
O’zbekiston
Respublikasi Xalq Ta’limi
Vazirligi Jizzax viloyati Yangiobod tuman XTB ga qarashli
6-umumiy o’rta ta’lim maktabining
Jismoniy tarbiya fani o’qituvchisi Mamayusufov Behzodning
“Sakrash
turlari” turlari
mavzusida tayyorlagan bir soatlik
DARS ISHLANMASI

Yangiobod-2023.
Familiya:
Mamayusufov.
Ismi: Behzod.
Sharifi: Mamarasulovich.
Ish joyi: 6-umumta`lim maktabi
Lavozimi: O`qituvchi
Tuman:
Yangiobod
Viloyat:
Jizzax
Fan: Jismoniy tarbiya
Sinf: 9
Mavzu: Yengil
atletika – Sakrash turlari.
O`quvchi
soni: 12 nafar.
ANNOTATSIYA:
-Istiqbolli
va iqtidorli yengil atletikachilarni tanlash va tayyorlashning samarali
tizimini yaratish, milliy terma jamoalar uchun sifatli sport zahirasini
shakllantirish.
-Mustaqillik
yillaridan buyon ko`plab sportchilarimiz osiyo, jahon, olimpiada o`yinlari
chempionligiga erishib kelmoqda, buning zamirida yurtimizda sportga bo`layotgan
e`tibor yotibdi. O`quvchilarni jismoniy sifatlarini rivojlantirish va ularni
g`oliblik ruhida tarbiyalab borishda Yengil atletika sport turning ham ahamiyati
juda kattadir.Quyidagi dars ishlanma aynan yengil atletika sport turiga
bag`ishlanadi.
Yengil
atletika – Sakrash turlari mavzusidagi
dars ishlanmamizda o`quvchilarda jamoa bo`lib harakatlanish, bir-biriga yordam
berish, chaqqonlik, tezkorlik, egiluvchanlik, tez fikrlash, aniqlik va
g`oliblik ruhlaridan tashqari, kuch, chidamlilik, sakrovchanlik, kabi jismoniy
sifatlar ham rivojlantirilib, shakllantirib boriladi. O`quvchilarga ezgu
sifatlarni tarkib toptirishda, o`quvchilarda nazariy hamda amaliy ko`nikmalarni
shakllantirib borishda, ta`lim tizimini ochib berishda yangi pedagogik
texnologiyalarning,,Klaster’’, ,,Musobaqa” , ,,Korsatmali’’ , ,,Amaliy
mashqlarni bajarish’’ , ,,Jismoniy sifatlarni rivojlantirish’’ kabi usullardan
samarali foydalaniladi.
DARS REJASI
MAVZU: Yengil atletika –
Sakrash turlari .
Dars turi: Amaliy mashg'ulot.
Dars vaqti: 45 daqiqa.
Dars tipi: Yangi bilim berish va mustahkamlash darsi.
Dars o`tish
joyi: Sakrash uchun ajratilgan maxsus
maydocha.
Darsda
qo`llaniladigan usul: ,,Musobaqa”,
,,Korsatmali’’ , ,,Amaliy mashqlarni bajarish’’ , ,,Jismoniy sifatlarni
rivojlantirish’’,,Oz-o’zini rivojlantirish’’ usuli .
Darsda
qo`llaniladigan nazorat turi: Amaliy ko’nikmalarni bajarish bo’yicha
harakatlarni namoyish etish.
DARSNING MAQSADI:
1-Ta`limiy
maqsad:
1. Amaliy
ko’nikmalarni egallash va mustahkamlash;
2. O`quvchilarga
ilmiy dunyoqarashini shakllantirish;
3. O’zlashtirgan
bilim va ko’nikmalarini amalda qo’llash;
2-Tarbiyaviy maqsadi:
1. O`quvchilarni
Vatanga, milliy qadriyatlarimizga bo’lgan muhabbat xislarini tarbiyalash;
2. O`quvchilar
ongida muomula madaniyatini shakllantirish;
3. O`quvchilar
o`rtasida o`zaro hamfikrlikni shakllantirish;
4. O`quvchilarni
kasbga yo`naltirish;
3-Rivojlantiruvchi maqsadi:
1. O`quvchilarda
egiluvchanlik, chaqqonlik va tezkorlikni rivojlantirish.
