1147244
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 1.410 руб.;
- курсы повышения квалификации от 430 руб.
Московские документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 90%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО до конца апреля!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности №038767 выдана ООО "Столичный учебный центр", г.Москва)

ИнфоурокНачальные классыКонспектыСабақтың тақырыбы: "Жұрнақ және жалғау"

Сабақтың тақырыбы: "Жұрнақ және жалғау"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m17a9a073.gifhello_html_m16cb4152.gifhello_html_5b65762d.gifhello_html_m5545a809.gifҚазақстан Республикасы

Қызылорда облысы

Қазалы ауданы

Әйтеке би кенті

Б.К. Мергенбаев атындағы №226 гимназия

Бастауыш сынып мұғалімі



Қазақ тілі 2-сынып

Тақырыбы: « Жұрнақ пен жалғау» 282-286-жаттығулар

Мақсаты: 1) Жұрнақ пен жалғау туралы толық түсінік беру

Оларды салыстыру. Сөздерді сөз құрамына талдау

2) Ұқыпты жазуға, жинақылыққа ұйымшылдыққа

тәрбиелеу

3) Ақыл-ой қабілеттерін дамыту

Көрнекілігі: сызбалар, суреттер

Типі: аралас

Түрі: сайыс

Формасы: топтық

Сабақ барысы:

І Ұйымдастыру бөлімі: -оқушылар үш топқа бөлінген

«Алғырлар» тобы «Білгірлер» тобы « Тапқырлар» тобы

( оқушылар өз тобымен , құрал-жабдықтарын дайындап отырады)

ІІ Өткенді еске түсіру:

( әр топтың білім деңгейлері 3 түрлі –түсті жетонмен бағаланады)





---------5 ----4





-----3



«Алғырлар» тобына -------сөйлемдерді толықтыру

« Білгірлер» тобына ------сөздерді сөз құрамына талдау

« Тапқырлар» тобына ----тест ( 10 сұрақ)



ІІ Жаңа материалды меңгерту:

-------жұрнақ( сөз мағ өзгереді)

Сөз құрамы-----түбір мен қосымша

-----жалғау(сөз мағ өзгермейді)

Мысалы: балық+ты=балықты-------жалғау

балық+шы=балықшы------жұрнақ

Оқулықпен жұмыс

282-жаттығу(жазб) -----түбірге қосымша жалғап жазу

Кім шапшаң?----әр топ жетонмен бағаланады

Ережені түсіндіру

283-жаттығу(ауызша)---- жұрнақ жалғанған сөздерді жылдам табу

Кім жылдам? ----әр топ жетонмен бағаланады



284-жаттығу—жазбаша—сөздерге жұрнақ жалғап жазу

Кім тапқыр?

Түбір сөздер Қосымшалы сөздер Сөз тіркесі

Дос достық достық күні

Іс іскер іскер әйел





Түсіндірме

Сөз құрамы

Заттық ұғым ----- не, кім, нелер, кімдер?---тау , бала

Сындық ұғым----қандай? Ақ, әдемі, көк

Сандық ұғым----- неше, нешінші? Бір, үш, жүзінші

Қимылдық ұғым---- не істеді? Алды, салды



І

Саған білім жеміс(ін),

Оқулығың бере(ді).

Талай адам сен үшін,

Маңдай тер(ін) төге(ді).

ІІ

Оқулық(ты) құрмет(те)

Күтіп ұста, кірлет(пе).

Кішілерге табыс ет,

Дақ түсірмей бір бет(ке)

ІІІ

Өсірген ой, білім(ді),

Сүйем туған тілім(ді).

Мақсат етем ір сөз(дің)

Мәнін терең білу(ді).



Жетондармен бағаланады





285-жаттығу( жазб)----жұрнақ жалғанған сөздер бір бөлек

----- жалғау жалғанған сөздер бір бөлек

----- себебін дәлелдеу

286-жаттығу ( үйге)



«Жартыңды тап» ойыны (3 топқа тапсырма беріледі)

І ІІ ІІІ

--------дей жайна ----дың беті ---ға шомылдым

-----дер өсті ----ға жазды ----лық жасадым

----ге қонды ----- дар шашылды -----дан қорықпаймын



Сызбалармен жұмыс ----- Қай топ мықты?

І ІІ

Сандардың сыры Керекті қосымшаны жаз

10 інші дос- жұрнақ, жалғау

8 ыншы қар-жұрнақ, жалғау

6 еу мейірім- жұрнақ, жалғау

7 ау

40 ты

100 ден

ІІІ

Түбір ?----ді, түбір?----шік, түбір?----қой, түбір?---дай, түбір?----мен,

Түбір?---дай, түбір?---та, түбір?---хана, түбір?---шіл

ІҮ Бекіту: Тез жауап бер?

( сұрақтардың орнына сөздер қойып , жаңа сөз жаса)

Кім?----қандай?-----------мысалы : бала---балалық, адам---адамша

Қандай?---қандай?--------мысалы: әдемі---әдемілеу, ақ---ақшыл

Не?----кім?------мысалы: жұмыс---жұмысшы, ақыл---ақылшы

Ү Үйге тапсырма: 286-жаттығу

ҮІ Бағалау: әр топ өз жетондарын санайды

Әр топтың жүйріктеріне ерекше баға беру

Ы ң

Д

А р

А

Р а

Й

с

Ж

Бұл « Жарайсыңдар!» деген сөз
