Сыныбы: 3
Пәні:
Математика
Пән
мұғалімі: Жолдасова Күнзира
Сабақтың
тақырыбы: Санды 5-ке көбейту кестесі
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың
көбейту және бөлу кестесі туралы түсінігін қалыптастыру. 5-ке
көбейту мен бөлуді меңгерте
отырып ауызша көбейтуге және бөле білуге үйрету.
Күтілетін
нәтижесі: 5-ке көбейту кестесін біледі,
есептеулерде қолдана алады.
Сабақтың
формасы:
ұжымдық,
топтық, жұптық, жеке
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: "Ойлан,
бірік, бөліс", "Өрнектер сыры", деңгейлік тапсырмалар, кері
байланыс
Құрал-жабдықтар,
көрнекілік: кеспе материалдар, электронды оқулық, стикерлер,
маркер, плакат
Сабақтың
барысы
Сабақтың кезеңі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушынның іс-әрекеті
|
Мақсаты
|
|
Кіріспе
(3-5 мин)
|
Білу,
түсіну деңгей
|
Психологиялық
дайындық.
Оқушылармен
амандасу
Сынып
оқушыларына
жағымды
ахуал туғызу .
Көңіл -
күйлерің қандай?
|
Жарқын күн, жарқын күн!
Мен сені сүйемін.
Мен сенен сұраймын!
Бер маған жарқын күн,
Бейбіт күн жылуын!
Бер маған жарқын күн,
Денсаулық, ізгілік!
|
Оқушылардың
сабаққа дайындығын білу.
|
|
Фигуралар әлеміне топтасып топқа бөлінейік.
|
Дөңгелек фигура – «Ойшылдар»
Төртбұрыш – «Тапқырлар»
Үшбұрыш – «Білгірлер»
|
Оқушыларды
топтарға бөле отырып, зейіндерін байқау және дамыту.
|
|
Тұсау кесер
(5-10мин)
|
|
Топтық
тапсырма.
"Ойлан,
бірік, бөліс"
1 -
топқа 2 - есеп
Есептің
шартын құрып, шығар.
2 -
топқа 3 -есеп.
3-топқа 3
- есеп
Критерий
арқылы бағалау.
|
Мандарин
- 8кг - 5 жәшік
Апельсин-16кг
Барлығы-?
Ш:
8·5=40 40+16=56
Ж: 56 кг
жеміс.
Бір
жәшіктің массасы-9кг
Жәшік
саны-5
Жылпы массасы-?
Ш:
9·5=45
Ж: 45кг
Жалпы
массасы-45 кг
Жәшік
саны -5
Бір
жәшіктің массасы-?
Ш: 45:5=9
Ж: 9 кг
|
Оқушылардың
сөй-леу шеберлігін анықтау, ынтымақтастық қабілеттерін қалып-тастыру. Ой қоры-тындыларын
жасауға дағдыландыру.
|
|
Негізгі бөлім
(15-20)
|
Талдау,
қолдану деңгей
|
Жұптық
тапсырма.
"Өрнектер
сыры"
5 және 6
- мысалдар.
Өрнектердің
құр және оның мәнін тап.
Бағдаршам
арқылы бағалайды.
|
7·5=35
8·5=40 9·5=45
35:5=6
40:5=8 45:5=9
35:6
=5 40:8=5 45:9=5
5·7=35
5·8=40 5·9=45
60·5=300
70·5=350 80·5=400
300:5=60
350:5=70 400:5=80
300:60=5
350:70=5 400:80=5
5·60=300
5·70=350 5·80=400
|
Оқушылардың кө-бейту
және бөлу кестесі туралы түсінігін қалыптас-тыру. 5-ке
көбейту мен бөлуді
меңгерте отырып ауызша көбейтуге және бөле білуге үйрету.
|
|
Деңгейлік
тапсырмалар
1 -
тапсырма
Өрнектер
құр.
9·5=
...:... ... : ... ...·...
5·8=
...:... ... : ... ...·...
2 -
тапсырма
Барлық
жәшіктің массасы -45кг
Бір
жәшіктің массасы-9кг
Жәшіктер
саны-?
3 -
тапсырма
Манарбек
әкесі 36-ға келгенде туған болатын. Қазір оның жасы әкесінің жасынан 5 есе
кіші. манарбектің әкесі қазір нешеде болғаны?
|
9·5=45
45:9=5 45:5=9
5·9=45
5·8=40
40:8=5 40:5=8
8·5=40
Барлық
жәшік массасы -45кг
Бір
жәшіктің массасы-9кг
Жәшіктер
саны-?
Ш:
45:5=9
Ж: 9
жәшік
Әкесі
45-те, Манарбек 9 - да.
|
А, В, С
деңгейлі балаларды анықтау.
Оқушылардың
сыни ойлау қабілеттерін дамыту.
|
|
Қоры-тынды
(5-10 мин)
|
Бағалау деңгей
|
Үйге
тапсырма
7 -
мысалды шығарып келу.
|
|
|
|
Кері
байланыс.
1. Бүгін не
үйрендім?
2.
Сабақ
несімен ұнады?
Не
түсініксіз болды?
|
Оқушылар
сабақтан алған әсерлерін ауызша айтады.
|
Оқушылардың
рефлексивті ойларын дамытады, тақырып бойынша түсінгені, түсінбегенін
анықтау.
|
|