2. O`quvchilarda
mustaqil erkin fikrlashni rivojlantirib borish;
3. O`quvchilarga
o`ziga nisbatan talabchanlikni kuchaytirish;
4. O'quvchilarni
mustaqil fikrlash qobiliyatini, o'z sog’liqlarini mustahkamlash ustida
ishlashga o’rgatish
KERAKLI BILIMLAR DOIRASI:
O`quvchilar bajarishi kerak:
Saf, umumrivojlantiruvchi (buyumlar va
buyumlarsiz bajariladigan) mashqlar majmuasi, gimnastika (tayanib sakrash,
tirmashib chiqish, osilish va tayanishlar, umbaloq oshish, muvozanat saqlash),
yengil atletika (yurish, yugurish, sakrash, uloqtirish), sport va harakatli
o‘yin mashqlarini bajarish qoidalariga rioya qila olish;
Darsni
jihozlash:
Texnik
vositalar: - zamonaviy axborot
texnologiyalari (kompyuter, video- proyektor, multimedia vositalari) Yengil
atletika mashqlarini bajarishda foydalaniladigan jihozlar va buyumlar.
(Planka,matlar, bayroqchalar, hushtak,
sekundomer va boshqalar.);
Ko’rgazmali
qurollar : mavzuga oid plakatlar,
yig`ma albom, su`ratlar
Tarqatma materiallar: krossvord,
so`rov kartochkalari, test savollari, ma`ruza matni va o`quv adabiyotlari
FOYDALANILGAN ADABIYOTLAR:
ASOSIY ADABIYOTLAR :

N.X.
Soatov. F.F.Nadjimov "Maktabda jismoniy tarbiya" Toshkent. “O’qituvchi
”-2015
1. T.S.Usmonxo'jayev B.J.Yusupov J.A.Akromov S.T.Usmonxo’jayev
"Jismoniy tarbiya" Toshkent-2007
DARSNING XRONOLOGIK XARITASI 45 DAQIQA

Dars
qismlari
|
Mashg’ulotning
borishi
|
Vaqti
|
Metodik
ko’rsatma
|
Kirish-tayyorlov
qism:
15 daqiqa
|
Saflanish.Salomlashish.Davomatni
aniqlash
Darsning
mazmuni va vazifalarini tushuntirish.
Mavzu yuzasidan
nazariy bilim berish. Kross yugurish tayyorgarligi va taniqli o’zbek
sportchilari haqida ma’lumot berish.
Saf mashqlari. Bir
qatordan ikki, uch qatorga saflanishni
takrorlash. Yurish va yugurish
mashqlari: a) chap
yonlama;
b) o‘ng
yonlama;
d) tizzalami baland ko‘tarib yugurish; e)
oyoqlami orqaga tashlab
yugurish. Doira
bo‘lib URM bajarish.
|
2-3
daq
1-2
daq
4-6marta
4-6marta
4-6marta
4-6marta
3-5
daq
|
O’quvchilarni bo’y-bo’y
bilan saflanishiga e’tibor berish.
O’quvilarni sport kiyimini tekshirish. ,,Klaster’’
metodidan foydalanish hamda mashqlarni bajarishni proyektor yordamida
slaydlarni namoyish
etish. Qomatni
to‘g‘ri saqlab yurish. Yugurish mashqlarini bajarishda oraliq masofaga
e’tibor qaratish. Mashqlami ko‘rsatib berish. № 5. URMlami to‘g‘ri bajarishga
e’tibor qaratish.
|
Doira bo‘lib umum
rivojlantiruvchi mashqlarni
bajarish: D.h.
(dastlabki holat) qo‘llar belda, oyoqlar yelka kengligida, boshni uch
martadan o‘ng va chap taraflarga
aylantirish. D.h. qo’llar
yelkada, oyaqlar yelka, kengligida, 1-4 qo'llami oldinga, 1—4 orqaga
aylantirish. D.h.O’ng
qo’l belda, chap qo’l pastda, oyoqlar yelka kengligida. 1-4chap qo’lni
oldinga aylantiramiz. Qo’llar almashadi, 5-8marotaba o’ng qo’lni oldinga,
so’ngra orqaga
aylantiramiz. D.h.qo’llarni
oldinga uzatib, oyoqlar yelka kengligida.1-4tirsakni oldinga, 5-8tirsakni
orqaga aylantirish.
