Инфоурок / Информатика / Другие методич. материалы / Сабақтың тақырыбы : Алгоритм типтері

Сабақтың тақырыбы : Алгоритм типтері



Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifПән Информатика сынып 8 «а» Күні 01.11.2014 ж.

сабақ №:

Тақырып: Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу )

Мақсат: Алгоритм типтері (сызықтық, тармақталу ) тақырыбын түсіндіре отырып, оқушыларды күнделікті өмірдегі әрбір іс-әрекеттерінің алгоритімін құра білуге үйрету.

Білімділік – оқушыларға алгоритмнің типтері туралы жалпы мағлұмат беру.

Дамытушылық – Оқушылардың ойлауын, компьютерлік сауаттылығы мен іскерлігін, танымдық қабілетін, логикалық  сауаттылығын дамыта отырып, олардың  пәнге  деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру.

Тәрбиелік – оқушыларды тәртіптілікке, сабырлылыққа, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа  тәрбиелеу.

Сабақ түрі: дәстүрлі емес сабақ

Сабақ типі: жаңа тақырыпты түсіндіру

Сабақ әдісі: түсіндірмелі,

Құрал-жабдықтар: ДК, оқулықтар, дәптерлер, презентация, (көзге арналған жаттығу), таратпа карточкалар.

Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеттері

Оқушылардың

іс - әрекеттері

І.Ұйымдастыру кезеңі.

«Жақсы сөз – жанға қуат»

Бүгінгі сабақта қолданылатын сөздер:

Сәлеметсіз бе?

  • Сіз

  • Кешіріңіз

  • Рахмет

  • Сау болыңыз

Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа дайындақтарын тексеру. Зейіндерін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Орындарынан тұрып, амандасу, сабаққа зейіндерін аудару.


ІІ.

Оқушыларға топқа бөлу.


Блок схемашылар /фигуралар/

Алгоритмдіктер / Әл-Хорезми/

Программистер / Никлаус Витр/

Операторлар / Компьютер/


Суреттер бойынша топқа бөлінеді.

Жаңа тақырыпқа кіріспе

hello_html_4714a220.png

Ребусты шешкенде алгоритм типтері деген сөз шығу керек.

1

Тапсырма №1 «Ағашты өсіру» алгоритмінің реттілігін дұрыс орналастырыңдар.

Шұңқырды толтыр…


Шұңқырды қаз

Су сепкішті алып, көшетті отырғыз

Күрек пен көшетті ал


Көшетті шұңқырға сал.


Күрек пен су сепкішті орнына қой


4 Т



2 И



hello_html_5369420b.png

5 Е



1 Т





3 П



6 Р



2

Тармақталуға кино

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру.













«Білім керек бәріне»

Тірек – сызба арқылы түсіндіру

Алгоритм құрылымына қарай оны келесі типтерге бөлуге болады:

Сызықтық алгоритмдер. Сызықтық алгоритм қарапайым командалар тізбегінен тұрады. Әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм – сызықтық алгоритм деп аталады. C:\Users\user-pc\Pictures\2014-10-30\002.jpg


Тармақталу алгоритмі. Күнделікті өмірде алгоритмдер негізінен тармақтарға бөлінеді. Бұл тармақтардың орындалуы шарттың орындалуына байланысты болады. Тармақталу алгоритмінде біріншіден, арифметикалық теңсіздік түрінде берілген

логикалық шарт тексеріледі. Егер шарт орындалса, алгоритм бір тармақ бойынша (1-ші серия) , ал егер орындалмаса, екінші тармақ бойынша (2-ші серия) орындалады.

hello_html_m15d5d571.png

1-ші серия

2-ші серия

Шарт?

иә

жоқ

Егер шарт IF шарт

Онда 1 серия Then 1 серия

Әйтпесе 2 серия Else 32 серия








IV.Сергіту сәті.

Видео ролик


hello_html_55a618d0.png



hello_html_3afa36bc.png

V. практикалық жұмыс

Оқушыларды математик , информатик, программист , оператор

1 топ: есептің математикалық моделін құру

2 топ: Есептің алгоритмін құру

3 топ: Алгоритмді бағдарламалау тілінде жазу.

4 топ: компьютердің көмегімен бағдарламаны орындайды.

Оқушылар топқа бөлінеді. Түстер бойынша бөлінеді.


1 есеп: суретте массасы 3 кг дене түзу сызықты қозғалғандағы жылдамдық модулінің уақытқа тәуелділік гарфигі берілген. Денеге әсер етуші күші табу керек.


Алг күш Program Kush;

Арг m ,V1,V0,t Var F=m(V1-V0)/t

Нәт F

Басы begin

Read (m ,V1,V0,t )

F=m(V1-V0)/t F=m(V1-V0)/t

Write (‘F=’,F);

Соңы End.


Берілгені: V0=40 м/с

V1=20м/с

M=3кг

T=5 c

Табу керек: F


,Басы

F=m(V1-V0)/t

Соңы

m,a











F










Тармақталу алгоритміне байланысты есеп шығару:

C:\Users\user-pc\Pictures\2014-10-30\001.jpg


Алг күш Program Y taby;

Арг x Var x:real

Нәт F

Басы begin

Read (x )

F=m(V1-V0)/t If x<2

Then y:=SOR( x+1)

Write (‘F=’,F); Else y:=3*x-1

Соңы Write (‘F=’,F);

End.


Рефлексия

hello_html_m2142e7fc.png


VI. Үй жұмысы

Конспект оқу

Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады.

VII. Оқушыларды бағалау.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау, бағаларын күнделіктеріне қою. Сабақ аяқталды! Сау болындар!

Күнделіктеріне бағаны қойдырады.




























"№19 орта мектебі








Информатика пәнінен ашық сабақ жоспары




Тақырыбы:




BOOK1

Алгоритм құрылымы












Очень низкие цены на курсы переподготовки от Московского учебного центра для педагогов

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 65% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: KURSY.ORG

