Күні:
Сабақ саны:
Сабақтың тақырыбы:
Б.Үсенбаев. Сөз мәйегі.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушы өлеңмен танысады,
мағынасын, негізгі ойын ашады;
2. Оқушы мәнерлеп оқуларын,
көркем сөйлеу тілдерін, өлеңнің мазмұнын өмірмен байланыстыра білу және жақсы
сөздің адам өміріне тигізер пайдасын ұғына білу қабілеттерін дамытады;
3. Оқушы өлеңді әсерлі,
мәнерлеп оқу қабілеттерін дамытады.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап, топтау, "Ұтымды жауап" ойыны,
Сабақтың көрнекілігі: мақал-мәтелдер жазылған плакат
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
а) амандасу
ә) сабаққа дайындықтарын
тексеру
ІІ.Үй жұмысын тексеру.
"Менің күнделікті
еңбегім" атты шағын шығарма жазу
ІІІ.Жаңа тақырып
Сәлемдесу:
Қайырлы таң достым,
Қайырлы күн достым
Сейсенбінің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алған бағамыз
Кілең бестік болсын
1.Қызығушылықты ояту.
Ойнап сөйлесең де, ойлап
сөйле
|
|
Балығымыз тақтаға назар аударайық.
|
|
|
|
|
Сөз сүйектен өтеді,
Таяқ еттен өтеді
|
|
|
Көз жеткізер,
Көз жеткізбегенді
Сөз жеткізер.
|
|
|
Шешеннің сөзі - мерген,
Шебердің көзі - мерген
|
|
Ойды қорытындылау.
- Сөзде қандай құдіретті күш
бар?
- Сөзді не арқылы
жеткіземіз?
- сөз мәйегі дегенді қалай
түсінесіңдер? ("Мәйек" сөзінің негізгі түбірін табу.)
"Топтастыру" стратегиясы бойынша.
2.Мағынаны тану
Жаңа сабақпен таныстыру.
Өлеңнің әр шумағын мәнерлеп
оқи отырып, әр шумақтағы сөздің негізгі тұғырын тауып, дәптерге жазып отыру.
Мысалы:
Сөз _______ - жаманнан
жиренткен;
______ - өмір жайлы сыр
шерткен;
______ - мақал-мәтелдердің
даналығына ой жүгірткен;
______ - т.с.с.
Оқушылардың тізбектей оқуы,
түсініп оқуы.
Өзің қанлай сөз түрлерін
білесің? Әрқайсысының мағынасына жеке-жеке тоқталайық.
Енді әрбір тіркеске мысал
жазып көрелік. Қандай тіркес кімге байланысты айтылады және ол сөз иесі кім?
3.Ойтолғау.
"Ұтымды жауап "
ойыны:
С
- М -
Ө
- Ә -
З
- Й -
Е -
Г -
Әр әріптің қатарына сол
әріптен басталатын сөз жазу арқылы өткен тақырыпқа байланыстыра, мағынасын
ашатындай сөйлем құрастыру.
Оқушылардың шығармашылық
жұмыстарын байқап көру.
- Ақынның айтпақ болғаны
өлеңнің қай жолдарында жасырынып тұрғанын тап.
- Сен өзің қалай
қорытындылар едің?
Кішігірім өзіндік жұмыс.
Әркім өзінің жазба жұмысының түрін таңдау арқылы жазба жұмысын орындайды.
Оқушылар жұмысын тыңдау.
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма. 1.Өлеңді
жаттау; 2. Мақал-мәтелдер жинағын құру