D.h.qo’llar belda, oyoqlar yelka kengligidan sal kengroq. 1-chap oyoqqa,
2-o’rtaga,3-o’ng oyoqqa egilamiz
4-D.h. D.h.qo’llar belda, oyoqlar keng
yozilgan.1-chap oyoqqa o’tiramiz,2-D.h, 3-o’ng oyoqqa
o’tiramiz,4-D.h.
D.h.qo’llar uzatilgan,oyoqlar yelka kengligida.1-chap oyoqni o’ng
qo’lga,2-o’ng oyoqni chap qo’lga tekkazish. D.h, tik turish, 1-sakrab,
tizzalar tagidan qarsak chalish, 2-D.h. D.h. cho‘kka tushib o‘tirish, qoilar
tizzalarda. 1 -yuqoriga baland sakrab kerilish, 2-D.h,
|
6-8
daq
3-4
marta
3-4
marta
3-4
marta
3-4
marta
|
Shoshmasdan, belni to’liq aylantirish.
Egilish jarayonida tizzalarni bukmasdan bajarish. Ko’proq
egilishga ahamiyat qaratish.
Uzatilgan oyoqni tizzalarini bukmaslik.
Oyoqlarni tekkis ko’tarish.
Baland sakrashga erishish.
Gavdani tik tutishga ahamiyat qaratish
|
Asosiy
qism:
25
daqiqa
|
a) Sakrash mashqlari bajarishda ketma-ket
bo‘lgan to‘rt bosqichli (faza) lar ustida ishlash.
b) Yugurib kelib uzunlikka sakrash.
v) Yugurib kelib balandlikka sakrash.
|
6-8
daq
6-8
daq
6-9
daq
|
O’z-o’zini xavfsizligini
ta’minlash qoidalariga rioya etish. ,,Ko’rsatmali’’ va ,, Amaliy mashqlarni
bajarish’’ metodlarini qo’llash. Bajarilayotgan elementlarni AKT vositasidan
foydalangan holda ko’rsatib berish. Raqib bilan mashq bajarayotganda uning
xavfsizligini ta’minlash. Buyum jihozlardan foydalanganda texnika xavfsizligiga
rioya qilishlariga e’tibor qaratish
To’g’ri nafas olishga ahamiyat berish.
|
Yakuniy
qism:
3-5
daqiqa
|
Qayta saflanish.
Tiklanish, nafas rostlovchi mashq bajarish. O’quvchilarga o’tilgan dars
yakuni bo’yicha qisqacha maolumot berish, ularni
baholash. Uyga vazifa
berish. Darsni yakunlash.
Hayrlashish. Umumiy saf bilan zaldan chiqib
ketish.
|
3-5
daq
|
O’quvchilarni darsga kelgan
holatiga qaytarish. Joriy nazorat ( JN ) bo’yicha o’quvchilarni
baholash. Uyga vazifa Yugurib
kelib uzunlikka sakrash va Yugurib kelib balandlikka hatlab o’tish usulida
sakrash mashqlarini takrorlash.
|
Tashkiliy qism – (10 daqiqa)
O`qituvchi
o`quvchilar bilan salomlashib, davomatni aniqlash, gimnastik zalini nazoratdan o’tkazish,
o`quvchilarning mashg`ulotlarga tayyorgarligini tekshish. O`qituvchining
kirish so`zi- O`qituvchi o`quvchilarga Gimnastika vositalari, vazifalari, gimnastikaga
oid termenlar va tushunchalar, gimnastika turlari haqida tushunchalar berib o’tadi.
O`tilgan mavzuni savollar orqali tekshiradi.
O`quvchilarning bilimini tekshirish- Bu bosqichda
o`qituvchi o`tilgan mavzu yangi pedagogik texnologiya usullari asosida o`quvchi
bilimini aniqlaydi. Gimnastika mavzusi yuzasidan quyidagi noan`anaviy o`qitish usulidan foydalaniladi.
Bundan oldin o`quvchilar yurish, yugurish mashqlarini va umumrivojlantiruvchi
mashqlari bajaradi, so`ng organizmni tiklash
va dam oldirish maqsadida quyidagilar amalga oshiriladi.
I-guruh uchun tayyorlangan savollar.
