Инфоурок Другое Другие методич. материалыСәбит Мұқанов «Балуан Шолақ» (7 - сынып)

Сәбит Мұқанов «Балуан Шолақ» (7 - сынып)

Скачать материал

7 – сынып.   Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Балуан Шолақ»                                                       

 

Мақсаты: Жазушының өмірі туралы деректер бере отырып, «Балуан Шолақ» 

                  әңгімесінің мазмұнын меңгерту,кейіпкер бейнесін ашу. 

                  Шығармашылық жұмыстар жүргізу.                    

 

Сабақтың түрі :топтық,ұжымдық,жеке.

Сабақтың типі:Жаңа білімді игерту сабағы.

Сабақтың әдісі: Блум жүйесі,ой қозғау,қызығушылықты ояту,Инсерт

                            әдісі,Венн диаграммасы,бес жолды өлең,тест-интервью.

Сабақтың көрнекілігі: 7-сыныпқа арналған оқулық, С. Мұқановтың

                                           шығармалар жинағы, слайд, интерактивті тақта, 

                                           үлестірмелі материалдар

Сабақтың жүрісі:

I.Танып білу кезеңі.

II.Ұйымдастыру бөлімі.

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

4.Оқу құралдарын түгендеп тексеру.

Психологиялық дайындық. Мотивация. Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап,көздерін жұмып,жақсы тілектерін арнайды.

III.Үй тапсырмасын тексеру.

« Ыссы микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.

М.Әуезов «Көксерек»

1.  Қасқырлар ұясын адамдар  неге талқандады?

2. Бірінші бөлімдегі қасқырлар іс-әрекеті мен екінші бөлімдегі адамдар іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?

3. Көксерек Құрмаштан  гөрі ақ қасқырмен неге бауырласты?

4 .Ауыл адамдары ала алмаған Көксеректі     Аққасқаның жеңу себебі не? Жазушы осы арқылы не айтпақ  болған.

IV.Жаңа сабақ:  1. «Қызығушылықты ояту»  стратегиясы. Бейне жазба көрсету.(Балуан Шолақ туралы)

2.  Автор туралы мәлімет:  «Инсерт» әдісімен  кесте толтыру.                             

Нені білемін

 

 Нені  білдім

 Нені білгім келеді

 

 

 

 

3.Білу. Әр топқа «Балуан Шолақ» шығармасын  3-ке бөліп тарату.  Постер қорғау: «Балуан Шолақ» шығармасының мазмұны, басты оқиғалары.

4.Түсіну. Концептуалдық кесте:

І  топ:    «Портрет»

  Балуан Шолақ

  Түйе палуан

 

 

II топ:  «Зерттеу»

Паң Нұрмағанбеттің  бағасы

Халық берген баға

Менің бағам

 

 

 

 

ІІІ топ : «Талдау»

Маған ұнаған тұстар

Себебі

Мені өкіндірген тұстар

 Себебі

 

 

 

 

 

5. Қолдану .  Топтарға  тапсырма.  Венн диаграммасы «Салыстыру

Қазіргі        балуандар

 

 
                                                                                    

Овал:      Ұқсастығы

Балуан Шолақ

 

 

 

 

 


6.Бес жолды өлең

1.     Зат есім (1 сөз)

2.     Сын есім (2 сөз)

3.     Етістік (3сөз)

4.     Синоним (4 сөз тіркесі)

5.     Түйін сөз (4-5сөзден құралған түйін сөз)

V.Тест – интервью арқылы  алған білімдерін  бекіту.

1.     Балуан деген  атақты Шолаққа  кім берді?

2.     Ақынның өмірінде  ерекше  орын  алатын тұлға?

3.     Не себептен ақын қудалауға ұшырады?

4.     Балуан  Шолақтың қайтыс болған уақыты?

5.     Қандай шығармаларымен  таныс болдыңыздар

VI.РЕФЛЕКСИЯ. Сабақ  қандай қызығымен есіңде қалды? Қандай әсер алдың?

