Сабақтың
тақырыбы:
Түстер.
Сынып:
Естияр тобы, мектепке дейінгі шағын
орталық.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ.
Көрнекілік:
«Түстер» тақырыбындағы мазмұнды
суреттер.
Мақсаты:
Білімділік: тақырып бойынша түсінік
беру, жаңа сөздермен танысу. Сөздік қорын молайту. Сөздерді, сөз тіркестерді
сөйлемде дұрыс қолдануға үйрету. Сұрақтарға жауап беруге дағдыландыру. Жолдан
өту ережесін еске түсіру.
Дамытушылық: ауызекі сөйлеу тілін,
ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік: Өмірді, табиғат көрінісін
бағалай білуге тәрбиелеу.
Оқушы нені білу тиіс:
«Түстер» тақырыбы бойынша сөйлей
білу. Осы тақырып бойынша өтетін сөздерді, сөз тіркестерді сөйлемде дұрыс
қолдана білу. Қойылған сұрақтарға дұрыс жауап бере алу.
Оқушы нені игеруі қажет: Қазақ
тіліне тән ерекше дыбыстарды, жаңа сөздерді, сөз тіркестерді дұрыс айтуға,
суретті бояуға дағдыландыру.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлеметсіңдер ме, балалар.
- Сәлеметсізбе!
- Сабақты өлеңнен бастаймыз.
Кел, бала, сабақ баста!
Жаз, оқы, сөйле, тыңда!
Айт, зертте, тексер, сұра!
Шаршама да, демалма!
Қазақ тілін үйренсең,
Көп ұтасың сен ертең!
-Балалар, бүгінгі сабақтың
мақсатымыз: жаңа сөздермен танысу, түстерді білу. Сөйлеу тілін дамыту.
-Енді, балалар, келесі менің
сұрақтарыма жауап беріңдер. Бір жылда неше жыл мезгілі бар?
-Бір жылда төрт жыл мезгілі бар.
-Бір жылда неше ай бар?
-Бір жылда он екі ай бар.
-Бір апдада неше күн бар?
-Бір аптада жеті күн бар.
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қазір жылдың көктем мезгілі.
-Қазір көктемнің қай айы?
-Қазір сәуір айы.
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бүгін аптаның сәрсенбі күні.
-Ертең аптаның қай күні?
-Ертең аптаның бейсенбі күні.
-Кеше аптаның қай күні болды?
-Кеше аптаның сейсенбі күні болды.
-Біздің Отанымы қандай мемлекет?
-Менің Отаным – Қазақстан.
-Қазақстан қандай мемлекет?
-Қазақстан - тәуелсіз мемлекет.
-Елбасы кім?
-Елбасы – Нұрсұлтан Әбішұлы
Назарбаев.
-Мемлекеттік тіл қандай тіл?
-Мемлекеттік тіл – қазақ тілі.
Бой сергіту.
Көктем келді.
Көктемде күн жылы,
Адамдар қысқы киім шешеді,
Құстар ұшып келеді,
Жаңбыр жауады,
Гүлдер өседі.
Сабақтың негізгі бөліміне дайындалу:
-Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы
«Түстер».Түстер туралы не білесіңдер? Қандай түстер болады? Әр затта өз түсі
бар.
Сабақтың негізгі бөлігі:
- Бүгін біздің сабағымызға қонақ
келді. Бұл Жас суретші. Ол бізді түстер әлемімен танысып өтеді.
- Қараңдар, ол бізге сурет салып
келді. Бұл не?
-Қызанақ.
-Қызанақ қандай? (қызыл). Тағы да
қызыл түсті бізде не бар?
- Ал мынау не? ... (осы түрде қара,
ақ, көк, жасыл, көгілдір, қоңыр, сары, қызыл сары түстермен танысу).
-Жұмбақ жасыру:
Ағайынды бәрі:
Шықса көк, түссе сары. (Жапырақ)
-Фонетикалық жаттығу.
-қо, -қо, -қо –қоңыр
-қы, -қы, -қы – қызыл
-қа, -қа, -қа - қара
-Жақсы. Шаршаған шығарсыңдар. Тынығып
алайық. Орнымыздан тұрамыз. (сергіту сәті)
Орнымыздан тұрамыз.
Қолды белге қоямыз.
Басты оңға бұраймыз.
Басты солға бұраймыз.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып аламыз.
- Жақсы, орнымызға отырамыз.
Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, түстер бізге керек пе? Не үшін керек?
- Ал жолдан өтуге ол бізге қалай
көмектеседі? Мынау не? (бағдаршам). Ол қалай істейді?
- Жарайсыңдар, енді «Жолдан өту»
ойнын ойнайық. Мен сендерге қызыл түсті көрсетсем, сендер тұрасыңдар, қызыл
сарыны көрсетсем – дайындалып тұрасыңдар, ал жасылды көрсетсем – орындарыңызда
тұрып жүресіңдер.
-Жақсы, ал енді, балалар, сендердің
түсінігін тексеру мақсатында біз келесі тапсырманы орындаймыз: мен сендерге
түссіз суретті беремін, сендер оны мен айтқан түспен бояйсыңдар. Бірақ алдымен
қолдарымызды дайындап қояйық:
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Алақанды ашамыз,
Бесті беске қосамыз.
Қорытынды:
-Балалар, сабақ барысында жақсы
жұмыс істедіңдер. Сендерге көп рахмет. Сабақ аяқталды. Сау болыңдар.