1.Yengil atletikaning vatani qayer? +A)
Angliya B) Gretsiya C) Yegiped D) Belgiya 2.Nechanchi zamonaviy olimpiada o’yinlari dasturida
yengil atletika
kiritilgan? A)
VI - olimpia-da o’yinlarida B) IV - olimpiada o’yinlarida C) V - olimpiada
o’yinlarida +D) I - olimpiada o’yinlarida
3. Yengil atletika zamonaviy olimpiada o’yinlari
dasturiga nechanchi yil
kirgan?
+A) 1896 y B) 1904 y C) 1900 y D) 1908 y
4. Estafetali yugurishda tayoqchani uzatish zonasi
(karidori) necha metr?
A) 18 m +B) 20 m C) 16 m D) 14 m
5. Yugurish yulkasining birinchi aylanasi necha
metr?
A) 800 m B) 500 m C) 600 m +D) 400 m
6. Qisqa masofaga yugurish fazalarini
ko’rsating?
A) Start, marraga tashlanish B) Start, masofa bo’ylab yugurish, marraga
tashlanish
C) Start, tezlanish, marraga tashlanish +D) Start, startdan keyingi
tezlanish, masofa bo’ylab yugurish, marraga tashlanish
II-guruh uchun tayyorlangan savollar.
1.Yengil atletikaning
nechta bo‟lim bor?
A) 3 ta +B) 5 ta C) 4 ta D) 2 ta 2.Olimpiya o’yinlarida yengil atletika turlaridan
xotin - qizlar qaysi yildan qatnashmoqda? A)
1932 y B) 1928 y +C) 1920 y D) 1924 y
3.Xalqaro
yengil atletika federatsiyasi (IAAF) qachon tashkil
topgan?
A) 1913 y B) 1915 y +C) 1912 y D) 1910 y 4.Uch hatlab sakrash qismlari qaysi variantda
to'gri berilgan?
+A) Sapchish - qadam -
sakrash B) Qadam – sapchish - sakrash C)
Qadam – sakrash – sapchish D) Qadam –Sakrash
5. Marofon yugurish necha km, sm? A) 44 km
110 sm B) 42 km 290 sm +C) 42 km 195 sm D)
45 km 196 sm
6.
Sportcha yurish bo„yicha rasmiy musobaqalar qachon va qayerda bo’lib
o’tgan?
A) 1912 y Toshkentda B) 1900 y Fransiyada C) 1896 y Angliyada +D)
1867y Angliyada
KROSSVORD
SAVOLLARI 1-2-guruh uchun
1. Yengil
atletika bo„yicha O„zbekiston hududida birinchi bo’lib qayerda musobaqa
o’tkazilgan?
2. Yengil
atletika bo’yicha eng ko’p tarqalgan turni ko’rsating?
3. Osiyo o’yinilarining
uch xatlab sakrashda kumush medal sovrindori kim (ayollar)?
4. Langarcho’pda
sakrashda yaxshi natijaga erishgan O’zbekistonlik sportchi kim?
5. Tarixda buyuk atlet kim?
6. Diskni
uloqtiruvchi qaysi barmog„i bilan chiqarib yuboradi?
KROSSVORD
SAVOLLARI 1-2-guruh uchun

Uloqtirish sport
anjomi ......?
2) Yugurish
turlaridan biri.......?
3) Yengil atletika
qaysi so'zdan olingan .......?
4) Yengil atletika
turlaridan biri....?
5) Marra
chizig'i........?
6) Yugurish
joyining nomlanishi.....?
7) Qadimda
ajdodlarimiz ov qilish uchun qurol yaroq sifatida foydalangan hozirda yengil
atletikada uloqtirishda foydalaniladi gan sport anjomi........?
8) Yengil atletika
sport anjomiga kirmaydi.......?
9) Yugurib kelib
uzunlikka sakrash turlardan biri ......?
10) Qaysi sport
turidagi,sport anjomi yengil atletikada maktab o'quvchilari uchun uloqtirishda
foydalaniladi ........?
11) Qadimgi
Yunonistonda kuchlilik va chaqqonlikda musobaqalashgan kishilarni ......... deb
atar edilar?
12) Yengil
atletikada uloqtirish sport anjomi........? 13)
Qisqa masofaga 3x10; 4x10 mr yugurishning nomlanishi
14) Langarcho’pda
sakrashda yaxshi natijaga erishgan O’zbekistonlik sportchi kim?
