Сабақтың тақырыбы:
Негізгі және туынды зат есім.
Сабақтың мақсаты:Негізгі
және туынды зат есім туралы алғашқы түсінік беру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік:Оқушылардың
зат есім туралы алған білімдерін пысықтай отырып,негізгі және туынды зат есім
туралы түсіндіру,оларды бір-бірінен ажырата білуге үйрету.
Дамытушылық:Оқушылардың
ой-өрісін кеңейтіп,ойын жинақтай білуге, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын
қалыптастыру.
Тәрбиелік:Білімділікке,ұқыптылыққа,ізденімпаздыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті
тақта,электронды оқулық, «Сәйкестендіру» тесті..
Сабақтың типі:жаңа
білімді меңгерту.
Сабақтың түрі:аралас
сабақ
Сабақтың әдісі:түсіндіру,көрнекілік,ойын,сұрақ-жауап,топтастыру,салыстыру,ой
тастау.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру бөлімі.
II.Психологиялық дайындық.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік,жарық,мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
III.Үй
тапсырмасын сұрау.
16-жаттығу.Көптік
жалғауы бар сөздерді теріп жазу.Ол сөздерге сұрақ қою.
Хайуанаттар,аңдар,маймылдар,аюлар,түлкілер,барыстар.
IY.Тірек білімді еске түсіру.
Мұғалім: Бір
күні бір жолаушы келе жатып жолдан бір нәрсені тауып алады.Жаңағы нәрсені әрі
қарап,бері қарап не екенін таба алмайды.Сөйтіп,ол ақылгөй данаға келіп:-Мен
жолдан бір нәрсе тауып алдым.Оның жартысы көрінбей тұр.Бұл не болды екен?Маған
осыны табуға көмектессеңіз?-дейді.Сонда ақылгөй дана оны былай деп жұмбақтапты:
Ойжұмбақ:-Ол
аспанда да,жерде де болады,шөлейт жерлерде де жүреді,...ата-әжелеріңнің қолында
да болуы мүмкін,ол-партаның үстінде де жатуы мүмкін,оны жеуге де
болады,ол-барлық адамда болады.
-Кәне,балалар,біз
де ойланып көрелік.Мүмкін,сендер тез табарсыңдар.Бұл не болды екен?
-Көз алдымызға елестетіп ойлансақ,осы
бейнені жалғастырып,көп нәрсе жасауға болатын сияқты.Кәне,ойланайық...не
жасауға болады?
-Пайда болған заттардың атын жазайық:бұлт,құрт,түйе,көзілдірік,құс,алма,жүрек
т.б.?
-Осы сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-не?
-парталар,орындықтар,дәптерлер,кітаптар
деген сөздерге қандай сұрақ қоямыз?-нелер?
-Ал осы заттарды пайдаланатын адамдарға
қандай сұрақ қоямыз?-кім?-кімдер?
-олай болса кім?,кімдер?,не?,нелер? Деген
сұрақтарға жауап беретін сөздерді қандай сөз табы дейміз?-зат есім.
Ендеше,зат есім туралы ойымызды
жинақтайық.
«Топтастыру ассоциациясы»
кім? жалқы жалпы
кімдер?
нелер?
не? жекеше көпше
Y.Қызығушылықты ояту.
Суретпен жұмыс.
-Бұл ненің суреті?-қойдың (сұрақ қояйық)
-Не? –Қой. -Қай сөз табы?-Зат есім.Қой
деген түбір сөз.
-Қойды бағатын адамды кім дейміз? –Қойшы(сұрақ
қояйық)
-Кім?-Қойшы. -Қай сөз табы?-Зат
есім.Қойшы деген туынды сөз.
Балық,жылқы суреттерін осылай талдау.
YI.Мағынаны тану.
-Ендеше,бүгінгі жаңа сабағымыздың
тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.
Дәптермен жұмыс.Көркем жазу.Оо Оспан
орманға барды.
Электронды оқулықты тыңдау.
Оқулықпен жұмыс.
19-жаттығу.Сөздерді салыстырып оқы.Олардың
әрқайсысына сұрақ қой,айырмашылығын байқа.
өнер-өнерпаз
балық-балықшы
күй-күйші
көл-көлшік
сый-сыйлық
орын-орындық
.Қосымшалы сөздерді көшіріп жаз.Сөз
құрамына талда.
Зат есім негізгі
және туынды болып екіге бөлінеді.Негізгі түбірден болған зат есімді негізгі
зат есім дейміз.Мысалы:ана,жер,көз.
Түбір сөзге
жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді туынды зат есім дейміз.
Мысалы:іскер,байлық,кезекші.
|
|
20-жаттығу.Өлеңді мәнерлеп оқы.Туынды зат
есімдерді теріп жаз.
Кенші,достық,елші,аспаз,малшы.
«Сәйкестендір» тесті (әр оқушыға жеке
жұмыс ретінде беріледі)
көл
кер
өнер
ші
құрылыс
шік
оқу
паз
іс шы
егін лық
21-жаттығу.Жаңылтпашты оқып,жатқа жаз.
Шын еңбекшіл-өрмекші,
Өрмекші-шын өрнекші.
.Туынды зат есімдерді тауып,сөз құрамына
талда.
Сергіту сәті.
Суретті жұмбақ шешу.
-Кітапхана деген қандай сөз? Түбірі не?
.Кітапхана туралы сөйлемдер құра.
22-жаттығу.Төмендегі негізгі зат есімдерге
–шы,-ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жаса.
Мүсін,дойбы,сауын,егін,мал,би,жылқы,күй,сиқыр.