Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Сан есім. 2 сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 26 апреля.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Сан есім. 2 сынып

библиотека
материалов

Пән: Қазақ тілі

Сынып: 2 «Қ»

күні: 14. .04. 2010 жыл

Тақырыбы: «Сан есім»

Мақсаты:

  1. Оқушыларға сөз таптарының бірі сан есім туралы түсініктерін нығайту, бекіту және өз бетінше жұмыс істеу арқылы сан есімді меңгерту, білімдерін нығайту, толықтыру.

  2. Оқушылардың сөздік қорын, тіл байлығын жетілдіру. Ойлау қабілеттерін арттыру. Білім, білік дағдысын жетілдіру. Шығармашылық қабілеттерін дамыту, жаңа технологияны пайдалана отырып білім сапасын арттыру.

  3. Бірін – бірі тыңдай білуге, өзара ынтымастыққа, сыйластыққа тәрбиелеу. Эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың типі: білімді бекіту.

Сабақтың түрі: дәстүрлі.

Әдіс - тәсілі: топпен жұмыс, жұппен жұмыс, сұрақ-жауап, деңгейлік.

Көрнекіліктері: сөзжұмбақ, сызба, карточкалар, сөздер, сандар, қараторғай және оның ұясы (мативация ретінде)

Сабақ барысы

  1. Ұйымдастыру:

а) Психологиялық дайындық (4 жол өлең)

Мақсатымыз білім алу,

Міндетіміз еңбек ету.

Беске колды жеткізу

б) Кезекшіден күнді, аптаның атын сұрау, жазу:

  1. Қайталау

а) Тақырыпты ашу:

- Бізге пошта арқылы алыстан посылка келді, ашып қарайық не екенін,

Қап! мұны ашу үшін тапсырма орындау керек екен, себебі ол сиқырлы екен.

  • Сөзжұмбақ арқылы тақырыпты ашу

  • амалдардың мәнін табамыз:

44 + 36; 12 + 8; 50 + 40; 100 – 50; 97 – 37; 12 – 10; 734 + 266.


с

е

к

с

е

С


ж

и

ы

р

м

А


т

о

қ

с

а

Н





Е

л

у

а

л

п

ы

С



е

к

І


М

ы

ң


  • Тігінен қандай сөз шықты?

  • Олай болса біз бүгін сан есім туралы білімімізді нығайтамыз.

б) Көркем жазу:

- Күнді жазу,

- Рр, Рр, Рр.

Дәптерімізді ашайық,

Қолға қалам алайық,

Салақтықты қойайық,

Әдемі етіп жазайық.


в) ассоциация құрай сан есімге:

- Сан есім туралы не білесіңдер?

- Сан есімдер қандай сұраққа жауап береді?

- Сан есім мағынасына қарай қалай бөлінеді?

- Сан есім құамына қарай қалай бөлінеді?

- Сан есім тұлғасына қарай қалай бөлінеді?

жинақтықhello_html_69e09a51.gif

  • Есептік сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік.

(Неше? Қанша? бес, тоғыз)

  • Реттік сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік

(Нешінші? алтыншы, жетінші) –ІНШІ жұрнақ арқылы

  • Жинақтық сан есімнің сұрақтарын есімізге түсірейік, мысал келтірейік

(Нешеу? алтау, бесеу) – ЕУ жұрнағы арқылы

г) топпен жұмыс: (жазбаша 3 топқа тапсырма)

1 топ: Неше? деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып жазу

2 топ: Нешінші? деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып жазу

3 топ: Нешеу? деген сұраққа жауап беретін сөздерді тауып жазу

(алтау, жиырма, бесінші, отызыншы, бесеу, үшеу, сегіз, бірінші, бес)

тексеру: Дұрыс орындалған тақтаға ілінеді (өзара тексеру: дәптер ауыстырып)

бес бесінші бесеу

жиырма отызыншы алтау

сегіз бірінші үшеу

  • Әр топ түсіндіріп өтеді қандай сан есім: есептік, реттік, жинақтық

д)

- бағандағы 1-ші сөздерді салыстыру: БЕС БЕСІНШІ БЕСЕУ

- Бұл сөздер құрамына қарай қалай құрылған? (түбір және түбір мен жұрнақ арқылы)

- Ондай болса сан есім құрамына қарай қалай бөлінеді? (негізгі және туынды)

е) оқулықпен жұмыс

- Жақсы кітаптарыңның 166 бетін ашыңдар 515 – жаттығу

- Берілген сөздерді екі бағанға негізгі және туынды етіп бөліп жазыңдар:

(2 оқушы тақтаға шығады)

тексеру:

жиырма екі жетпісінші

тоғыз оныншы

сегіз сегізінші

он біреу


ж) Венн диаграммасын құру (жұппен жұмыс)

- сызба берілді соны толтыру

hello_html_m3d5decc7.gif

з) сергіту сәрі

1,2,3 жинап алып күш,

4,5,6 отыр, тұр, шалқы,

7,8,9 біз тартамыз қобыз

10 орныңа қон.

- Жиырма екі және тоғыз деген сандарға назар аударыңдар

- Қане есімізге түсірейік тұлғасына қарай сае есімдер қалай бөлінеді? (дара, күрделі)

- Қай сан есім дара? (тоғыз)

- Қай сае есім күрделі? (жиырма екі)

- Күрделі сае есім қалай жазылады? (жеке әр сөзі)

- Мынай сандарды сөзбен жазамыз: (нашар оқитын Архат тақтаға шығып жазады)

6, 18, 10, 20, 54, 77, 90, 215.

  1. Корытындылау

  • Сабағымызды қортынындылайық, сызба ашылды:

hello_html_3e9a17ab.gif


  • Сызбаның орнына тиісті сан есімдерді теріп қоямыз: бесеу, отыз, бірінші, алты,

елу екі, он, сегіз, он алтыншы.

  1. Бекіту

  • Балалар біз не құрадық? (құстың ұясы)

  • Қандай құстың? (Қараторғай)

  • Сендер жақсы жұмыс істегенен кейін қараторғай ұшып келді

  1. Үйге тапсырма

  • 167 бет, 520 – жаттығу: (сан есімдерді топтастырып жаз).