Yangi mavzu bayoni (5 daqiqa)
O`qituvchi yangi
mavzu bayoni bilan o`quvchilarni qisqacha tarzda tushuntirib o`tadi. Ular
tomonidan berilgan savollarga javob beradi.
Yangi mavzuni
mustahkamlash (25 daqiqa)
Yangi mavzuni mustahkamlash uchun
quyidagi amaliy mashqlar bajariladi.
a) Sakrash mashqlari bajarishda ketma-ket
bo‘lgan to‘rt bosqichli (faza) lar ustida ishlash. b) Yugurib
kelib uzunlikka sakrash. v) Yugurib kelib balandlikka sakrash.
Yuqoridagi harakatlar bilan yangi mavzu mustahkamlangach,
o`quvchilarni organizmini tiklash uchun va ularni nazariy bilimlarini yanada
rivojlantirish uchun ularga Yengil atletika va uning kelib chiqish tarixi,
uning O`zbekistonda rivojlanish tarixi, texnikasi, usullari, va qoidalari
yozilgan tarqatma materiallarni beradi, ular uni uyda o`qib o`z bilimlarini yanada
mustahkamlab boradi.
SAKRASH
Sakrash - bu yotiq yoki
to‘siqlami yengib o‘tish usuli. Sakrashlar joyidan yoki yugurib kelib
bajariladi. Yengil atletikada, asosan, turgan joydan uzunlikka, yugurib kelib
balandlikka, uch hatlab va shest yog‘och yordami bilan sakrashlar keng
ommalashgan. Sakrashlar ketma-ket bo‘lgan to‘rt bosqichdan (faza) iborat. Bular
yugurib kelish, depsinish, uchish va qo‘nishdir. Barcha sakrashlarning
natijasini, asosan, yugurib kelish tezligi va depsinish kuchi belgilaydi. “Yugurib kelish” -
sakrashlarda oxirgi qadamlarda eng katta tezlikka erishiladi. Oyoq depsinish
joyida shiddatli va tez qo‘yiladi. Bu lahzada tayanch nuqtasi gavda og'irlik
markazi proeksiyasidan oldinda bo‘ladi. “Depsinish”
- bunda o‘quvchi depsinuvchi oyog‘ida kuchli itariladi. Bu sakrashlarda eng
muhim paythisoblanadi. Depsinishning samarasi qo‘llar va siltanuvchi oyoqni tez
ko‘tarish bilan oshiriladi. Yugurib kelib uzunlikka sakrash paytidagi depsinish
burchagi har xil, ya’ni balandlikka sakrash paytida katta va uzunlikka sakrash
paytida kichkinadir. “Uchish” - bunda o‘quvchining gavdasi harakat yo‘nalishi
bo‘ylab harakat qiladi. Bu vaqtda u ma’lum
yugurib kelish tezligi va depsinish
kuchini, og‘irlik kuchi harakatini, havo qarshiligini sinovdan o‘tkazadi.
Masalan, balandlikka sakrash paytida gavda qismlarini bir tekis planka orqali
o‘tkazib, og‘irlik markazini ko‘tarmay, uning boshqa qismlarini yuqoriga
kompensatorli ko‘chiriladi va yelkani tushirish, tosni ko‘tarishga yordam
berib, bir oyoqni tushurish, boshqasini ko‘tarishga ta’sir ko‘rsatadi. “Qo‘nish” - bu
harakat xavfsiz amalga oshirilishi kerak. Uch hatlab va uzunlikka sakrashda
chuqurchadagi qum talab darajasida yumshatilgan bo‘lishi zarur. Yugurib kelib
uzunlikka sakrash, uch hatlab sakrash paytida qo‘nish texnikasi sport
natijasiga ta’sir ko‘rsatadi.
YUGURIB KELIB
UZUNLIKKA SAKRASH
Yugurib kelib uzunlikka sakrash
qisqa masofaga yugurish paytidagi tezlikni oshirishni eslatadi. Uzunlikka
sakrashni bajarish paytidagi eng muhim narsa tez yugurib kelib, kuchli
depsinishdan iborat. Uzunlikka sakrovchining asosiy e’tibori aynan shu
unsurlarni takomillashtirishga yo‘naltirilgan bo‘lishi lozim. Umumiy o‘rta
ta’lim maktablarida yugurib kelib uzunlikka sakrashning “oyoqni bukib”,
“qaychi”, “qo‘llarni yozib” usullari o‘rgatiladi. Bu sakrash usullarining
barchasida, ya’ni yugurib kelish, depsinish va qo‘nish fazalari bir xilda
bajariladi. Faqatgina “uchish” fazasidagi harakatlar bir-biridan farq qiladi.
