Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Сабақтың тақырыбы: «Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді ықшамдау»

Сабақтың тақырыбы: «Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді ықшамдау»

  • Математика

Поделитесь материалом с коллегами:



Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданып өрнектерді ықшамдау.

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділік: Оқып үйренген тригонометриялық функциялардың қасиеттері мен формулаларын қарапайым тригонометриялық өрнектерді түрлендіріп теңбе-теңдіктерді дәлелдей білу бейімділіктерін қалыптастыру және теңбе-теңдіктерді есептер шығаруда қолдану.

2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.

3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзінің білім деңгейін бағалай білуге, ұқыптылыққа , ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Жаттықтыру . Теорияны практикамен ұштастыру сабағы.

Әдісі: Ізденушілік, практикалық және өзіндік жұмыс

Көрнекі құрал: Слайдтар, формулалар

Пән аралық байланыс: геометрия, әдебиет, математика

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, олардың сабаққа дайындығын тексеру.

ІІ. Ой қозғау. Өткен тақырыптар бойынша материалдардан еске түсіру.

Сабақтың бастамасын Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мынадай жолдарымен бастаймын:

Ғылым таппай мақтанба,

Орын таппай баптанба,

Құмарланып шаттанба,

Ойнап босқа күлуге.

Бес нәрседен қашық бол,

Бес нәрсеге асық бол,

Тілеуің, өмірің алдыңда,

Оған қайғы жесеңіз.

Өлеңнің қалған жолдарын табу үшін сабағымыздың келесі бөлімінде өткен сабақтар бойынша сұрақтар қойылады.

1-слайд. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді айтып бер. ІІІ топ

оқушыларына беріледі.


1) соs 2 hello_html_m50902266.gif+Sin 2hello_html_m50902266.gif =1;

2) tghello_html_m50902266.gif=hello_html_65e42088.gif;

3) ctghello_html_m50902266.gif=hello_html_m3bb7934e.gif;

4) tghello_html_m50902266.gifhello_html_8a449f2.gif ctghello_html_m50902266.gif=1;


5) 1+ tg2 hello_html_m5ab119fc.gif

6) 1+ ctg2 hello_html_m3ad4d68f.gif ;

Оқушылар тригонометриялық тепе-теңдіктерді жазғаннан кейін келесі слайдтан 5 дұшпанның біріншісі – өсек екенін білеміз.

4-слайд. «Кім шапшаң?»

5 дұшпанның екіншісін білу үшін келесі «Кім шапшаң?» слайды жіберіледі.

tg 3600hello_html_m360d6129.gif ; cos 450hello_html_79b1c150.gif ; sin 900hello_html_m547fa93c.gif ; ctg 00hello_html_m7c48e444.gif ; sin 300hello_html_m171233f5.gif ; ctg 900hello_html_m3e77203c.gif tg 450hello_html_m547fa93c.gif ; cos 600hello_html_m171233f5.gif ; cos 1800hello_html_m5742c79e.gif ; sin 600hello_html_m7c48e444.gif hello_html_1fc87bde.gif ;



Оқушылар слайдтағы тапсырманы орындап екіншісі «өтірік» екенін біледі.

Үшіншісін білу үшін келесі тапсырмаларды орындайды.

6-слайд. «Тригонометриялық функциялардың әр ширектердегі таңбалары қандай?»

6-слайдтың тапсырмаларын орындап бес дұшпанның үшіншісі «мақтаншақ» екенін білеміз.

Сабағымыздың келесі бөлімі «Мағынаны ашу» деп аталады.

8-слайдтың тапсырмалары ІІ топ оқушыларына беріледі. Өрнектің мәнін табыңдар:

  1. Cos π + ctghello_html_1bc55974.gif ; 2) 2 sin hello_html_351c7e71.gif – tg hello_html_351c7e71.gif hello_html_m26ed3fa9.gif hello_html_m360d6129.gif; 3) 2 cos hello_html_351c7e71.gif – 5 sin hello_html_48c10dc4.gif ; 4) 3 tg hello_html_m2bf5a2e4.gif + sin πhello_html_m51d8f9c9.gif ;

8-слайдтың тапсырмаларын орындап бес дұшпанның төртіншісі «еріншек» екенін білеміз.

10-слайд. Оқулықпен жұмыс ІІІ топ

10-слайдтың тапсырмаларын орындап бес дұшпанның бесіншісі «бекер мал шашпақ» екенін білеміз.

12-слайд. Өрнектің мәнін табу: cos4α + sin2α*cos2α ; мұндағы tgαhello_html_m7c48e444.gif2. Ж: 0,2.

12-слайдтың тапсырмаларын орындап бес асыл істің біріншісі «талап» екенін білеміз.

14-слайд. Тепе-теңдіктерді дәлелдеңдер:

hello_html_1bca4ad5.gif

ІІІ топқа


hello_html_377c3b4b.gif

ІІ топқа


hello_html_m76d93778.gifІ топқа


14-слайдтың тапсырмаларын орындап бес асыл істің екіншісі «еңбек» екенін білеміз.


17-слайд. Шағын тест жауабы: 1b; 2c; 3b; 4a; 5d.



17-слайдтың тапсырмаларын орындап бес асыл істің үшіншісі «терең ой» екенін білеміз.


20-слайд.

20-слайдтың тапсырмаларын орындап бес асыл істің төртіншісі «қанағат» , бесіншісі «рақым» екенін білеміз.


22-слайд. Еске түсіру. Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қайталау.

Сабақты Абай Құнанбаев атамыздың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен аяқтаймыз.

Үйге тапсырма беру № 428, 429 есептер

Оқушыларды сабаққа қатысқанына қарай бағалау.















М.Әбдіхалықов атындағы орта мектебі







Ашық сабақтың тақырыбы:

Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді

қолданып өрнектерді ықшамдау.

(7.02.2015 жылы 9 «а» сыныбында өткізілген)





C:\Users\user\Desktop\рамки для матем\8521_html_62d1779.jpg

















Өткізген: математика пәнінің мұғалімі :

Ерғалы Гүлжамал Бектурғанқызы



Ақшұқыр ауылы 2015 жыл

Автор
Дата добавления 18.02.2016
Раздел Математика
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров61
Номер материала ДВ-465044
Получить свидетельство о публикации