Сабақтың тақырыбы «Өсімдіктер әлемі»
« Милютин орта мектебі» КММ Күні: 20.04.2018ж
Мұғалімнің аты-жөні: Шакаева АТ
Сынып: 5
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
«Өсімдіктер әлемі»
8
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
6 .Т1.Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетің мәселені болжау.
6. Ж2. Эссе тақырыбының желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастырып, қажетті мазмұнын ашып жазады.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар:
Тірек сөздер,мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжай алады.
Оқушылардың басым бөлігі
Көтерілген мәселені болжай отырып,жазба жұмыстарының мазмұнын ашып жазады.
Кейбір оқушылар:Эссе жазу барысында әрбір абзацты жүйелі құрастырып,көтерілген мәселені болжай отырып,қажетті мазмұнын ашып жазады.
Бағалау критерийі
ОТЖ. Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тындау арқылы тақырыпты және көтерілген мәселені болжайды
ООЖ. Көтерілген мәселені болжай отырып,жазба жұмыстарының мазмұнын ашып жазады.
ОЖЖ. Эссе жазу барысында әрбір абзацты жүйелі құрастырып,көтерілген мәселені болжай отырып,қажетті мазмұнын ашып жазады.
Тілдік мақсаттар
«Өсімдіктер әлемі»тақырыбы бойынша мәтінді тыңдай отырып,көтерілетін мәселені болжайды және әрбір абзацты жүйелі құрастырып , мазмұнын аша отырып,эссе жазады.
Құндылықтарға баулу
Қоршаған ортаны аялай отырып,өсімдіктерді баптауға,оларға қамқорлық көрсете отырып оқушылардың жауапкершілік сезімін арттыру
Пәнаралық байланыс
Дүниетану, география, биология
Алдыңғы білім
Табиғат байлықтары туралы пікірлері қалыптасқан
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымқтастық атмосферасын қалыптастыру.
Оқушылар шаттық шеңберін құрып,орындықтарға отырады. Әр оқушы қағазға өз атын жазып,сағат тілімен көршісіне ұсынады.Көршісі оның жақсы қасиетін жазады.Солай айналып өзіне келгенше жүргізіледі.Өзі туралы жазылған жақсы пікірлерді оқып,көңіл-күйі жақсарады.
Себебі бұл тәсіл оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын оята отырып,сабақтың мақсатына жетуге көмектеседі.
Топқа бөлу: суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөлінеді
1-топ «Қызғалдақ» 2-топ «Түймедақ»
Бағалау критерийі мен дескрипторды оқушыларға алдын ала беремін
Бағалау критерийі Дескриптор
балл
Тірек сөздер, мәтіннің бастапқы бөлігін тыңдау арқылы тақырыпты және көтерілетің мәселені болжайды
-мәтіндегі көтерілетің мәселені болжай алды
-«А,В,С» әдісі:
А-сұрақты дұрыс қойды.
В-жауап толық берді.
С – айтқан жауаптарды бақылады, толық болмаса толықтырды.
1
1
Эссе тақырыбы
ның желісінен шықпай, әрбір абзацты жүйелі құрастырып, қажетті мазмұның ашып жазады.
-эссе тақырыбының желісінен шықпады
-әрбір абзацты жүйелі құрастырды
-қажетті мазмұның ашып жазды
1
1
1
Үлестірмелі парақша
Сурет қиындылары
Сабақтың ортасы
25 минут
1Тындалым алды тапсырма.5 мин
Бейнежазбаны тамашалау. себебі бұл әдіс тыңдалым дағдыларын оқытуда тиімді болып табылады. Мендельсон айтқандай мұғалімге оқушылардың білімдерін тексеруге емес, оның тыңдалым дағдыларын машықтандыруды ұсынады.
Оқушылар бейнежазбаны көре отырып,сабақтың тақырыбын болжайды
Тақырыпты болжау мақсатында оқушылармен кері байланыс жасай отырып, «Ой шақыру»әдісін пайдаланамын.
Сұрақ-жауап арқылы болжайды.
-Бейне жазбада не көрдіңіздер?
-Бұларды бір сөзбен қалай атауға болады?
