html_m3bc54218.png


  1. «Ақпарат алмасу» практикалық тапсырмалар. ( Оқушылар компьютерде WORD- мәтіндік редакторінде Жеңістің -70 жылдығына арналған шақыру бетшелерін жасайды.)

ІV. Жаңа сабақты бекіту (10 мин)

  1. Суретті кірістіру үшін қай әрекеттерді орындайды?
    (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

  2. Мәтінді туралайтын батырмалардан тұратын асқабақтарды жина!


I- топқа. Суретті кірістіру үшін қай әрекеттерді орындайды?
(дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!)

1.Иллютрация тобы

2.Қиып алу

3. Қиып алу

4. Суретті көшіру

5. Мәтінді сақтау

6. Жаңа парақ

7. Лентаны кірістіру

8. Басып шығару

9. Суретті кірістіру

II –топқа. Мәтінді туралайтын батырмалардан тұратын асқабақтарды жина!

1. Мәтіндік жолжиек

2. Ортасы бойымен туралау

3. Конструктор

4. Оң және сол жақ шеттерімен туралау

5.Фигурадан кейінгі кірістіру

6. Фигурадан алдын кірістіру

7. Мәтін нысанға қосу

8. Сол жақ шетімен туралау

9. Оң жақ шетімен туралау

V. Қорытынды- «Кері байланыс» (5 мин)


hello_html_770cc887.png

Бағалау «Ақпартты өңдеу» 
Плакатқа оқушылар өздерінің бағалауда жинаған гүлдерін қойып табиғат көрінісің жасап шығады. Қай топта қыз гүл көп, сол топ жеңіп шығады.(Әр топқа ) 5 минут
Бағалау бетшесі арқылы оқушыларды бағалау.

VІ. Үйге тапсырма (5 мин)

1. §4.13. Суреттермен жұмыс істеу. Оқулықтан 93-94 беттер. Теория бойынша сұраймын.

2. Үйде өзіміз А4 парағына « Қазақ хандығының -550 жылдығына» арналған суретімізді салып келіп, компьютерге түсіреміз. Практикалық түрде орындау.

3. Өте әдемі шыққан суретті баспа бетіне жібереміз.


5




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
