Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Сабақтың тақырыбы: Достық өлеңі
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Сабақтың тақырыбы: Достық өлеңі

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Наурыз

Сабақтың мақсаты:Халқымыздың бойындағы ұлттық түр мен мазмұн байлығына үңілу арқылы жақсылық пен әдемілікті түсінуге ұмтылу.

Сабақтың түрі:жаңа сабақ

Ресурстар: интербелсенді тақта, ватман, кәмпит, асық.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлеметсіздер ме,балалар! Бүгінгі сабаққа жақсы қатысып отырайық. Бір-бірімізді тыңдайық, өйткені сабақ соңында бір-бірімізді бағалаймыз. Ең алдымен ортаға шығайық.

Тренинг: екі қатарға тұру. Ең соңғы оқушыға сурет көрсету, сол суретті айтпай алдында тұрған баланың арқасына қолымен салу . Бірінші бала сол суретті қағазға салады.

Үй жұмысын тексеру. Дорбадан асық алып, сұрақтарға жауап беру.

1. Дүниедегі теңдесі жоқ байлық не?

2. Ағаш біріншіден табиғатта нені сақтайды?

3. Ағаштың қандай пайдасын білесің ?

4. Ағаштан қандай жиһаздар жасайды?

5. Ағаш ненің көркі?

6. Орманшының жұмысы қандай?

- Балалар, алда бізде қандай мереке болғалы жатыр? Мектеп, ауыл осы мерекеге дайындалып жатырмыз.

- Наурыз мерекесі.

- Наурыз деген сөзді естігенде көз алдымызға нелер келеді? Тақтаға жазайықшы.

- Наурыз – парсы тілінде « жаңа күн » деген сөз. Яғни, бұл күн- біздің ата-бабаларымыз мыңдаған жылдардан бері мерекелеп келе жатқан жыл басы. Бұл күні күн мен түн теңеліп, бұдан былай күн түннен ұзара береді. Ұлыстың ұлы күні әрбір адам бұрынғы реніш, өкпе-наздары болса, бәрін кешіріп, бірін-бірі мейман етеді.

Наурыз айында көк шыға бастайды осы кезде наурызтал егіледі.

Наурыз мерекесінде әжелер не шашады ?

- Шашу.

- Ендеше ортаға шығыңдар мен де сендерге наурыз мерекесіне шашу шашамын. ( кәмпит шашу, әр оқушы кәмпит алып, топқа бөлініп отырады)

- Енді осы наурыз мерекесіне байланысты оқулықта мәтін бар. Әркім жеке оқып шығамыз. Жұпта, топта талдаймыз.

- Талдап болсақ, тақтаға тағы қай елдерде Наурыз мейрамы тойланады екен жаза қояйықшы.

Үндістан, Иран, Ауған, Бұхар, Кавказ.

- Жақсы балалар, енді әр топ оқыған мәтін бойынша бір-біріне екі сұрақтан дайындайық.

Сұрақтар оқылып, жауап береді.

- Наурыз тойының өзіне тән үлкен ырым асы қандай ? Білеміз бе ?

Наурызкөже жеті түрлі дәмнен жасалады. Оның мәні-жаңа жылда тойымшылдық, молшылық, мәнді де татымды өмір болсын дегенді білдіреді екен.

Наурызкөжеге қандай жеті түрлі дәм салады екен, оны өзіміз сәйкестендіріп көрейік.

( Тақтада наурызкөже және күріш, құрт,айран,қант,тұз,арпа ,бидай, су,сүт,ет деген сөздер жазылып тұрады)

- Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма ? Енді топта бір-бірімізді бармақ арқылы бағалайық. Ол оқушы жақсы қатысса бас бармақты жоғары көтереміз, орташа жанынан, төмен қатысса бармақты төмен түсіреміз.

Рефлексия қағазға қолымыздың суретін саламыз, ортасына атымызды жазамыз.

Бас бармақ- денсаулығың үшін не істедің ?

Балан үйрек- өзіңе қажет не алдың ?

Ортан терек- досың үшін не істедің ?

Шылдыр шүмек-тағы не білгің келеді?

Кішкене бөбек- бүгінгі сабақтың қызықты болған сәті.

Үй тапсырмасы: досыңа ашықхат жасап, наурыз мерекесіне тілек жазып келіңдер.






















Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы : Достық.

Сабақтың мақсаты :    Өлеңді мәнерлеп оқи алу және достық туралы мәлімет білу.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Сабақтың түрі : жаңа сабақ

Ресурстар: оқулық, интербелсенді тақта, ватман, маркер, дәптер, кеспе.

Сабақтың барысы:

1.      Ұйымдастыру кезеңі

-          Сәлеметсіздер ме, балалар. Бүгін бізде ерекше сабақ бар білімімізді көрсетіп, сабаққа бар ынтамызбен қатысайық. Ортаға шығып тренинг жасайық. Мен әрқайсыңа сағаттың суретін беремін, әр санның бойына өз достарыңның есімін жазамыз. Ортаға өз атымызды жазамыз.

