407368
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокГеографияКонспектыСабақтың тақырыбы: «Өсімдіктер қандай болады?»

Сабақтың тақырыбы: «Өсімдіктер қандай болады?»

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Пәні: дүниетану

Мерзімі:

Сыныбы: 3-А

Сабақтың тақырыбы:

«Өсімдіктер қандай болады?»

Сабақтың реті:

1-сабақ

Жалпы сабақтың мақсаты:

1.Оқушылар өсімдіктің тіршілік ету жағдайларына бейімделе алатынын өсімдіктер жайлы мәлімет алып түсініктерін тереңдетеді

2.Ойларын еркін жеткізе отырып тілдік қарым –қатынас жасау дағдылары дамиды.

3.Табиғатқа ұқыпты қарауға, ұжымда,шағын топта жұмыс жасауды бір-бірін тыңдауға , сыйлауға, бағалауға үйренеді.


Оқу нәтижелері:


- Өсімдіктердің әр түрлі жағдайда өсетіндігі туралы біледі;

- мәтіннің негізгі идеясын түсінеді;

- тақырып бойынша төменгі дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтар қоюды, оған жауап бере алады;

- алдыңғы білімдерін пайдалана отырып, ойларын еркін жеткізе алады;

- бірлесіп жұмыс жасай алады;

- бір-біріне сыйластық көзқараспен қарайды;

- бірін-бірі тыңдайды;

- шығармашылық тұрғыда жұмылып жұмыс жасай алады.

Сабақтың типі:

Білім және іс-әрекет тәсілдерін кешенді қолдану


Сабақты ұйымдастыру түрі:

Тренинг-әңгіме

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Ойлан, Бірік, Бөліс, Ойлан, жауап бер, болжау, гүлдер әдісі, кластер, поэзия минуты, ыстық орындық, күту ағашы,көңілді күлегештер

Жұмыс түрлері:

Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:

Интерактивті тақта, ақ парақшалар, флипчарт, маркерлер, стикерлер, таратпа қағаздар

І Қызығушылығын оятукезеңі:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

1-әрекет . Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушылар бір-біріне есімдеріне байланысты комплимент сөздер айтып күніне сәтілік тілейді.

Оқушылар бір-біріне комплимент сөздер айтып күндеріне сәтілік тілейді.

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQE_x7S5fMlzthXxgGURDX41hd_zeKSvbULngo7cBaCgwxxEXyYIA

2-әрекет. Ұжымдық жұмыс:Оқушыларды топтарға бөлу.

Оқушылар үлтелдің үстінен өсімдіктердің суретін алады. Сол бойынша топқа бөлінеді

3-әрекет. Ұжыммен жұмыс: Ойлан, Бірік, Бөліс әдісі бойынша топ мүшелерін сайлап алуды, топ ережесін сақтап отыруды тапсыру.

Топ мүшелерін сайлайды. Ережені сақтауға уәде береді.

4-әрекет.Ұжымдық жұмыс: Үй тапсырмасы тексеру

Оқушылар өсімдіктердің алуан түрлілігі тақырыбын әңгімелеп, суреттер бойынша түсінгендін айту

5-әрекет. Ұжымдық жұмыс : «Күту ағашы» әдісі арқылы оқушыларға сабақтан не күтетіндіктерін сұрау

Оқушылар сабақтан не күтеді соны стикерге жазып іледі.

6-әрекет.Ұжымдық жұмыс: Ойсергек. Сергітуге билету

Интерактивті тақтадан бейнебаяндағы қимылдарға қарап қайталап, қимылдар жасайды.

7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Мұғалім

оқушыларға жұмбақ жасырады.

Бұтақта ілініп тұрамын,
Піскенде себетке құладым
.

Оқушылар жұмбақтың шешімін табады.

(Жеміс)

8-әрекет. Ұжымдық, топтық жұмыс.

Ойлан, жауап бер әдісі бойынша Өсімдіктер қандай жерлерде тіршілік ететінін білесіңдер ме?