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
Яғни бүгінгі сабақтың тақырыбы «Өсімдіктер әлемі»
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.
Бағалау критерийі мен дескрипторды оқушыларға алдын ала беремін
1 тапсырма. Барлық оқушылар мәтінді мұқият тындап шығады. Көтерілетін мәселені болжау.
«Өсімдіктер әлемі» 5 минут
Кең- байтақ қазақ жері алуан түрлі өсімдіктерге бай. Бір өсімдіктер – тауларда , екіншісі- өзен, көл жағасында, үшіншісі орман,тогай арасында ,төртіншісі кең жазық далада өседі.Оның ішінде көпжылдық, сондай-ақ біржылдық әрен жетіп,кіп кішкентай болса, екіншісі ұзын, үлкен болады.Мысалы, қамыс, оның биіктігі 7 метрге дейін жетеді.
Орманды далада өсетін өсімдіктердің түрлері : итмұрын, қара қарақат, шәңгіш. Ашық далада: қызғалдақ, інжугүл, бозқылан , жұқажапырақ , көкбас, көктікен, тағыда басқа өседі. Өсімдіктің тіршілігі де әр түрлі. Бір өсімдіктер1000 жылға дейін тіршілік жасаса , екіншісі 3-4 апта ғана өмір сүреді.
Қазақ халқы өсімдіктерді күнделікті тұрмыста азық- түлік, түсті бояу , ыдыс, дәрі- дәрмек ретінде де пайдаланған.
Өсімдік әлемін қорғау,сақтау- әрбір азаматтың міндеті.
Тындалымнан кейінгі тапсырма
«А,В,С» әдісі (5 мин)
А-сұрақ қояды.
В-жауап береді.
С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады.
Оқушылар топта үшеуден отырады.
А — сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С — бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, әңгіме соңында қорытынды береді.
Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерге жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.
2 тапсырма. «Өсімдіктерді қорғайық» тақырыбына эссе жазу. 10 мин
Жоспар :
1.Өсімдіктер әлемі
2.Өсімдіктердің адамға пайдасы
3.Өсімдіктерді аялайық
Тірек сөздер:қорғайды,қамқорлық көрсету,күтім жасау керек,дәрілік пайдасы.
І деңгей .5-6 сөйлем құрап эссе жазу
ІІ деңгей. Тақырыптың мазмұнын ашып эссе жазу
ІІІ деңгей.Қажетті мазмұның ашып,әр абзацты жүйелі құрастырып,эссе жазу
https://www.youtube.com/watch?v=oKpGcF1LxDI
«Ой шақыру»
Алматы «Мектеп»2017
Екі жұлдыз ,бір тілек
Жоспар үлгісі
Тірек сөздер
Сабақтың соңы
10 минут
Критериалды бағалауды топ мүшесі қорытындылайды
«Борт журналы»
«Борт журналы» - тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйретудің әртүрлі әдіс-тәсілдерін қамтитын жалпылама атауы. «Борт журналы» қарапайым түрде мәтінді оқу алдында және оқу материалымен танысқан соң қолданылады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
Мәтіннің түйінді ойларын оқушылар өздерінің «Борт журналына» енгізеді. Оқу кезіндегі үзілісте оқушылар тақырыпты өз ойларымен, тәжірибелерімен байланыстырып, «Борт журналының» бағандарын толтырады. Мұғалім оқушылармен бірлесе отырып жұмыс орындайды, оқушылардың кейін жазбаларын пайдалана білулеріне мүмкіндік туғызады.
Рефлексия оқушылармен кері байланыс БББ кестесі «БББ»
Жаңа тақырып бастар алдында оқушылар үш бағаннан тұратын сурет салады - Олар нені біледі?
Олар нені білгісі келеді?
Олар нені білді?
Миға шабуыл өткізгеннен кейін оқушылар алғашқы екі бағанды толтырады және бөлімді оқып біте бастағанда, үшіншіге қайта оралады (немесе бөлімді оқу барысында толтыруы мүмкін).
Ұсыным: «Қалайша оқып-үйренетін боламын?» деген қосымша баған қосуға болады.
Нені білемін Нені білдім
Нені білгісі келеді
Бағалау кестесі