Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Другое / Рабочие программы / Сан есімді қайталау (6-сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Другое

Сан есімді қайталау (6-сынып)

библиотека
материалов



Сагадиева Бакытгул Лебековна

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Алматы облысы, Қарасай ауданы

«Қ.Сәтбаев атындағы орта мектеп»

Коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Сабақтың тақырыбы: Сан есімнен өткенді қайталау





Сабақтың мақсаты: Сан есімнен өткенді қайталау, сыни тұрғыдан ойлауға арналған тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың шығармашылығын дамыту.

Сабақтың міндеттері: 1. Сан есімге қатысты бар білімдерін пысықтай

отырып, оқушы білімділігін арттыру

2. Өзінің білімдік қорын сыни тұрғыдан

ойластыруға қабілетті оқушы тұлғасын дамыту.

3.Топпен жұмыста өзгенің пікірін тыңдай отырып

өз ой тұжырымын жасай білуге, дәйектемелер

арқылы негіздей білуге үйрету

Сабақтың түрі: қайталау сабағы

Сабақта қолданылатын әіс-тәсілдер:

Топтастыру” стратегиясы

Кубизм” әдісі

«Өзіңді өзің бағала»

Түртіп алу” стратегиясы

Мағынасын аш

Ой толғаныс





Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу.

Түгендеу.

Оқушылар назарын сабаққа аудару.

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушылар сыныпқа кіргенде оларға билет ұсынылады. Оқушылар сол билетте көрсетілген орындарға отырады.

Сыныптағы оқушыларды 6 топқа бөлемін.

І топ «Алғырлар»
ІІ топ «Тапқырлар»

ІІІ топ «Ойшылдар»
IV топ «Білімділер»
V топ «Білгірлер»

VI топ «Зеректер»

Топ ережесімен таныстыру

1.Топта өзгелердің пікірін сыйлау.
2. Уақытты үнемдеу.
3. Өз ойын еркін айту.
4. Ынтымақтастықта жұмыс жасау.
5. Оқыта отырып оқу.
6. Шуламау

Топ басшыларына бағалау парағын беру

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасын орындауы

Сұрақтарға жауап беруі

Жаттығу жұмыстарын орындауы

Сабаққа белсене қатысуы

Қорытынды баға

1







2







3







4







5







6







ІІ . Үй тапсырмасын тексеру.



124-жаттығу. Көшіріп жазып, құрамындағы сан есімдерді мағыналық түрлеріне қарай ажырат.

Білімді бірді жығар, Бірді – есептік сан есім

Білекті мыңды жығар. мың – есептік сан есім

Екі достың бірі ыңғайлы екі – есептік сан есім

Біреуінің ебі жоқ. Біреу – жинақтық сан есім.

Екеуін де бірдей көрем, Екеу – жинақтық сан есім

Маған артық, кемі жоқ.

128-жаттығу. Берілген сан есімдермен сөйлем құрап жаз.

Екі-екіден – топтау сан есімі

Бес-бестен - топтау сан есімі

Он-жиырмадан – болжалдық сан есім

Отызға жуық – болжалдық сан есім

Екіден бір – бөлшектік сан есім

Бір бүтін оннан бес – бөлшектік сан есім

Оныншы –реттік сан есім

Жетеу -жинақтық сан есімі

Елу-алпыс – Болжалдық сан есім



ІІІ. Білімдерін тексеру.

«Жалпы сұрақ» стратегиясы сұрақтарға жауап бер.

Әр топқа тапсырма хат тапсырылады. Өткен тақырыптарға қатысты сұрақтар беріледі.

ІV.Білімдерін бекіту

жаттығу жұмыстарын орындау

130-жаттығу. Берілген есептік сан есімдерді реттік, топтау, жинақтық, болжалдық, бөлшектік сан есімдер жасап, сөзбен жазыңдар.

5, 7, 3, 20, 180, 1000, 34, 71, 82 , 120

«Түртіп алу» стратегиясы

1.131-жаттығу. Дара сан есімдерді жаз.

2. 131-жаттығу. Күрделі сан есімдерді жаз.

3.133-жаттығу. Құрамындағы сан есімдерді цифрмен жаз.

4.131-жаттығу. Дара сан есімдерді жаз.

5.131-жаттығу. Күрделі сан есімдерді жаз.

6.133-жаттығу. Құрамындағы сан есімдерді цифрмен жаз.



