Информатика
Сынып 6 «а»
Күні 14.12.15 ж
Сабақтың тақырыбы:
«Алгорит және оның атқарушылары.
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың алгоритм және алгоритм
атқарушылардың тақырыбына пысықтау жұмыстармен бекіту.
Білімділік:
Оқушыларға
алгоритм және алгоритмнің атқарушылары туралы түсініктерін, алгоритмнің жазу
жолдарымен тиянақтау.
Дамытушылық:
Оқушылардың
пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, ой-өрісін, логикасын одан әрі дамыту.
Тәрбиелік:
Оқушыларды
тақырыпты меңгеріп алгоритм құруда ұқыптылыққа, өзбетінше еңбектенуге
тәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Дәстүрлі емес
Сабақтың түрі: Ашық
сабақ
Пән аралық
байланыс:
математика, геометрия, сурет
Құрал-жабдықтар:
компьютер, интерактивті тақта, презентация, тапсырмалары бар карточка,
сөзжұмбақ.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру
кезеңі:
2. Алгоритм атқарушы деген не,
оны кім атқара алады?
Алгоритм атқарушы – бұл алгоритмде
жазылған командарды орындай алатын адам немесе техникалық құрылғы.
3. Циклдік алгоритмнің
түрлерін ата?
Цикл алгоритмнің түрі:
4.Алгоритм
қасиеттері деген не?
Алгоритмнің жалпы сипаттамасын
алгоритм қасиеттері деп атайды.
Алгоритм
қасиеттерін анықтамасымен ата?
·
Түсініктілік-
алгоритмді
атқарушысы оны орындайтынын білуі керек
·
Дискреттілік- алгоритм нақты
әрекеттерден тұрады, келесі қадамы тәртіппен жүзеге асады.
·
Анықтылық-
алгоритмнің
әрбір ережесі анық, мағыналы болу керек.
·
Нәтижелілік-
орындалатын
қадамдардың соңында алгоритм нәтижеге жетуі керек.
·
Жалпылық- қандай да алгоритмді
түрлі бастапқы мәліметтермен бірнеше рет қолдануға болады.
5. Тармақталған алгоритмнің жазылу
түрлерін ата?
ІІІ. Топтық жұмыс
Тапсырма№1 Алгоритм
құр.
Шұңқырды толтыр…
|
Шұңқырды
қаз
|
Су
сепкішті алып, көшетті отырғыз
|
Күрек
пен көшетті ал
|
Көшетті
шұңқырға сал.
|
Күрек
пен су сепкішті орнына қой
|
Тапсырма
№3
Блок- схеманың сұлбасын
дәптеріне сызып тапсырманың жауабын жаз.
Компьютерлік
тапсырмалар:
1.Сызықтық алгоритмге:
2. Тармақталған алгоритмге:
«Бота» бағдарламасында тармақталудың «Үлгі
-1 » орындау.
( Бота алманы тікенектен айланып өтіп
жеу).
3. Циклдік алгоритмге:
Ботаға «1»-ден «4»-дейін «Қадам» беріп
кілті сызу.
V. Постер қорғау.
VІ. Сөзжұмбақ
VІI. Үй тапсырмасын
беру
§ 3.1- 3.5 27-44 беттерді қайталау
VIІI. Бағалау
Өзін бағалау парағына бағаларын қою