Инфоурок Биология КонспектыСабақтың тақырыбы:Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі.

Сабақ жоспары. Тақырыбы "Тіршіліктің пайда болуы туралы теориялар". Биология 10 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
290
26.02.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 425

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Биология 10 сынып Сабақ жоспары Тақырыбы: Тіршіліктің пайда болуы туралы теориялар Оқу мақсаты: 10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау Сабақтың мақсаты: Тіршіліктің пайда болуы туралы негізгі теориялармен таныстыру; Әртүрлі ғылыми көзқарастарды салыстырып, дәлелдерін қарастыру; Ғылыми зерттеулер мен тәжірибелердің тіршіліктің пайда болуы туралы гипотезаларды қалай дәлелдейтінін түсіндіру. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар: Тіршіліктің пайда болуы туралы теорияларды біледі және салыстырады; Ғалымдардың зерттеулері мен тәжірибелерін сипаттай алады; Ғылыми көзқарастарды дәлелдер негізінде талдап, өз пікірлерін білдіреді. Сабақ барысы I. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) Мұғалімнің әрекеті: Оқушылармен амандасады. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін таныстырады. Оқушыларды 3 топқа бөледі. Оқушының әрекеті:

Краткое описание методической разработки

Биология 10 сынып

Сабақ жоспары

Тақырыбы: Тіршіліктің пайда болуы туралы теориялар

 

Оқу мақсаты: 10.1.1.1 - Жер бетінде тіршіліктің қалыптасу кезеңдерін және сызбаларын сипаттау

 

Сабақтың мақсаты:

  • Тіршіліктің пайда болуы туралы негізгі теориялармен таныстыру;
  • Әртүрлі ғылыми көзқарастарды салыстырып, дәлелдерін қарастыру;
  • Ғылыми зерттеулер мен тәжірибелердің тіршіліктің пайда болуы туралы гипотезаларды қалай дәлелдейтінін түсіндіру.

 

Күтілетін нәтижелер:

Оқушылар:

  • Тіршіліктің пайда болуы туралы теорияларды біледі және салыстырады;
  • Ғалымдардың зерттеулері мен тәжірибелерін сипаттай алады;
  • Ғылыми көзқарастарды дәлелдер негізінде талдап, өз пікірлерін білдіреді.

 

Сабақ барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)

Мұғалімнің әрекеті:

  • Оқушылармен амандасады.
  • Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.
  • Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерін таныстырады.
  • Оқушыларды 3 топқа бөледі.

Оқушының әрекеті:

Развернуть описание

Сабақтың тақырыбы:Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі.

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі.

Сабақтың мақсаты:

білімділік:Оқушыларға прокариоттар,оның ішінде вирустар туралы түсінікті кеңейту,вирустар арқылы таралатын кейбір аурулардың түрлерімен  таныстыру.

дамытушылық:оқушылардың өз беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту,тіл мәдениетін қалыптастыру,шығармашылыққа баулу.

тәрбиелік:оқушыларды іздемпаздыққа, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, қоршаған ортаны  аялауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі:өсімдік жапырағы,әр түрлі суреттер,сызбалар.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ(консультация,көмек сабағы)

Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер:"МАТ"(математикалық ашық  тест)."ӘС" (әріптер сыры.)Глоссарий әдісі.

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу.

II Оқушылардың цитология негіздері жасушаның химиялық құрамы,құрылысы  туралы алған білімдерін әр түрлі кезеңдермен тексеру.

I кезең."Миға  шабуыл жасау" .Жұлын диаметрі қанша?1 см.Экватор сызығы нешеу?1.Киттің тері астындағы май қабатының қалындығы.1 м.

II кезең.1.Нуклейн қышқылының неше түрі бар?2.ДНҚ/РНҚ.

2.Тірі табиғат ядросына байланысты нешеге бөлінеді?2-1)эукариоттар. 2)прокариоттар.

"ӘС" әріптер сырын қолдану.

3.Су молекуласы неше жолмен қосылады?2- 1)өзара(когезия). 2)басқа заттармен (адгезия)

 

 

                                               Су            

4.Бейағзалық  зат   

 


                                                тұз

 

 

III кезең.1.РНҚ-ның неше түрі бар?

а)а-РНҚ;    ә)т-РНҚ;      б)р-РНҚ  

2. № 3 элемент   Li

3.Бейағзалық зат үш әріптен тұрады?Т-Ұ-З.

"МАТ" әдісін қолдану.

IV кезең.

                                        эпителий

1.Ұлпалар саны -4                          дәнекер      

                                          бұлшық ет

                                жүйке

 

                                           майлар

2.Ағзалық заттар                     көмірсу

                                          нуклейн қышқылы

                                                   нәруыз

3.Мұхит саны-4.

Глоссарий әдісін қолдану.

V кезең.

Овал: СОвал: ВОвал: Ж1.Тірі табиғат нешеге жіктеледі?5.                                              

Овал: БОвал: Ө     

 

2.Қазақстан неше елмен шектеседі?

Овал: Р Овал: Қ Овал: Қ Овал: Ө
Овал: Т
 

 


   

Суретпен жұмыс.

VI кезең.негізгі

                                                                    қоректік

1.Ұлпа саны                  бөліп шығарушы

                                                            тірек ұлпасы

                                                         жабын ұлпасы

                                                                        түзуші

 

-көмірқышқыл газ

.Материк саны-6.

Шұбалшын суретімен жұмыс.

VII кезең.Жаңа сабаққа ену.Балық сүйегін "қолдану".

1.Сүтқоректілердің мойын омыртқа саны-7.

2.Үнемі солтүстік бағытты көрсететін жұлдыз саны?Темірқазық-7.

3.1000 км-ден асатын өзен саны-7.

VIII.Бағалау:Ұстаз оқушыларды білімін бағалаған кезде ғылым аттарын береді. Мысалы:Гельминтолог,терапевт,топырақтанушы,миколог,орнитолог,эхтиолог.

IX.Үй тапсырмасы.

 

     


 

Солтүстік Қазақстан облысы

Мағжан Жұмабаев ауданы

Медвежка орта мектебі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақыбы:Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі.

 

 

 

 

 

                                 Орындаған:Досова Ж.С

Қабылдаған :Амренова М.А

 

 

 

 

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақтың тақырыбы:Вирустар-тіршіліктің жасушасыз түрі."
Смотреть ещё 6 084 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
