Тақырыбы 45-сабақ | Сандық есептер: реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген өнімнің белгілі массасы, зат мөлшері немесе көлемі бойынша заттың массасын, зат мөлшерін, көлемін (газдың) есептеу |
Мақсаты | Есептер шығару арқылы оқушылар өнімнің массасын, көлемін, зат мөлшерін табуды үйрету |
Күтілетін нәтиже | Формулалар арқылы есептер шығарады, есептерді шығармашылықпен орындап, бағалайды. |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | сәйкестендіру тесті, мозайка |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, интербелсенді тақта, стикерлер, Постер, сәйкестендіру тесті, деңгейлік тапсырма |
Сабақ барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі
| Сәлемдесу
Түгендеу Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушылар мозайка құрастырады. | Мұғаліммен сәлемдеседі. Мозайканы құрастыру арқылы топқа бірігеді. Топтың топ басшысын сайлайды. Топ ережесін негізге алады. |
Үй тапсырмасын тексеру | 6- жаттығу: Оқушылардың орындағанын ауызша сұрау | Оқушылар ауызша жауап береді |
Білу Миға шабуыл
Интерактивті тақтада
| Миға шабуыл әдісін пайдалану HCl + NaOH = NaCl + H2O 2 HCl + Zn = ZnCl2 + H2 тотығу-тотықсыздану реакциясындағы тотығу дәрежесін қояды.
| Оқушылар интерактивті тақтадағы тапсырманы орындайды |
Түсіну
| 3 топқа тапсырма беріледі. Жай және күрделі заттардың массаларын, зат мөлшерін, көлемін ; атомдардың, молекулалардың санын есептеу кезіндегі формулаларды еске түсіру І топ: Жай және күрделі заттардың зат мөлшерін есептеу формуласын жазу. ІІ топ: Жай және күрделі заттардың және молекула санын есептеу формуласын жазу. ІІІ топ: Жай және күрделі заттардың көлемін есептеу формуласын жазу. (постер)
| Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Постер арқылы бар білімдерін топпен талқылап ортаға топтан оқушы шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді.
Топтар бір-бірін 2 жұлдыз, 1 тілек арқылы бағалайды. |
Қолдану
| 1- топ: Массасы 3,2 г мыстың зат мөлшерін, атом санын анықтаңыздар. Жауабы: 0,05 моль және 3,01•10 23 атом 2- топ: Массасы 96 г оттегінің зат мөлшерін, молекула санын анықтаңыздар. Жауабы: 3 моль; 18,06•10 23 молекула; 3-топ: 6,5 г мырыштың молекула санын есептеңдер. Жауабы: 3 моль; 0,602 •10 23 молекула | Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап , өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау |
Сергіту сәті
| Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау | Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды. |
Талдау
| Деңгейлік тапсырмалар ды беру. Оларға бағыт-бағдар беру. | Деңгейлік тапсырмаларды оқушылар өз бетімен шығарады.
|
Жинақтау
| Сабақты бекіту мақсатында сәйкестік тестін ұсыну | Сәйкестік тестін орындау |
Бағалау Бағалау шкаласы мен бағалау парақтарын тарату | Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу керек | Әр топ бағалау парақшасын өздерін бағалайды |
Рефлексия | Екі жұлдыз , бір тілек Стикерлерді толтыру Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойларын эээээээээ стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)
| Оқушылар кері байланыс арқылы өздерінің сабақтан алған әсерлерін, ұсыныс, тілектерін жазады. |
Үйге тапсырма | 7 жаттығу 181 бет |
|