Күні: 29.11.2016ж.
Математика
2 сынып
Сабақтың
тақырыбы: Сандық
өрнектерді және амалдардың орындалу тәртібін қайталау.
Сабақтың
мақсаты: Өтілген материалдарды қайталау және жүйелеу.
Сабақтың міндеті:
-Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін
пысықтап, қайталауға арналған есептер шығару.Оқушылардың білім деңгейін
тексеру, алған білімдерін тиянақтау.
-Ойын арқылы оқушылардың логикалық ойлау, есептеу
қабілеттерін, таным- дық қызығушылығын арттырып, ой өрісін кеңейту.
- Оқушыларды тапқырлыққа,
жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге баулу, жауапкершілік сезімдерін
туғызу,математикаға деген қызығушылықтарын тудыру.
Сабақтың түрі: қайталау сабақ
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, түсіндіру,қайталау.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, таратпа
материалдар, ертегілер кейіпкерлері, геометриялық пішіндер.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру
кезеңі
А) Амандасу
Психологиялық дайындық.
Әрбір адам? Досым, сыныптасым
Әрбір сабақ? Үйрену, оқу, іздену.
Әрбір ісің? Тірлік, тірек, еңбек,
Әрбір сөзің? Шындық, бірлік, адалдық.
Ендеше, балалар, бүгінгі сабағымызға сәттілік
тілейміз!
Б) Оқу құралдарын даярлау
Үй тапсырмасын
тексеру: №8-108
–бет.
Мақсатын
хабарлау.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен,
мақсатымен таныстыру
- Балалар бүгінгі біздің сабағымыз ерекше
болмақ, оның ерекшелігі бүгін біз
«Ертегілер еліне» саяхат жасаймыз.
- Сендер ертегілерді жақсы білетіндеріңді
және сол ертегілердің математикалық тапсырмаларын қаншалықты жақсы орындап,
шығатындарыңды тексереміз.
- Қане кім айтады маған қандай ертегілерді
білесіңдер?
- Жақсы олай болса қазір біз әдебиеттік
оқудан өткен ертегілерімізді есімізге түсіре отырып, солардың кейіпкерлеріне
көмектесу арқылы математикадан көптеген есептер шығарамыз.
- Олай болса ертегілер әлеміне
саяхатымызды бастаймыз.
- Балалар алдымен дәптерімізді ашып
бүгінгі ай - күнді жазып алайық.
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық
Түп - түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
(Экранға бірінші ертегіміздің кейіпкерлері
шығады.)
- Балалар бұл қандай ертегі? «Бауырсақ
ертегісі»
- Балалар ертегі қалай басталатын
еді....... Ендеше бауырсақты түлкіден
құтылуына көмектесейік.
(Экранға бірінші ертегіміздің кейіпкерлері
шығады.)
- Балалар бұл қандай ертегі? «Бауырсақ
ертегісі»
- Балалар ертегі қалай басталатын
еді....... Ендеше бауырсақты түлкіден
құтылуына көмектесейік.
Ауызша есептеу.
Түлкінің тапсырмасы: «Санды тап»
ойыны.
- Мен бір сан ойладым, егер одан 20 - ны
азайтсақ, нәтижесі 50 болады. Мен
қандай сан ойладым?
- Мен бір сан ойладым, егер одан 10 - ды
азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай
сан ойладым?
- Мен бір сан ойладым, егер одан 40 - ты
азайтсақ, нәтижесі 20 болады. Мен қандай сан ойладым?
- Мен бір сан ойладым, егер одан 8 - ді
азайтсақ, нәтижесі 2 болады. Мен қандай сан ойладым?
90 мен 50 - дің айырмасына 8 - ді қос.
80мен 30 - дың айырмасына 7 - ні қос.
60 пен 50 – дің айырмасына 40 - ты қос.
70 пен 40 - тың айырмасынан 20 - ны азайт.
50 - ге 90мен 80 - нің айырмасын қос
60 - қа 50мен 30 - дың айырмасын қос.
- Жақсы балалар сендер бұл тапсырманы
тамаша орындап шықтыңдар.
(Кенет «Жел мен Күн» ертегісінің кейіпкерлері
шыға келеді)
- Балалар ертегіде Жел не істемекші
болады?(Жолаушыға күш көрсетпекші болады)
Жолаушының тапсырмасы:
№2
түсіндіре отырып шығар:
7+3-8=2
12-(4+4) = 4 16-8+5=13 5+(3+7) =15
6+3+4 =13
14-(6+2) =6 10+(13-7) =16 14-(7-3) =10
- Жарайсыңдар сендер бұл тапсырманы да мүлтіксіз
орындадыңдар.