132-жаттығу. Мәтінді оқып үзіндінің қай ертегіден алынғанын айтыңдар. Сан есім қатысқан сұрақтарға көңіл аударыңдар. (ауызша)

-Мына таудың басын қырау шалғалы неше жыл болды?

(«Сенің шашыңа ақ кіргелі неше жыл болды?» дегені еді.)

-20 жыл болды.

-Бұл таудың етегін қырау шалғалы неше жыл болды?

(«Сақалыңа ақ кіргелі неше жыл болды?» дегені еді. )

-15 жыл болды.

-Бұл таудың басынан бұлақ аққалы неше жыл болды?

(«Көзіңнен жас аққалы неше жыл болды?» дегені еді. )

-10 жыл болды.

-Ата, өзіңіз нешеусіз?

-Шырағым-ай, жатқанда екеуміз, тұрғанда төртеуміз.

(«Менің бұрынғы әйелім өліп еді, қазіргі әйелімнің байы өлген; түнде жатқанда екеу болғанмен, күндіз қойда жүргенде мен өлген әйелімді сағынам, қазір әйелім үйде отыр, өзінің өлген ерін ойлайды», – дегені еді. «Жатқанда екеу, тұрғанда төртеуміз» дегені – сол еді.)

Қырық асыранды қазым бар, соны қан шығармай сойып, білдірмей жұлып, күйдірмей пісіріп беретін кісі бар ма?

(«Менің ақылсыз қырық уәзірім бар, соларды ұрмай-соқпай жөнге салып беретін кісі бар ма?» дегені еді)

-Адамына тап болсаң, айтқаныңнан да артық етер, - дегені

(шешуін маған жолдағаны еді.)



137-жаттығу. Мәтінді оқып, құрамындағы сан есімдерді табыңдар. (ауызша)

VIII ғасыр (ХVІІІ-ХІХт ғасыр)

  • Жеті жүз отыз бірінші жыл – реттік сан есім

  • Мың екі жүз елу бес жыл - реттік сан есім

  • Он екі ғасыр – есептік сан есім



VI. Қорыту.

Сан есім дегеніміз не?

Сан есімнің құрамдық түрлері

Сан есімнің мағыналық түрлері



VII. Бағалау

Топ басшылары топтағы оушыларды бағалап, ойларын айтады. бағалау



VIIІ. Үй тапсырмасы

Сан есімді қайталау

134-жаттығу. Сан есімдерді тіркескен сөздерімен бірге теріп алып, сөзбен жазыңдар.

136-жаттығу.Түйеқұсты сипаттап жаз.

C:\Users\HP\Desktop\Жетістіктер\камера 105.jpg





C:\Users\HP\Desktop\Жетістіктер\камера 096.jpg



C:\Users\HP\Desktop\Жетістіктер\камера 095.jpg

Автор
Дата добавления 23.03.2016
Раздел Другое
Подраздел Рабочие программы
Просмотров140
Номер материала ДВ-548214
Получить свидетельство о публикации

"Инфоурок" приглашает всех педагогов и детей к участию в самой массовой интернет-олимпиаде «Весна 2017» с рекордно низкой оплатой за одного ученика - всего 45 рублей

В олимпиадах "Инфоурок" лучшие условия для учителей и учеников:

1. невероятно низкий размер орг.взноса — всего 58 рублей, из которых 13 рублей остаётся учителю на компенсацию расходов;
2. подходящие по сложности для большинства учеников задания;
3. призовой фонд 1.000.000 рублей для самых активных учителей;
4. официальные наградные документы для учителей бесплатно(от организатора - ООО "Инфоурок" - имеющего образовательную лицензию и свидетельство СМИ) - при участии от 10 учеников
5. бесплатный доступ ко всем видеоурокам проекта "Инфоурок";
6. легко подать заявку, не нужно отправлять ответы в бумажном виде;
7. родителям всех учеников - благодарственные письма от «Инфоурок».
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ


Идёт приём заявок на международный конкурс по математике "Весенний марафон" для учеников 1-11 классов и дошкольников

Уникальность конкурса в преимуществах для учителей и учеников:

1. Задания подходят для учеников с любым уровнем знаний;
2. Бесплатные наградные документы для учителей;
3. Невероятно низкий орг.взнос - всего 38 рублей;
4. Публикация рейтинга классов по итогам конкурса;
и многое другое...

Подайте заявку сейчас - https://urokimatematiki.ru
