БӨЛІМ: Теңдік және теңсіздік. Теңдеу.
|
Мектеп: № 29 К. Тленшин атындағы ЖОМ
|
Сабақ тақырыбы:
|
Өзіндік жұмыс
|
Мұғалімнің есімі: Г. Байботаева
|
Күні :
|
17.
02. 2017ж.
|
Пәні: МАТЕМАТИКА
|
СЫНЫП: 1 «А» сынып
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың мақсаты:
|
1.2.1.2 Әріптің берілген
мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу.
1.2.1.3 Қосу мен азайту
арасындағы байланыстар негізінде теңдік құру үшін әріпті өрнектер түрінде
көрсету және қолдану: а +b = c, c -a= b, c -b =a.
1.2.1.4 Санға 0-ді қосу және
азайту жағдайларын әріпті өрнек түрінде көрсету: a+0=a; a-0=a.
1.2.1.5 Жақшасыз әріпті, санды
өрнектерді салыстыру.
1.5.2.2 «+», «-», «=», «≠»,
«>», «<» таңбаларын/ цифрларды, () белгісіз сан символын пайдалану.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың басы
Ынтымақтас-тық
атмосфе-расын қалып-тастыру
|
Ал,
кәнекей, балалар!
Жаңа
сабақ бастайық
Дайынсың ба сабаққа
Қарап алшы жан-жаққа
Бәрі бар ма орнында?
Қалам, дәптер, кітап та.
|
Есептерді
қиналмай
Лезде
шешіп тастайық!
Оқушылар
оқу
құралдарын түгелдейді
|
Сабақтың
ортасы
|
Тапсырма
№ 1. х═ 20
деп алып, балақайдың қолындағы өрнектердің мәнін табыңыз.

№ 2. m +n =
k өрнегіне өзара кері өрнектер құрастырып жазыңыз.
k - m = n
k - n = m
№ 3. Берілген
өрнектерге мұқият қараңыз. Не байқадыңыз? Бұлар 0 санының қандай қасиетін
білдіреді? Берілген санды өрнектерге сүйеніп 0 санының қасиетін әріпті
өрнек түрінде жазыңыз.
7
+ 0 = 7 12 – 0 = 12 0 + 8 = 8
а + 0
=а а - 0 = а 0 + а = а
№ 4. Өрнектерді салыстырыңыз. Бос торкөзге
салыстыру таңбасын қойыңыз.

№ 5. Салыстырыңыз. >, <, = таңбаларының
тиістісін қойыңыз.

№ 6. ( ) белгісіз сан символын пайдаланып,
сурет бойынша теңдік құрастырып жазыңыз.

|
Сергіту сәті
|
Бір саусағым тіпті де
Ұстай алмас жіпті де
Екі саусақ бірікті
Ине қолға ілікті
Үш саусағым орамды
Жүгіртеді қаламды
Өнерлі екен он саусақ
Қала салсақ, жол салсақ!
|
Кері байланыс
|
Рефлексия Бүгінгі
сабақта болған көңіл – күйді ауа-райы салынған суреттер арқылы бағалау.

|
Қорытындылау
Бағалау
|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Берілген
мәні бар бір амалды әріпті өрнектің мәнін табады.
|
қосындының
мәнін дұрыс шығарады
|
айырманың
мәнін дұрыс шығарады.
|
Қосу
мен азайту амалдарының арасындағы байланыс негізінде әріпті өрнектерден басқа
өрнектер құрастырады
|
қосу
мен азайту амалдарының өзара байланысы негізінде берілген өрнекке екі кері
әріпті өрнек жазады.
|
Санға
0-ді қосу және азайту жағдайларын әріпті өрнек түрінде көрсетеді.
|
санға
0-ді қосуды әріпті өрнекпен көрсетіп жазады
|
саннан
0-ді азайтуды әріпті өрнекпен көрсетіп жазады.
|
Жақшасыз
берілген әріпті және санды өрнектерді салыстырады.
|
жақшасыз
берілген санды өрнектерді дұрыс салыстырады
|
жақшасыз
берілген әріпті өрнектерді дұрыс салыстырады
|
салыстыру
таңбаларын дұрыс қояды.
|
Тапсырмаға
сәйкес «+», «-», «=», «≠», «>», «<» таңбаларын дұрыс пайдаланады.
|
«=»
таңбасын тиісті орнына қояды
|
«>»,
«<» таңбаларын тиісті орындарына қояды.
|
Цифрлар
мен () белгісіз сан символын пайдаланып, өрнек құрастырады.
|
(
) белгісіз сан символын пайдаланып, сурет бойынша қосу амалына теңдік
құрастырады
|
(
) белгісіз сан символын пайдаланып, сурет бойынша азайту амалына теңдік
құрастырады.
|
|
|
|
|
|
|
|