Сабақтың
тақырыбы: Жас математиктер
Сабақтың мақсаты: Өтілген материалдарды талдау.талқылау,қорытынды
жасау біліктілігін тереңдету.
Білімділік: Оқушылардың өтілген материалдарды игеруге арналған
өткенді қайталау, жүйелеу, жетілдіру.
Дамытушылық: Танымдық қабілеттерін арттыру, логикалық ойлауын, есін,
зейінін, өзіндік шығармашылық белсенділігін дамыту.
Тәрбиелік: Белсенділікке, ұйымшылдыққа, ізденімпаздылыққа,
шапшаңдыққа үйрету, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақтың
әдісі:
Сұрақ-жауап
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларға психологиялық даярлық жасау.
Бүгінгі күн сайыста
Сен ешкімнен қалыспа.
Біліміңді көрсет те,
Озып шыққын бәйгеде, деп «Жас математиктер» сайысына қош
келдіңіздер.
Мінеки залда тыныштық,
Естілмейді дыбыс түк,
Мұны бізде қоштаймыз,
Кешіккенді тоспаймыз.
Ғылымдардың ғылымы
Математика жайында
Сайысты біз бастауға,
Әділ қазы сайлаймыз.
. Әділқазы алқасымен таныстырайын.
1 ______________________________________________
2. ______________________________________________
3. ______________________________________________
Сайыс барысы:
Сайыс
алты бөлімнен тұрады:
1. Таныстыру.
2. Ұшқыр ой.
3. Ойнайық та,ойлайық.
4. Бәйге.
5. Кім жылдам?
6. Мені
түсің!
І.
Таныстыру.
Топтарды
қарсы алайық
1. Топ
«Төртбұрыш»
2. Топ
«Шаршы»
Біздің топ «Төртбұрыш»
Өнер қуған математик жастармыз
Есебіңді лезде шешіп тастармыз
Тобымыз өңшең тапқыр қырандар
Ерен туған төртбұрыш тобы боламыз.
Біздің топ «Шаршы»
Келешектің үмітіміз талапты
Атақ даңққа бөленеміз қарап тұр
Сегіз қырлы,өнер асып туғандар
Оза шауып бәйге атындай жарап тұр.
Өз ойыңды жүйелейтін,
Алған білімді түйіндейтін,
Әр нәрсенің жауабын тез
Есте сақтап күлімдейміз.-дей отырып, келесі сайысымызға көшелік.
ІІ. Ұшқыр ой. ( Тез әрі, жылдам жауап беру. )
1.
1 метрде неше сантиметр бар? /100 см/
2. Көбейтудің компоненттерін ата / көбейткіш,көбейткіш,көбейтіндінің мәні/
3. 8 квадраты нешеге тең? /64/
4. Тік төртбұрыштың ауданын қалай табамыз?
/енін ұзындығына көбейтеміз/
5. Шаршы дегеніміз не? /барлық қабырғалары тең төртбұрыш/
6. Кез-келген санды 0-ге көбейтсек не шығады? /0-дің өзі шығады/
7. 9+7 өрнегі
неге тең /16/
8. 1 ғасырда неше жыл бар? /100 жыл/
9. 5 минутта неше секунд бар?
10. 9 квадраты нешеге тең? /81/
11. 3 кубы нешеге тең? /27/
12 Геометриялық фигураларды қандай әріптермен белгілейміз?/ латын әріптері/
Кел балалар ойнайық,
Ойнайық та, ойлайық
Қандай жұмбақ болса да,
Шешпей оны қоймайық деп, келесі
ІІІ. «Ойнайық та, ойлайық»
сайысымызға көшелік
Бір
бірімен жарысқан,
Төрт
аю, бір арыстан,
Екі
қоймен, бір түлкі,
Бәрі
нешеу кім білді? (8)
Түйе,
бота маң басқан,
Төрт
аяғың тең басқан
Шұнақ
құлақ бес ешкі
Төрт
қозылы екі қой
Бәрін
бірге санап қой. (17)
Дүкеннен
мен сабын алдым,
Оның
және қабын алдым.
Екі
дәптер, бір қарындаш,
Тіс
ысқышты тағы да алдым
Есептеші
сонда бәрі
Қанша
болды, қолда бәрі? (6)
Бірінші
қатарда 7 бала отыр, екінші қатарда одан 4 бала артық отыр. Екінші қатарда
қанша бала отыр? (11)
1
кг мақта ауыр ма,1 кг мыс ауыр ма? (бірдей)
4
жұмыртқа 4 минутта піседі, 1 жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек? (4
минут)
Біреуінің жүрегінің түгі бар,
Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.
Біреуінің шүбірлеген күйі бар,
Енді біреуінің қатты істейтін миы бар - дей отырып
келесі сайысымызға
көшелік.
ІҮ. Бәйге /әр ұяшықты
таңдау/
10 ұяшық
Ұзындығы 9 см ,ені 7 см тік төртбұрыштың периметрі нешеге тең? /32 см /
20 ұяшық
1 дм неше сантиметр? (10 см)
30 ұяшық
Бірдей 9 ыдыста 45 кг бал бар, осындай 10 ыдыста неше кг бал бар? /50/
40 ұяшық
Әр сөреде 9 кітаптан қойылған.Үш сөреде қанша кітап бар? (27)
50 ұяшық
Қабырғасы қандай шаршының периметрі 28 см болады? /7см/
60 ұяшық
Автобустың билеті 50 теңге тұрады. Осындай 2 билет неше теңге тұрады? (100)
Жібермейміз есе біз,
Ғалым болып өсеміз.
Көзді ашып, жұмғанша ,
Есепті де шешеміз деп, келесі сайысымызға көшелік.
Ү. Кім жылдам?
1 топ: х + 45 = 100
2 топ: у + 12 = 78
Шыққанша құмардан
Талмай есеп шығарған
Дәл бүгінгі кездесуде
Білімменен сыналған деп, келесі
ҮІ. « Мені түсің! » / сызғыш, циркуль, транспортир, шеңбер,
төртбұрыш, үшбұрыш, принтер, шар, дөңгелек, сан / Топ басшыларын шақыру.
Шығармашылық
тапсырмалар
Жарыс заңы ежелден
Жеңімпазды анықтау
Женімпаз болу шарты сол
Еңбектеніп, жалықпау.
Сөз әділ-қазылар алқасына беріледі.
ІІ. Сабақты бекіту:
Әр топтың ұпай сандарын есептеп қорытындылау. Осымен біздің
сайысымыз аяқталды, сау болыңдар!