“Yugurib kelish” masofasining uzunligi o‘g‘il bolalarda 30- 40 metr, qiz
bolalarda 20-30 metrga teng. Tezlanish paytida gavdaning egilishi kamayib,
yugurishning oxirida gavda holati tiklanadi. Nazorat belgisiga kelganda o
‘quvchi yugurib kelishning eng yuqori tezligiga erishish darkor.
Depsinish chizig‘iga 3-4 qadam'qolganda,
o‘quvchi o‘z gavda og'irlik markazining biroz pasayishga olib keladi. D
taxtasiga oyoq panjasi tekis qo‘yilishi
bilan bir vaqtda, tovon ham yerga tegadi. “Depsinish” juda tez va keskin bajarilishi
lozim. Bunda: siltanuvchi oyoq va qo‘lning shiddatli hamda muvofiqlashgan
harakati bilan amalga oshiriladi; siltanish oyog‘i tizzadan bukiladi, son yotiq
holatgacha oldinga, yuqoriga ko‘tiriladi; yelka ko‘tarilib, qo‘llar biri
oldinda va boshqasi ichkariroqda yonga va orqaga shiddatli silkinish qiladi. Depsinish
itarilish bilan tugallanadi.
Yugurib kelib, “oyoqni bukib”
uzunlikka sakrash usulining “uchish”da gavdaning oldinga - ittarilish oyog‘i
tomon aylantirish harakati paydo bo‘ladi. 0‘quvchini muddatdan ilgari qo‘nishga
undaydi va sakrash nuqtasini kamaytiradi. Aylanishni kamaytirish uchun havoda
“qadam” holatida biroz uzoqroq uchishga intilish lozim. Uchishning ikkinchi
yarmida o‘quvchi itarilish oyog‘ini siltanish oyog‘iga tortadi, tizzani
ko‘krakka ko‘taradi va qo‘llar oldinga, pastga tushuriladi yoki ulami oldinga
cho‘zgancha ushlanadi. Yugurib kelib, uzunlikka “qaychi” usulida sakrash eng
natijali hisoblanadi. Bu usuldan barcha o‘z tayyorgarliklaridan foydalanishlari
mumkin. Uning mohiyati, o‘quvchi depsinib uchishda yugurish harakatini davom
ettirganday bo‘ladi.
Yugurib kelib, uzunlikka “qollarni yozib”
usulida sakrash jarayonida o‘quvchi uchishda barqaror holatda bo‘ladi, bu
qo‘nish paytida uning oyoqni uzoqqa, oldinga chiqarish imkonini beradi. 0‘quvchi
havoda siltanish oyog‘ida harakat qilib, havoda mumkin qadar uzoqqa, oldinga
qadamlashga intiladi. “Qo‘nish” - yugurib kelib, uzunlikka sakrashning barcha
usullarida ikkala oyoq chuqurdagi qumga kelib tushishi bilan amalga oshiriladi.
0‘quvchi qanday usul bilan sakramasin, u qo‘nishdan oldin oyog‘ini iloji
boricha oldinga chiqarishi, gavdani oldinga egib, “g‘ujanak”, ya’ni “o‘tirish
holatida” bo‘lishi maqsadga muvofiq. Oyoq tovonlari qumga tegishi bilanoq,
tayanish holatini oladi va tizzadan bukiladi, yelka va qo‘llar oldinga
uzatiladi, shunda sakrovchi yiqilishdan saqlanadi
YUGURIB KELIB
BALANDLIKKA SAKRASH
0‘qituvchi o'quvchilarga
yugurib kelib balandlikka sakrash texnikasini o'rgatishni boshlashdan avval
sakrash elementlari tarkibiga kiradiganlarini bekam-ko‘st bilishi kerak.