 

VII.Үйге тапсырма:  Сәбит Мұқановтың «Балуан Шолақ» повесін оқу.

VIII.Бағалау

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сәбит Мұқанов «Балуан Шолақ» (7 - сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

7 – сынып. Сабақтың тақырыбы: Сәбит Мұқанов «Балуан Шолақ»

Мақсаты: Жазушының өмірі туралы деректер бере отырып, «Балуан Шолақ»

әңгімесінің мазмұнын меңгерту,кейіпкер бейнесін ашу.

Шығармашылық жұмыстар жүргізу.

Сабақтың түрі :топтық,ұжымдық,жеке.

Сабақтың типі:Жаңа білімді игерту сабағы.

Сабақтың әдісі: Блум жүйесі,ой қозғау,қызығушылықты ояту,Инсерт

әдісі,Венн диаграммасы,бес жолды өлең,тест-интервью.

Сабақтың көрнекілігі: 7-сыныпқа арналған оқулық, С. Мұқановтың

шығармалар жинағы, слайд, интерактивті тақта,

үлестірмелі материалдар

Сабақтың жүрісі:

I.Танып білу кезеңі.

II.Ұйымдастыру бөлімі.

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

3.Оқушыларды сабаққа бейімдеу.

4.Оқу құралдарын түгендеп тексеру.

Психологиялық дайындық. Мотивация. Оқушылар бір-бірінің қолдарын ұстап,көздерін жұмып,жақсы тілектерін арнайды.

III.Үй тапсырмасын тексеру.

« Ыссы микрофон» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу.

М.Әуезов «Көксерек»

1. Қасқырлар ұясын адамдар неге талқандады?

2. Бірінші бөлімдегі қасқырлар іс-әрекеті мен екінші бөлімдегі адамдар іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?

3. Көксерек Құрмаштан гөрі ақ қасқырмен неге бауырласты?

4 .Ауыл адамдары ала алмаған Көксеректі Аққасқаның жеңу себебі не? Жазушы осы арқылы не айтпақ болған.

IV.Жаңа сабақ: 1. «Қызығушылықты ояту» стратегиясы. Бейне жазба көрсету.(Балуан Шолақ туралы)

2. Автор туралы мәлімет: «Инсерт» әдісімен кесте толтыру.

Нені білемін

Нені білдім

Нені білгім келеді

3.Білу. Әр топқа «Балуан Шолақ» шығармасын 3-ке бөліп тарату. Постер қорғау: «Балуан Шолақ» шығармасының мазмұны, басты оқиғалары.

4.Түсіну. Концептуалдық кесте:

І топ: «Портрет»

Балуан Шолақ

Түйе палуан

II топ: «Зерттеу»

Паң Нұрмағанбеттің бағасы

Халық берген баға

Менің бағам

ІІІ топ : «Талдау»

Маған ұнаған тұстар

Себебі

Мені өкіндірген тұстар

Себебі

5. Қолдану . Топтарға тапсырма. Венн диаграммасы «Салыстыру

Қазіргі балуандар

Ұқсастығы

Балуан Шолақ


6.Бес жолды өлең

1. Зат есім (1 сөз)

2. Сын есім (2 сөз)

3. Етістік (3сөз)

4. Синоним (4 сөз тіркесі)

5. Түйін сөз (4-5сөзден құралған түйін сөз)

V.Тест – интервью арқылы алған білімдерін бекіту.

1. Балуан деген атақты Шолаққа кім берді?

2. Ақынның өмірінде ерекше орын алатын тұлға?

3. Не себептен ақын қудалауға ұшырады?

4. Балуан Шолақтың қайтыс болған уақыты?

5. Қандай шығармаларымен таныс болдыңыздар

VI.РЕФЛЕКСИЯ. Сабақ қандай қызығымен есіңде қалды? Қандай әсер алдың?

VII.Үйге тапсырма: Сәбит Мұқановтың «Балуан Шолақ» повесін оқу.

VIII.Бағалау

Скачать материал