Жазып болсақ, енді мені тыңдаймыз да мен не айтамын соны досымызға барып жасаймыз.

1. Қолын қысыңыз

2. Арқасынан қағыңыз

3.Күлімсіреңіз

4.Қол бұлғаңыз

5.Көзіңізді қысыңыз

6.Жылы сөз айтыңыз

7.Қол ұстасып, айналыңыз

8.Басынан сипаңыз

9.Құшақтаңыз

10.Бір тілек айтыңыз

11. Қолынан сүйіңіз

12. Қол ұстасып 3 рет секіріңіз

2.Үй жұмысын тексеру:

-          Шеңберге тұрып, доппен үй жұмысын тексеремін.

1.      Үйге берілген әңгіменің аты қалай ?

2.      Басты кейіпкерінің аты кім ?

3.      Лұқман қандай мағынаны білдіреді?

4.      Бір күні Лұқманға бір кісі келіп не алады ?

5.      Ол мың алтынды алады да не ойлайды ?

6.      Қарыз алушы алтынынан қалай айырылып қалады ?

7.      Қарыз алған кісі Лұқман хакімге неге қайтып келеді?

8.      Тағы мығ алтын алып, не ойлады?

9.      Алтын адам адам әлгі алтынды қандай пайдаға жаратты?

10.  Қарызын қайтарды ма?

11.  Лұқман хакім оған қандай өсиет айтты?

3.Суреттер арқылы  3 топқа бөлу. Әр топтан бір оқушыға бағалау парағын беріп қою.

- Балалар, енді мына әнді тыңдап көрейікші. ( Т.Серіковтің орындауында «Достарым»)

Неге мен сендерге осындай ән тыңдаттым?  Бүгінгі сабақ не туралы болады деп ойлайсыңдар? Мақсатымыз қандай болады ?

-          Достық туралы.

-          Жақсы балалар, бүгінгі сабағымыз достық туралы. Енді әр топ оқулықтағы өлеңді оқып шығады да түсінгендерін  постерге түсіреді.

Әр топтан бір оқушы шығып қорғайды.

-          Екінші тапсырмамыз мынадай болады. Әр топқа кеспе таратамын, сол кеспедегі сұрақтарға жауап береміз.

1-     топ: Нағыз дос қандай болуы керек ?

2-     топ: Достар бір-біріне қандай жақсылық жасай алады?

3-     топ: Өлеңдегі негізгі ойды айтыңдар.

Әр топтың жауаптары тыңдалады.Дарынды балаларға бөлек тапсырма беру.

А- оқушыларға : 3 минуттық эссе Менің досым тақырыбында.

В- оқушыларға : 5 жолды өлең шығару

С- оқушыларға : достық туралы мақал-мәтел жазу

Оқушылардың жауаптары тыңдалады.

-          Әр топқа жағдаяттар таратып беремін. Сол жағдаяттарды топпен шешіп көрейік.

1-     топ: Ақылбек пен Асылбек төртінші сыныпта оқиды. Екеуі бала кезден дос. Ақылбек сабақтан келген соң, түскі тамағын ішіп, үйдегі жұмыстарын бітіріп, ертеңгі сабағын оқып болған соң далаға ойнауға шықты. Футбол алаңына барса, Асылбек те ойнап жүр екен. Олар ұзақ футбол ойнап, үйге кеш қайтты. Асылбек:

-          Мен ертең сабаққа бармаймын, үй тапсырмасын орындамадым. Мені ағайға ауырып қалды дей салшы, - деп өз өтінішін Ақылбекке айтты...

·         Ақылбек егер адал дос болса, қандай жауап берер еді деп ойлайсыңдар?

2-топ : Төртінші сынып оқушылары арасында өткізілетін «Өнерге қанат қаққандар » атты жарысқа достары Әлиханды ұсынып, үлкен сенім артты. Жарыс болатын күні Әлихан сабаққа келмей қалды. Олардың сыныптарынан жарысқа ешкім шықпады.

·         Әлиханның бұл ісіне көзқарастарың қандай ? Сендер оның орнында болғанда не істер едіңдер?

3-топ: Қаңтардың қара суығы. Мұхит екі шелекті қолына алып, өзеннен су алып келіп, қорадағы қойларды суаруға бет алды. Шелегін суға толтырып, қораға кіре берісте Мұхиттың аяғы тайып, құлап түсті. Су үстіне төгілді. Орнынан әрең қозғалып, үйге кірді...

Мұхиттың тобығы шығып ауруханада көп жатты.

·         Сендер Мұхиттың досы болсаңдар, не істер едіңдер?

Әр топтың бағалау парағын тексеру. Неліктен олай бағалады сұрау.

Қорытынды:

-          Балалар, бүгінгі сабағымыз не туралы болды? Не білдік ? Енді әркім өз досының атын айтып, тілек айтсын.

Үй тапсырмасы: өлеңді мәнерлеп оқып, досыңа сурет салып кел.

 

 

Автор
Дата добавления 21.04.2015
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров253
Номер материала 490667
Получить свидетельство о публикации