Тақырыбы:
|
Көпбұрыштың
периметрі
|
Мақсаты:
|
Көпбұрыштың
периметрін табу ережесімен таныстыру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
А)
Периметрді табуға байланысты есептер шығарады.
|
В) Оқушылардың ойлау
қабілеті артады, жылдам, тез есептеуге баулиды.
|
С) Оқушылар есеп
шығару барысында шапшаңдыққа, жылдамдыққа,еңбексүйгіштікке тәрбиеленеді.
|
Тапсырмалар:
|
Жаңа тәсілдер: топтық, жұптық әңгіме,
жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар.
Сыни тұрғыдан ойлау
әдісі:
«Ыстық орындық»
АКТ қолдану: визуалдандыру,белсенді
тақтамен таныстырылым, ғаламтор
желісінен алынған
материалдар.
Оқыту формасы: Жеке, жұптық,топтық,
жаппай
|
Сабақтың модулдері:
|
1.Оқыту мен
оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни
ойлауға үйрету.
3.Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау.
4.АКТ.
5.Талантты
және дарынды балаларды оқыту.
6.Оқушылардың
жас ерекшеліктері.
7.Оқытудағы
басқару және көшбасшылық.
|
Бағалау:
|
Формативті
бағалау: ынталандыру
мақсатында
«Қолпаштау», «Басбармақ», «Екі жұлдыз, бір тілек»
Кері байланыс:
«Бағдаршам»
әдісі
|
Сабақтың
барысы:
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе:
|
2 мин
|
Оқушылармен сәлемдесу,
психологиялық ахуал:
Қайырлы таң
досым
Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!
Оқушылардың
назарын сабаққа аудару.Оқушыларды үш топқа бөлу, әр топтың топбасшыларын
таныстырады.
1 – топ: Үшбұрыш.
2 – топ: Төртбұрыш.
3 - топ: Шаршы.
Топ
ережесін қайталау.
|
Оқушылар мұғаліммен
сәлемдеседі.
Шаттық шеңберіне тұрып
бәрі бірге өлең айтады.
|
Үй
тапсырмасы:
|
7 мин.
|
№3-6, 95-бет.
|
|
Тұсаукесер:
|
5 мин.
|
1.Ауызша
жұмыс.
«Есептеу
машинасы» ойыны ауызша
есептеу дағдыларын арттыруға бағытталған.
24 - 4 + 30
+ 8+ 10 -
60-8 + 40
6+
7-10 -3+50 +9 -20 -9+60
Математикалық
диктант
а)
8 ондықтан тұратын санды
жаз.
13-ті
4-ке арттыр.
40 –ны 1-ге кеміт.
16 мен 1сандарының қосындысы
нешеге тең?
16 және 8сандарының айырмасы
нешеге тең?
50 дециметрді метрге
айналдыр.
1
сағатта неше минут бар?
9 бен 5-тің қосындысы
нешеге тең?
16 мен 7-нің айырмасын жаз.
-
Ал енді өзіңді өзің бағала!
5
–қатесіз орындалған жұмыс ;
4
– 1 немесе 2 қате жіберілсе;
3
– 3 немесе 4 қате жіберілсе ;
2
– 5 немесе одан да көп қате
жіберілсе
|
40
90
80
17
39
17
8
5
60
14
9
|
Негізгі бөлім:
|
22 мин
|
Көпбұрыштың
периметрі – оның қабырғалары ұзындықтарының қосындысы.
-
Балалар,біз бүгін үшбұрыш, төртбұрыштың периметрін табуға байланысты есептер
шығарамыз. Әр есептің өзіндік ұпайы бар. Жинаған ұпайына қарай жеңіске жеткен
топ анықталады.
№2
- 20 ұпай.
Есеп
құрастыр және шығар:
а)Қалам
– 50 теңге
Дәптер -
? 40 теңге арзан
Барлығы
- ?
Шешуі:
50+(50-40) = 60
Жауабы:Барлығы
60 теңге.
№3 – 30
ұпай.
Өрнекті
жаз және оның мәнін тап:
50+а
а
=
9;42;
50+9 =
59
50+42
=
92
76-а
а
=
4;40;
76-4 =
72
76-40
=
36
№4. «Кім
жылдам?» ойыны. 30 ұпай
60+а =
65 49-а = 43 97-а = 7
№5.Математикалық
диктант.
30 ұпай
9+9
9+7 9+8
8+3
8+4
8+5
7+4
7+5
7+6
6-тапсырма.Әр
топтың басшыларына арналған. 20 ұпай.
Берілген
алгоритм бойынша қай топ басшысы дұрыс және бұрын шаршы салып, периметрін
табады.
Шаршы
салу алгоритмі:
1.Түзу
сыз;
2.Оның
бойынан 3 см кесінді өлшеп, сал;
3.Кесіндінің
ұшынан тік бұрыш сал;
4.Оның
қабырғасынан 3 см кесінді өлшеп сал;
5.Кесінді
ұшынан тік бұрыш сал;
6.Оның
қабырғасынан 3 см кесінді өлшеп, сал;
7.Кесінді
ұшынан тік бұрыш сал.
|
Сұрақтарға
жауап береді.
Ынталандыру
мақсатында қолдау көрсету. «Қолпаштау», «Топты бағалау», өзін-өзі бағалау,
«Басбармақ»
арқылы
оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Қорытынды:
|
5 мин.
|
Әр
топқа фигура беріледі, соның периметрін табу
|
|
Бағалау:
|
3 мин.
|
-- Әркім
көңіл күйіне қарай тиісті бағасы бар геометриялық фигураны таңдайды.
- Кім
бәрін түсіндім, сабаққа белсенді қатыстым, беске жауап бердім деп санасы –бесбұрышты
таңдаңдар, яғни өздеріңе «5» қойыңдар.
- Кім
жауапты толық бере алмадым, дұрыс жауап бердім,жақсы жұмыс істедім деп ойласа
–төртбұрышты алсын «4».
- Кім
ойланатын нәрсе бар,бұл сабақта аз жұмыс істедім,бірақ келесі сабақта
міндетті түрде тырысамын десе – көңілсіз «3», яғни үшбұрыш деген фигураны
таңдайды.
Сабақ
үшін рақмет,балалар!
|
Мен
сабақта жақсы жұмыс жасадым.Өзіме сенімді болдым.
Мен
сабақта жақсы жұмыс жасадым, бірақ маған әлі де көмек керек
Мен
сабақта аз жұмыс жасадым.Мен ұялып отырдым.
|
Үйге
тапсырма
|
1 мин.
|
№6,
ш.т. 97-бет
|
Үй
тапсырмасын күнделікке жазады.
|