Yugurib kelib balandlikka sakrash texnikasi faqat gavda holatini planka ustidan
o‘ tishda aniqlanmasdan, balki yugurib kelishning birinchi qadamidan boshlanadi
va keyingi hamma harkatga qo‘shiladi (yugurib kelish, depsinish, planka ustidan
oshib o‘tish, yerga qo‘nish). Yugurib kelib balandlikka sakrash tarkibiga
kiradigan elementlarning har birini alohida ko‘rib chiqamiz. Depsinish joyini
aniqlash uchun ustun asosiga yaqin kelishi kerak (chap yoki o‘ng tomonlarga
bog‘liq bo‘lgan holda yugurib kelish bajariladi), unga orqa o‘girib turiladi va
plankadan 2-2,5 oyoq kafti bilan belgilanadi (plankaga perpendikulär holatda),
chunki planka qo‘llar uzatilgan masofada turishi kerak (bu esa depsinish uchun
joy bo‘ladi). Ma’lumki, depsinish joyi plankadan 50-70 sm masofada joylashgan
bo‘ladi. Bu masofa qancha oyoq kaftidan tashkil topgani aniqlanadi va depsinish
joyi belgilanib, undan ustunchalar o‘rtasigacha chiziq o‘tkaziladi. Chiziqning
kesishib o‘tgan joyi esa, depsinish joyi bo‘ladi, ya’ni yugurib kelish
burchagini tashkil qiladi. Agar boshqa burchakni aniqlash mumkin bo‘lsa,
depsinish joyi o‘ngga yoki chapga o‘tkaziladi. Tegishli o‘lchashni o‘tkazib,
maydonchaning xohlagan joyidan o‘quvchilar uchun tezda yugurib kelish
burchagini aniqlash mumkin. Depsinish joyiga doira, aylana yoki qo‘shuv belgisi
qo‘yiladi (o‘zi turadigan joyni bo‘r bilan aylantirish). Shu joydan yugurib
kelish joyini belgilash kerak. Yugurib kelishda esa, eng muhimini bilish lozim:
boshlang‘ich o‘rgatish uchun yugurib kelishning o‘tkir burchagi (150-250)
ko‘proq hammaga umumiy foydalanish uchun xarakterlidir.
Keyingi mashg‘ulotlarda oxirgi
yugurib kelish burchagi aniqlanadi. 0‘quvchilar uchun yugurib kelish uzunligi
o‘rtacha 8-10 qadamlab yugurishni tashkil qiladi. Buning uchun depsinish joyiga
yugurib kelish tomoniga qarab 10-18 sayr qadamlab (juft sonda) o‘lchanadi.
Yugurib kelish masofasini shunday sharoitda o‘zgartirish mumkinki, agar
depsinish va oxirgi qadamni bajarish texnikasida xato bo‘lmagan taqdirda.
Yugurib kelish qat’iyan to‘ppa-to‘g‘ri chiziq bo‘ylab (o‘lchab) bajariladi (bu
maqsad uchun bo‘r bilan chiziq o‘tkazish yoki sakrash uchun taxtachani yugurib
kelish yo‘nalishiga burchak qilib qo‘yiladi). Yugurib kelishning boshlanish
joyini belgilab, chiziqqa oyoqni qo‘yib (ikkala oyoqni) va yugurib kelinadi.
Yugurib kelish o‘rtacha me’yorda o‘tkaziladi. Birinchi qadamda oyoq kafti
uchiga, oxirgi uch qadamda-tovon qo‘yiladi. Yugurib kelish qadamini shunday
bajarish kerakki, yerga qo‘nishda ortiqcha to'xtab qolishni hosil qilmaslik va
oyoqning ustiga eshkakni esha boshlash harakatida yumshoq qo‘nish. Gavdani
oldinga engashtirib, oxiridan oldingi qadamda gavda oldinga engashtiriladi,
qo‘llar odatdagidek yugurishda qanday ishlasa, shunday ishlaydi. Tezlikni faqat
birinchi uch-besh qadamda oshirish mumkin, oxirgi ikki qadamda esa diqqatni bir
joyga to'plab „ depsinishga qaratish kerak. To‘g‘ri chiziq bo‘ylab yugurib
kelishni saqlab qolish uchun depsinish joyiga yoki taxtachaning ma’lum
nuqtasiga qarash kerak. Oxiridan oldingi qadam katta bo‘lishi kerak. Siltanadigan
oyoqni tizzadan bukib, ikkala qo‘l gavda orqasida turadi. Depsinuvchi oyoqning
kafti faol va tezda tovondan yerga qo‘yiladi, bunda tos keskin harakat bilan
oldinga chiqariladi. Shunday qilib, gavda tayanch joyida to‘g‘ri holatni tutib
turadi. Engak ko‘krakka bosib turiladi. Depsinish va planka ustidan oshib
o‘tishda shu narsani yodda tutish kerakki,
depsinishdagi hamma harakatlar oldindagi qadamlarga nisbatan tezroq
bajariladi. Siltanadigan oyoq harakati
planka bo‘ylab yo'naltirilgan bo‘lib, u depsinish boshlanishida planka tomon
burilish imkoniyatini saqlab qolishga yordam beradi. Siltanadigan qo‘l harakati
tirsak oldinga yelka balandligida, oyoq bilan siltanadigan harakat tovonda yuz
balandligida tugatiladi.