Топтарыңда Өсімдіктердің тіршілік ету ортасы туралы талқылауды тапсыру.

Оқушылар алдынғы білімдеріне сүйене отырып жауап береді.

Топтарында отырып талқылайды. Жариялайды.

9-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Болжау әдісі бойынша күннің суықтығы өсімдіктер үшін қандай? Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен танысамыз деп ойлайсыңдар?


Оқушылар кейбір өсімдіктер аз ғана су мен жарықта да аяз да зиян келтіре алмайтындығын,сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

10-әрекет.Оқушыларға тақырыпты түсіндіру мақсатында бейне жазба көрсету

Оқушылар назарын аударып бейне баяннан түсінгендерін баяндайды

11-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Бүгінгі сабақта ең белсенді оқушыға сыйлық бар екенін және ыстық орындығы деп аталатын орындыққа ең белсенді қатысушы отыратынын ескерту.

Оқушылар алдағы тапсырмаларды бар ынтасы мен қызығушылықтарымен орындайтынын айтады, ниеттерін білдіреді.

12-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Гүлдер» әдісі арқылы оқушылардың жаңа ұғым атауларын түсіну дәрежесін анықтау.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRM8E-ZTRTxGjImhnxKpYAW5ipU8PxSrsJClcL_XovGnL691LQZhttp://kerekinfo.kz/uploads/images/00/02/04/2014/04/25/d5063f.jpghttp://kerekinfo.kz/uploads/images/00/02/04/2014/04/25/0dac31.jpg


Егер түсінбесе «қызыл», көмек керек болса «сары», барлығын түсінсе «көк» түс көтереді.

ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:

13-әрекет. Топтық жұмыс: Кластер әдісі бойынша Өсімдіктер қандай болады? Мәтінінің мазмұнымен танысуды және топта талқылап негізгі идеясын табуды тапсыру.

Мәтіннің мазмұнымен танысады, топта талқылап негізгі идеясын табады. Жариялайды.

14-әрекет. Топтық жұмыс: Маған көрсет әдісі бойынша өсімдіктердің өсіп –өнуі үшін не қажет ?деп ойлайсыңдар постер дайындауды тапсыру.

Топтың бірлескен күшімен постер дайындайды. Жариялайды.

15-әрекет.Қызықты мәләмет жариялау. Бейнебаян арқылы

Оқушыларды қызықты тұсын жариялайды

ІІІ Ой толғаныс кезеңі:

17-әрекет. Жеке жұмыс: «Оқушы өздерінің өсімдік туралы өлеңдерін оқу» шағын поэзия минуты

Оқушылар естеріне түскен өлеңдерін оқиды.5-6 оқушы жариялады.

18-әрекет. Ұжымдық жұмыс:

Ең белсенді оқушыны сынып болып анықтауды тапсыру.

Оқушылар ең белсенді болған оқушыны ортаға шығарып ыстық орындығына отырғызады.

19-әрекет. Ыстық орындыққа отырған оқушыға сыйлық тапсыру және бүгінгі сабақтан не үйренгенін, не ұнағанын, не үшін белсенді болғанын білу үшін кері байланыс жасау.

Ал қалған оқушылар ең белсенді сабаққа қатысушыға өз сауалдарын қояды.

20-әрекет.Семантикалық карта арқылы оқушылардың түсінгенін анықтау

Оқушылар алған білімдерін семантикалық картаға түсіреді.

21-әрекет.Ұжыммен жұмыс: Топ басшысы баға қояды.

Топ жұмысын бағалау парағы бойынша топ басшылар топ мүшелерін бағалайды.

22-әрекет. Жеке жұмыс: Кері байланыс: «Көңілді күлегештер» әдісі бойынша

Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады

Мұғалім

Абдрахманова Гульбакыт Уахитовна

Алматы қаласы

Алмалы ауданы

96 мектеп

Бастауыш сынып мұғалімі

Абдрахманова Гульбакыт Уахитқызы