(Экраннан «Үш аю» ертегісі шығады)
- Балалар бұл ертегідегі зұлым аюды атаңдаршы?
(Ақ төс аю) Ол кімді жемекші болады? Ендеше қасқырға көмектесеміз бе?
Көзге арналған гимнастика
Қасқырдың тапсырмасы: «Кім жылдам»ойыны
Теңдеуді шеш:
Х+40=60 75 - х=65 х -
6=32
- жақсы сендерге қасқыр шексіз ризашылығын
білдіреді.
(Экраннан келесі «Балықшы мен балық» ертегісі
кейіпкерлері шығады.)
- Балалар ал бұл ертегі қалай басталатын еді?
Олай болса балықты шалдан құтқарамызба?
Сергіту сәті музыка ырғағымен билеу.
Жеке карточкамен жұмыс.
Балықтың тапсырмасы:
№4 Есептерді
салыстыр және шығар:
1)Жай ж. - 6 ?
Алтын ж. - ? одан 2-еуі кем
Ш:1) 6-2 =4
2) 6+ 4= 10
Ж: барлығы 10 жұмыртқа
2)2-ші сөзді есепті ауызша орындау.
- Балалар балықшы сендерге балықты бергісі келмей тұр.
Сендердегі тағыда бір тапсырманы орындаңдар дейді. Орындаймыз ба?
Логикалық есептер:
1. Алматта үш асық . Дүкеннен үш сабын
алдым,
Санатта екі асық. Оның және қабын
алдым.
Қанатта бір асық, Екі ысқышты тағы
алдым.
Ал менде төрт асық, Есептеші сонда бәрі,
Барлығы неше асық? Қанша болды қолда
бәрі?
2. Қоян қорқып құмда тұр, Ақбоз, Көкбоз
- екі жұлдыз,
Бұзау үркіп шымда тұр. Жетіқарақшы
- жеті жұлдыз,
Сүңгіп кетсе екеуі, Шоғыменен
шоғыр жұлдыз,
Нешеу екен шын батыр? Тобыменен
неше жұлдыз?
3. Бір үйдің жеті ұлы бар. Олардың әрқайсысының
бір - бірден қарындасы бар. Осы үйдің барлығы неше баласы бар?
4. Қорада 7 қой және одан 6 - уы артық ешкі тұр.
Қорада барлығы неше мал тұр?
Экраннан соңғы ертегі «Мақта қызбен мысық»
ертегісі шығады.
- балалар бұл ертегіне сендер қай сыныпта өтіп
едіңдер? Қалай басталатын еді?
Мысықтың тапсырмасы:
Өзіндік жұмыс:
1)№6 өз
беттерінше орындалады.
мына сандарды 7-ге арттыр:
5,8,10,7,20,6
мына сандарды 5-ке кеміт:
14,45,12,10,8,90
5+7=12 8+7=15
10+7= 17 7+7= 14 20+7= 27 6+7=
13
14-5=9 45-5= 40 12-5=
7 10-5= 5 8-5= 3 90-5=
85
2)№7.Салыстыру
3см* 2дм 13см-7см * 8см 20см *2дм
6дм*60см 15см -5см *11см 2дм *20см
- Балалар сендерді Мақта қыз сендерге тағы бір тапсырма
дайындап қойыпты. Соны орындаймыз ба?
Бекіту кезеңі: Тест
1. Құрамында 9 ондықпен 5 бірлігі бар санды тап?
а) 15 в) 95 с) 59 д) 55
2. Ең кіші екі таңбалы санды тап?
а) 9 в) 12 с) 44 д) 10
3. 40+35 өрнегінің мәнін тап?
а) 65 в) 70 с) 85 д) 75
4. 1дм= см бар?
а) 1см в) 20см с) 10см д) 100см
5. 50 - 20+3+4 өрнегінің мәнін тап?
а) 65 в) 38 с) 83 д) 74
Экранда барлық ертегі кейіпкерлерінің
суреттері шығады. Мұғалім олардың шексіз алғыстарын оқушыларға жеткізеді.
Үйге тапсырма: 110
бет №5
Бағалау: Кім қанша
геометриялық пішіндерді жинады санау.
Қорытынды:
-
Балалар осымен біздің ертегілер еліне атты сабағымыз өз мәресіне жетті. Енді
оқушылар сендердің алдарыңда екі көңіл - күй белгілері жатыр. Егерде сендерге
бүгінгі ертегі кейіпкерлермен жұмыс істеу ұнаса, жымиып тұрған бейнені, ал
егер ұнамаса мұңайып тұрған бейнені көтересіңдер.