Сабақтың
тақырыбы: Кері есептер. +4, -4
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:
Есептің әр түрін салыстыру барысында оқушылырға олардың ұқсастығын және
айырмашылығын анықтау, кері есептермен таныстыру.
Дамытушылығы:
балардың танымдық қабілеттерін, зейіндерін, логикалық ойын,шығармашылық
белсенділігін ауызша санау дағдылырын, логикалық математикалық тілді дамыту.
Тәрбиелігі:
оқушыларды адамгершілікке, достыққа,ұжымшылдыққа, ұқыптылыққа, жылдамдыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Әдісі:ауызша
–жазбаша есептеу сайыс сабақ.
Түрі: топтық
Көрнекілігі:
слайд, тест тапсырмалары.
Сабақтың
барысы:1.Ұйымдастыру.
Біз
оқушы баламыз,
Қағаз,
қалам, аламыз
Ұстазымыз
үйреткен,
Сандарды
ұғып жазамыз.
Өтілген сабақты
қортыдылау, пысықтау. Сабақ барысы бойынша сыныпты 3топқа бөліп, жарыс сабағын
ұйымдастыру. Өтілген тақырыпты қорытындылау мақсатында 3 топтан ауызша сұраққа
жауап алу .
Үй тапсырмасын
сұрау.
1. Ең
кіші бір таңбалы сан.
2. Ең
ұлкен бәр таңбалы сан
3. 10-ға
дейін тура сана
4. 10-нан
бастап кері сана
5. Косудың
компанентін айт
6. Азайтудың
компанентін айт
Жаңа сабақ:
1- есеп. Оқы. Есептерді
салыстыр және шығар.
Бірінші топ :Алма
-5
Алмұрт -? 4-еуі артық
Шешуі: 5+4=9
Жауабы :ыдыста 9 алмұрт бар.
Екіші топ:
Алмұрт- 9
Алма -? 4-еуі кем
Шешуі: 9-4=5
Жауабы :ыдыста 5 алма бар
Үшінші топ: бұлар
кері есептер
Айырмашылығы:
шарты, сұрағы, шешуі, жауабында.
Дидактикалық
ойындарды қолдану.
2-есеп. 3>2 4<1
7>5 6<8 9<5 6>10
1-топ: тура теңсіздіктер
2-топ: тура емес
теңсіздіктер
3-топ: тура емес теңсіздіктерді
тура теңсіздіктердіктермен алмастыр
3-есеп. Таңбаны
тап
Төрт тура теңдік
құр:
1-топ: 5, 9 және
4 сандарынан;
2-топ: 6, 4 және
10 сандарынан;
3-топ: 3, 4 және
7 сандарынан;
Сергіту
сәті: Құлақтары жыбырлап
Ақ
қояным отырды.
Тоңып
қалып қолдары
Шапалақтап
секірді.
«Тез есепте»
ойыны.
1. Даниярдың 7
машинасы бар ал бұл Дәуреннің машиналарынан 3 апртық Дәуреннің неше машинасы
бар?
2. Өшіргіш 5
теңге, ал дәптер одан 2 теңге қымбат. Дәптер неше теңге турады?
3. Азаматта 5 алма
бар еді, ол інісіне 3 дәптер берді. Азаматта не алма қалды?
4. Майраның 3
кітабы, ал Дәулеттің 4 кітабы бар. Оларда барлығы неше кітап бар?
5. Ойын алаңында 9
бала бар еді. Олардың 4-еуі кетіп қалды. Алаңда неше бала қалды?
6. 2 ешкінің
аяқтары нешеу болады?
4. есеп. Балдырған
осындай кесінді сызды.
Бұл сенің
кесіндіңнен 2 см ұзын сен дәптеріңе өзіңнің кесіндіңді сыз.
«Қызықты санау»
ойыны. Ретімен геометриялық фигураларды атап
шығады.
Мысалы: 1-үшбұрыш,
2-алтыбұрыш, 3-шаршы, 4-түзу сызық, 5-төртбұрыш,
рр1
Уақытпен
3 топтан оқушы шығарып жылдам санату. Санағанда қай топтың уақыты аз кетеді,
сол топ жүлдегер атанады «Қай сан жоқ» ойыны.
Сабақты
қортыдылау: Тест тапсырмасы.
1.Айырманың мәнін
тап 10-9
а) 2
ә) 1
б) 4
2. Тура
теңсіздікті тап
а) 6<5
ә)
7<9
б)
10<2
3. Ойлан тап
?+4<10-3
а) 3
ә) 2
б) 4
4.Бірінші бумада
6 кітап, ал екінші бумада 4 кітап бар. Бірін бумада неше кітап артық?
а) 3
ә) 2
б) 4
Бағалау:
Үйге тапсырма: