Инфоурок Всеобщая история Другие методич. материалыСарматтардың қоғамдық құрылысы 6 сынып

Сарматтардың қоғамдық құрылысы 6 сынып

Скачать материал

Бөлім: 6.1.    

Сарматтар

Мектеп: Теректі ауданы Ақсуат ЖОББМ

Күні: 02.06.17

Сынып: 6

Мұғалімнің аты-жөні: Муратов Руслан Салауатович

Сабақтың тақырыбы:

Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі

Зерттеу сұрақтары: Сармат қоғамы несімен ерекшеленеді?

Оқу мақсаты:

5.3.1.1 – картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.1.2.2 – әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру

Сабақ мақсаттары:

 

Барлық оқушылар:  Сарматтардың айналысқан шаруашылығын, тұрмыс тіршілігін біледі

Басым бөлігі: Сармат қоғамындағы әлеуметтік топтардың атқарған қызметін сипаттайды

Кейбіреулері: Сармат тайпаларының қоғамдық құрылысын ҚР басқару жүйесімен салыстырады

Бағалау критерийлері:

-          Сарматтардың айналысқан шаруашылығын, тұрмыс тіршілігін біле алады

-          Сармат қоғамындағы әлеуметтік топтардың атқарған қызметін сипаттай алады

-          Сармат тайпаларының қоғамдық құрылысын ҚР басқару жүйесімен салыстыра алады

Тілдік мақсаттар:

-Сармат қоғамы тақырыбында  бейнефильм тыңдайды(тыңдалым дағдысы)

-Әр топқа тапсырма берген кезде мәтінмен жұмыстанады (оқылым дағдысы) 

-Кластермен және терминдермен жұмыс.   Сословие-тең құқықты адамдар тобы, демократия  демос- халық, kratos-билік (жазылым  дағдысы)

- Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды талдайды, кейбір оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді  әр топ талдайды (айтылым дағдысы)

Құндылықтарды дарыту:

Құрмет,ынтымақтастық,ашықтық,қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік

Пәнаралық байланыс:

география және дүниежүзі тарихы(карта және терминдермен жұмыс кезінде)

Алдыңғы білім:

 Сарматтар, сарматтардың археологиялық ескеркіштері туралы біледі

САБАҚ   БАРЫСЫ

Сабақ кезендері:

Сабақтағы іс-әрекеттер:

Құрал-жабдықтар (ресурстар)

Сабақтың басы

 

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.

“Интервью” әдісі арқылы жұптасып бір-біріне сұрақ қою арқылы алдыңғы білімдерін тексереді

 

Оқушылар “Мозайка” әдісі. Сарматтардың қоғамдық құрылысына байланысты құрылған карточкалар арқылы топқа бөлінеді

1-топ: Шаруалар тобы                                        

2-топ: Географтар тобы

3-топ: Әлеуметтік топ

Қағаздан  жасалған микрофон,  түрлі-түсті карточкалар

 

    

Сабақтың ортасы

 

Бейнеролик “Cармат қоғамы”

Сұрақ: Оқушылар бейнероликтен не көрдіңдер?

 

Тапсырма. Кластер қорғау”(зерттеушілер деректерін мысалға ала отырып).

1 топ: Сармат тайпаларының шаруашылығы мен тұрмысы

Дескриптор: Тақтаға ілінген түрлі суреттердің ішінен өз тақырыбына сай суреттерді таңдап, әңгімелейді

 

2 топ: Сармат тайпаларының географиялық аумағы

Дескриптор: Қазақстан картасына сармат тайпаларының мекен еткен аумағын түсіреді

 

3 топ: Сармат тайпаларының қоғамдық құрылысы

Дескриптор: Пирамидаға сармат тайпаларының қоғамдық құрылысын жазып, атқарған қызметтерін айтады

 

Бағалау. Әр топ бір-бірін “бағдаршам” әдісі арқылы бағалайды

 

 

Сергіту сәті: «Сәйгүлік мәресі». Қолдың қағысы арқылы сәйгүліктің кедергілерден өтіп мәреге жетуін дыбыс шығару арқылы көрсетеді.

 

 

Тапсыпсырма. Жұптық жұмыс. “Kahoot” бағдарламасы арқылы алған білімдерін тексеру.

Сұрақтар:

-          -“Донның арғы жағалауы енді скифтердің емес, савроматтардың иелігінде” деп жазған тарихшы кім?

-          Сарматтар қай жерді мекендеді?

-          Сарматтар қай мал түрлерін өсірді?

-          “Сарматтардың баспаналары киіз жабылған күймелі арбалар болды” деген тарихшы кім?

-          Әскери демократия дегеніміз не?

-          Әскери сословье дегеніміз не?

 

 

Дескриптор: “Kahoot” бағдарламасында берілген сұрақтарға уақытты ұтымды пайдалана отырып  жауап береді

Бағалау. Жеңімпаздарды қол шапалақтау арқылы

 

 

 

Тапсырма: “Вен диаграммасы” салыстыру сұрағы

Сармат тайпаларының қоғамдық құрылысы мен ҚР басқару жүйесін салыстыр?(ұқсастығы, айырмашылығы)

Дескриптор:

Сармат тайпаларының қоғамдық құрылысы мен ҚР басқару жүйесін салыстырады (лауазым атауы, демократия, салық жүйелері т.б. белгілерін мысалға алады)

Бейролик.

https://www.youtube.com/

watch?v=Ii_t9nHfo

 

Сураттер, Карта,

“Қазақстан тарихы” C.Р.Ахметова, А.М.Ибраева, А.А.Құлымбетова - Астана 2017ж.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Компьютер немесе смартфон

Сабақтың  аяқталуы

 

Рефлексия: «Білім пирамидасы » әдісі. 4 сатыдан тұратын пирамидаға:

 

1.       4 үйренген нәрсем....

2.       3 білетін нәрсем....

3.       2 білгім келетін нәрсем...

4.       Есте сақтау керек... сөйлемдерін аяқтап айтады.

 

 

Пирамида суреті

 

 

Саралау:

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

 

-Ерекше қолдауды қажет ететін оқушылар үшін:

- Оқушыларға жеңілден күрделіге қарай алға ілгерілеп отыратын “Кластер қорғау”,“Kahoot” бағдарламасы,“Вен диаграммасы” сияқты тапсырмалар беру жоспарланды

-“Кластер қорғау” кезінде мәтіндегі Геродот және Страбон деректері негізге алынады

-    Тапсырмаларды орындау кезінде көмек қажет ететін оқушыларға қосымша уақыт беріліп, бағыт беріп отырылады

- Әр тапсырма орындалғаннан кейін оқушылардың жұмысы мықты және әлсіз тұстары айтылып қорытындыланып отырады

- “Мозайка” әдісін  қолдану арқылы 3 аралас гендерлік топ құрылады

Бағалау:

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

 

Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау: Әр тапсырма сайын мұғалімнің бағалауымен және

 “Кластер қорғау” мен “Kahoot” бағдарламасы тапсырмаларынан кейін бірін- бірі бағалау жүзеге асады.

 

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақталуы:

Сергіту сәті: «Сәйгүлік мәресі». – 1 мин

«Kahoot» бағдарламасы - 6 мин

Бейнеролик – 1 минут 37 секунд

 

Сабақ бойынша рефлекия:

1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 

2.Оқушылар нені үйренді?

 

3.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

 

4. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

 

5. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма ?

Дейінгі рефлексия:

Мен өткізетін сабағымның сәтті аспектілері

Жалпы оқушыларды  бағалау:

 

Сабақтың жақсы екі  аспектісі   (оқытуға, үйренуге қатысты.)

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту және үйрену)

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктерін сараптау

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сарматтардың қоғамдық құрылысы 6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Культуролог-аниматор

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
