Сабақтың
тақырыбы: М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда»
|
Сілтеме:
|
8-сынып оқулығы. М.Мақатаевтың өлеңдер жинағы
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Мәтінді игере отырып,оқушылардың оқу
сауаттылығын арттыру, анаға, Отан – анаға, табиғатқа деген шынайы
сүйіспеншілікке баулу
|
Нәтиже:
|
Мәтінді жан-жақты талдап, өмірмен байланыстыра алады.
|
Түйінді
идеялар:
|
Поэма
мазмұнын толық игеріп, идеясын аша біледі.
|
Сабақтың
түрі:
|
Жаңа
сабақ.
|
Әдіс-тәсілдері:
|
СТО,
Иірім стратегиясы, аспект оқу компонентінің түрі
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Қазақ
тілі, жаратылыстану
|
Қызығушылықты ояту 3 мин.
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
- Сәлемдесу.
- Ұйымдастыру,тренинг
«Қара жорға» биі
- Топқа бөлу (аққу, ана, табиғат
суреттері арқылы)
- Сабақ барысымен таныстыру, сабақтың
өтілу шартын түсіндіру.
- Бағалау критерийлерімен таныстыру.
- Балалардың
назарын сабаққа шоғырландыру
|
1.Сәлемдесу
2.
Өздерін ретке келтіру,бой сергітіп, сабаққа деген қызығушылығын оятады
3.Топқа
бөліну
5.Алдарына берілген таблица арқылы өздерін баллдық
жүйемен бағалайды
Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам - қарындашын
дайындыққа келтіру
|
Үй тапсырмасы
5 мин.
-
Ақын
жайлы жинап келген қосымша мағлұматтарымен таныстыру / интерактивті тақтада
көрсетілім /
|
Оқушылардың
тақырып бойынша білімдерін тексеру үшін және қажеттілігін анықтау үшін «ББҮ»
стратегиясын қолдану. Интербелсенді тақтада көрсетіледі. Сабақ басында және
соңында толтырылады.
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Үйрендім
|
|
|
|
|
Мағынаны тану 34 мин
(Сабақтың
негізгі бөлімі)
|
1-тапсырма: (10
минут)
Постер
жасау
І топ: І
бөлім
ІІ топ:
ІІ бөлім
ІІІ топ:
ІІІ бөлім, эпилог
|
Өздеріне
берілген бөлімнің тақырыбы, идеясы, мазмұны, ерекшеліктері бойынша постер
қорғауға дайындалады.
|
2-тапсырма: (10 минут)
Оқу
компоненттерінің үш түрінің бірі «Аспект» бойынша сұрақтар дайындау.
І топ: І
бөлім
ІІ топ:
ІІ бөлім
ІІІ топ:
ІІІ бөлім, эпилог
|
Қолжетімділік
және ізденіс
|
Жалпылау
және интерпрета-ция
|
Қорытынды
және бағалау
|
|
|
|
|
3-тапсырма: (10
минут)
«Шағын
топ». Топтағы әр оқушы 1-ден 6-ға дейінгі санмен белгіленеді. Әр топ
дайындаған сұрақтарына «Веер» әдісі арқылы жауап беретін оқушыны анықтайды.
4 –
тапсырма (4 мин.)
«Буриме» әдісі (
өлеңнің әр жолының соңғы сөзі беріледі, оқушылар тақырыппен байланысты өлең
құрастырады)
халыққа,
қалжырап.
алыпқа
маужырап.
|
-
Берілген
сұрақтарға топ болып жауап беруге дайындалады.
-
«Веер»
әдісі арқылы таңдаған сандар бойынша оқушы топ атынан сөйлейді.
|
Ой толғаныс «ББҮ» әдісін қорытындылау
|
Бағалау 3 мин
Оқушылардың
білімін бағалау сын тұрғысынан бағалау бойынша жүргізіледі.
№
|
бағалау
көрсеткіштері
|
Орындай
алмаймын
|
Жартылай
орындаймын
|
Орындай
аламын
|
1
|
Өз
пікірімді, ойымды қорғау үшін дәлел келтіре аламын.
|
|
|
|
2
|
Деректермен
жұмыс жасай аламын. Қолдана білемін.
|
|
|
|
3
|
Деректерге
байланысты болжамдар, идеялар айта білемін.
|
|
|
|
4
|
Талдаудың
жолдарын, кезеңдерін білемін.
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма 1 мин
|
Ана,
табиғат, аққу болып бөлінген әр топша сол тақырыпта ойтолғау жазу
|
Тапсырманы
күнделіктеріне белгілеп алады.
|
|
|
|