Уақыты:
21. 02. 2017 жыл
|
Сыныбы :
6 «а»
|
Пәні:
Математика, пән мұғалімі: Хаируллина Г.Б.
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Санды
теңсіздіктер
тарауын қайталау.
|
Мақсаты
|
Оқытудағы жаңа тәсілдерді тиімді қолданып, сандарды салыстыра отырып
теңсіздіктің түрлерін, санды теңсіздіктерді қасиеттерін қолдана отырып
түрлендіруді, сан аралығының түрлерін, бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздіктердің шығару жолын, шешімдерін координаталық түзуде, сан аралығымен
жазуға, бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шығара
отырып ,
оның шешімін табуды, шешімін жазу түрлерін меңгертіп, есептер шығаруда
қасиеттерін қолдануды жетілдіру; өзіндік таным
әрекеті, топта ынтымақтаса жұмыс істеуге қалыптастыру, шығармашылық ойлау
қабілеттерін дамыту.
|
Оқыту
нәтижелері
|
Есеп шығарудың тиімді жолдарын үйренеді, бұрын білетін тақырыппен
байланыстырады, топпен жұмыс істейді. Есептердің шығарылу жолдарын бір –
біріне түсіндіреді, өзгенің қатесін түзейді. Оқушылар жекелеме, жұппен,
топпен жұмыс істей отырып идея бөліседі, өнім жасалады, талдайды,
жинақтайды, қорытындылайды, бағалайды.
|
Сабақ
түрі
|
білімді
меңгерту,қайталау сабағы
|
Ресурстар
|
Оқулық,
интерактивті тақта, сабаққа қажетті ресурстар.
|
Әдіс —
тәсілдер
|
Тәсілі:
жеке, жұппен, топпен
|
Әдісі: Блум
таксономиясы, диалогтық
оқыту, деңгейлеп оқыту, формативті бағалау, жиынтық
бағалау (дескриптор)
|
Түйінді
идеялар
|
Санды
теңсіздік, санды теңсіздіктердің қасиеттері,сан аралықтары,
бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік, бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздіктер жүйесі.
|
Дерек
көздер
|
Оқулықпен
жұмыс, қосымша мәліметтер
|
Сабақтың
барысы :
|
Уақыты:
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
|
1 мин
|
Психологиялық
ахуал жасау
|
Күлімдеп
күн бүгін, қарады маған да!
Күлімдеп
күн бүгін, қарады саған да!
Сәлем
деймін достарға!
Сәлем
барша ұстазға!
Тату
болып халықтар, аман болсын балалар.
|
|
|
|
«Үй
тапсырмасын тексеру. №5»
|
4
мин
|
1) 5х 15; х 3 (3; );
2) -3х 7; х -2 ; ( -2 ; )
3) -0,4х -0,2; х -0,2:
(-0,4); х 0,5 ( -;0,5)
4) 4х-3 7-х;
4х+х 7+3; 5х10; х2; (2;+)
|
Интерактивті тақта арқылы үй жұмысын өзара тексеру
жүргізеді, түсіндіреді.
Оқушылар бір-бірін
тақта арқылы тексереді. Оқушыларды топтар ақылдасып, бағалау үшін стикерлер
пайдаланады.
|
Жаңа
сабақ
«Білу және
түсіну»
|
15 мин
|
Үш топқа
үш түрлі тақырыпты жасырып таңдауды сұраймын. Топ басшылары таңдайды.
«Санды
теңсіздіктер», « Сан аралықтары», «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер»
«Күн
сәулесі» әдісін қолданып сол тақырып бойынша постер қорғайды. Уақытты тиімді
пайдалануды тапсырамын.
-Мұғалімнің
сұрағы:сызықтық теңсіздіктің шешімінің жазылуының неше түрі бар?
(теңсіздік,
сан аралығы, координаталық түзуде)
|
Тыңдайды,
жазады,еске түсіреді, есте сақтайды, ойлайды. Әр топтан бір-бір
оқушыдан шығып, постерді жариялайды, топ жетекшісі қорғайды. Топтар
«Үш шапалақ» әдісімен бағалайды.
|
«Қолдану»
|
12 мин
|
№1091 ( үш топқа үш есеп
беріледі) теңсіздік түрінде жазу
№1092(2,3,4), №1093(1,2,3)
теңсіздіктің қасиеттерін пайдалану
№1094(2,3,4) теңсіздіктерді
шешіп, шешімдер жиынын сан аралығымен көрсету.
Тапсырма
Теңсіздіктерді шешіп, шешімдер
жиынын координаталық түзуде кескіндеңдер:
І топ 1) 7х +7 28; 2) -0,4х -0,2
ІІ топ 1) -12х -6 6; 3х -27
ІІІ топ 1) 0,9+х -0,6; -3х 15
|
Оқушылар есептерді жеке –жеке
орындап, бір-бірін тексереді.
|
«Талдау»
|
10
мин
|
Тест есептері
Тест
тапсырмалары
1. Теңсіздік таңбасы өзгереді, егер:
А) теңсіздіктің оң жақ және сол жақ бөліктерінің
орындарын ауыстырса;
В) санды оң жағынан сол жағына көшірсе;
С) санды сол жағынан оң жағына көшірсе;
D) теңсіздіктің кез келген өзгерісінде.
2. Егер а < b болса, онда...
А) а мен b-нің айырмасы оң
сан; В) а мен b – айырмасы теріс
сан; С)
а мен
b
айырмасы 0-ге тең; D) а мен b-нің
айырмасы болмайды.
3. Координаталық түзуде көрсетілген аралықты
теңсіздік түрінде жаз:
А) х > -3; В) х ≥
-3; С) х < -3; D) х ≤
-3.
4. Қай сан -10 < x < 14 теңсіздігінің
шешімі болады?
А) -20; В) 47; С) 0,1; D)
-14,3.
5. Координаталық түзуде көрсетілген аралықты қос
теңсіздік түрінде жаз:
А) -6 < х < 9;
В) 6 ≤ х < 9; С)
-6
≤ x ≤ 9; D) -6 < х ≤ 9.
6. х < 5 теңсіздігінің шешімін таңдап ал:
А)
С)
В)
D)
|
Жеке тест тапсырмаларын орындап жауабын тақтамен
тексереді
|
Жинақтау:
1.Үй тапсырмасын беру.
2.Бағалау
3.Кері байланыс
|
3 мин
|
ҮІ тарауды қайталау, № 1101 Оқушылар
өздерін дескриптор арқылы бағалайды
«Алма ағашы» Оқушыларға
сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу
керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің
көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым,
көңіл – күйім жоқ.
|
|
|
|
|
|
|