Yengil
atletika haqida qiziqarli tarixiy ma'lumotlar
Yengil
atletika "Sport qirolichasi" deb nomlanadi va u eng ajoyib va ommabop
sport turlaridan biri. Bugun uning tarixi bilan bog'liq ba'zi qiziqarli
ma'lumotlarni to'pladik.
1. Yengil
atletikaning paydo bo'lish sanasi miloddan avvalgi 776 yilga to'g'ri keladi.
O'shanda qadimgi Yunonistonda Olimpiya o'yinlarida birinchi yugurish
musobaqalari bo'lib o'tdi.
2. Yengil atletikada pastdan start olish har doim ham bo'lmagan. 1887 yilgacha
start oldidan yuguruvchilar shunchaki buyruqni kutishgan. Sprinter Sherill
kenguruning harakatini kuzatib, yangi holatni taklif qilganda, hammasi o'zgarib
ketdi.
3. 1936 yilda Berlindagi
Olimpiya o'yinlarida yaponiyalik sportchilar Syuxey Nisida va Sueo Oe bir xil
natijani namoyish etishdi va ikkalasi ham ikkinchi o'rinni egalladi. Ammo
Yaponiya sport federasiyasi Oeni bronza medali bilan taqdirladi. Uyga qaytgach,
sportchilar medallarini eritishdi va yangi kumush-bronza medallarini yasashdi.
4. Dastlabki Olimpiya o'yinlarida marafon uzunligi doimiy ravishda 40 km dan
42,75 km gacha o'zgarib turdi. 42 kilometr 195 metrlik zamonaviy standart 1908
yilda Londonda bo'lib o'tgan o'yinlar masofasi sifatida o'rnatildi.
5. 10 000 metrga yugurish bo'yicha ikki karra Olimpiya chempioni, efiopiyalik
Xayle Gebreselassi yugurish paytida o'ziga xos ko'rinish kasb etardi: chap
qo'li tanasiga bosilgan va gavdasi biroz egilgan edi. Sportchining o'zi buni
har kuni ertalab chap qo'lida kitoblarni bag'riga bosgancha, maktabga 10
kilometr yugurib, uyiga kechqurun qaytib kelishi bilan izohlaydi.
6. Yangi zelandiyalik
yuguruvchi Myurrey Xalberg yoshligida regbi o'ynagan, ammo o'yinlarning birida
u jiddiy jarohat olgan va chap qo'li falajiga olib kelgan. Ammo Myurrey sportni
tashlamaslikka qaror qildi va yugurishni boshladi. Iroda kuchi unga 1960 yilda
Rimda bo'lib o'tgan Olimpiada o'yinlarida 5000 metr masofaga yugurishda oltin
medalga olib keldi.
7.
"Stadion" so'zi miloddan avvalgi 776 yilda birinchi Olimpiya
o'yinlarida 192 metr masofaga yugurilgan joyga tatbiq etilib, qadimgi yunoncha
"stadiy" ("bosqichlar") so'zidan kelib chiqqan.
8. Yuqorida aytib o'tilgan yugurish masofasida birinchi g'olib oshpaz edi. Uning
ismi Elidalik koreb edi.
Dars yakuni (5
daqiqa)
Shundan so`ng
o`quvchilar saflanadi, dars davomida faol bol`gan o`quvchilar baholanadi va
rag`batlantiriladi (o`qituvchi tomonidan tayyorlangan medallar orqali). Ularga
uyga vazifalar beriladi va dars o`z vaqtida yakunlanadi. O`quvchilar zalni saf
tortib tark etadi.
Ko`rib
chiqdi: O`quv ishlari bo`yicha direktor o`rinbosari: Sh.
Beknazarov.