МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
«ОБОЯНСКАЯ СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №1»
СЦЕНАРИЙ УРОКА
ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ
на тему: «Travelling around the United Kingdom of Great
Britain and Northern Ireland»
6 КЛАСС
Учитель иностранного языка
КРИВОНОСОВА Е.А.
Обоянь – 2018г.
Тема урока:
«Travelling around
the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland»
Образовательные
цели:
1.
Закрепить изученные лексические единицы по теме.
2.
Повторить изученный ранее материал, подвести итог
работы по теме «Великобритания». Научить обучающихся применять информационные
умения, поиск, выделение, переработку и систематизацию информации для устного
сообщения.
3.
Ознакомить обучающихся с социокультурным портретом
страны Соединенного королевства Великобритании и Северной Ирландии (территория,
географические и природные условия, культурные достопримечательности).
4.
Повторить употребление артикля the и present Perfect.
Развивающие
цели:
1.
Развивать интеллектуальные умения (уметь систематизировать,
обобщать информацию, выделять главное).
2.
Развивать коммуникативную компетенцию учащихся в
процессе обучения иностранному языку.
3.
Развивать навыки произношения на иностранном языке,
соблюдения ударения и интонации в словах и фразах.
4.
Развивать и углублять знания по страноведению.
5.
Развивать умения монологической речи.
Воспитательные
цели:
1.
Развитие самостоятельности и творческих
способностей обучающихся.
2.
Знакомство с символами и флагами, с национальным
достоянием и культурным наследием страны Великобритании: всемирно-известными
достопримечательностями, памятниками, музеями.
3.
Формирование у обучающихся социокультурной
компетентности.
Урок обобщения и систематизации знаний.
Урок – путешествие.
Межпредметные связи: география, история,
русский язык, литература.
Познавательные УУД: совершенствуют
монологическую речь; извлекают необходимую информацию из прослушанного,
структурируют знания, составляют диалоги.
Коммуникативные УУД: осуществляют инициативное
сотрудничество в поиске, сборе и структурировании информации; формируют умение
с достаточной полнотой выражать свои мысли в соответствии с задачами и
условиями коммуникации; осуществляют и совершенствуют владение монологической и
диалогической формами речи.
Регулятивные УУД: обеспечивают учащимся правильно
определить цель учебного процесса, соотнося то, что он уже знает и то, что ему
предстоит изучить; выстроить последовательность действий, внести необходимые
дополнения и коррективы в совместную деятельность; осознать качество и уровень
усвоения материала и как использовать в реальной жизни.
Личностные УУД: осуществляют ориентацию в
нравственном содержании и смысле как собственных поступков, так и поступков
окружающих людей; мотивируют свои действия; осознают важность хорошо
выполненного дела; осуществляют личностную саморефлексию, способность к
саморазвитию.
Образовательные ресурсы: карта Соединенного
королевства Великобритании и Северной Ирландии; символы и флаги Англии, Уэльса,
Шотландии и Северной Ирландии, аудиоприложение, презентации.
Сценарий
урока
I. Организационный момент
Беседа
с учащимися:
Т:
1.
Who is on duty today?
2.
Who is absent today?
3.
What date is it today (tomorrow, the day after tomorrow)?
4.
What day of the week is it today?
5.
Tell me the days of the week, please?
6.
What season is it now?
7.
What’s the weather like today?
8.
Is the sun shining?
T: Children!
Look at the blackboard!
P: We see the
map of the UK?
T: What will
we talk about?
P: We will
talk about the UK.
T: Yes, it’s
right.
Today we are
going to have an unusual lesson. It will be a travelling to the UK.
We are going to talk about Geographical Position, Symbols and flags. Places of
Interest, famous People.
But at first
let’s do phonetic exercise.
II. Фонетическая зарядка.
Упр.
28 с. 82
Упр.
43 с. 85
Упр.
68, с.
III. Основной этап урока. Сообщения о странах Соединенного Королевства.
1. General
Information
T:
Let’s begin
our travelling to the UK!
The 1. Station
is “General Information”/
Listen to
Information about the UK!
Nastya, come
to the blackboard and tell us about the UK.
(Ученик пересказывает текст из упр. 29 с. 82)
2. The 2. Station
is “The national symbols and flags of each part of the UK”
T: Who wants
to tell us about them?
(Ученик пересказывает текст из упр. 44 с. 85).
Я вызываю учеников показать флаги.
T: Show us the
flag of Scotland!
Show us the
Symbol of Scotland! И т.д.
T: What is the
name of this flag. Who can tell us about Union Jack?
3. T:
Let’s go on our traveling!
The 3(rd)
Station is “Geographical Position”.
What do you
know about England?
(Ученик рассказывает об Англии).
T: 1) What is
the climate of Great Britain like?
2) What do
British people love? (their green gardens full of beautiful flowers).
3) What
popular words do people know about Great Britain? (Some popular words are the
Royal Family, a foggy island, old castles, red double-decker buses, football
and tea).
T: What do you
know about Wales?
(Ученик рассказывает об Уэльсе).
T: The next
country is Scotland. Kirill, come to the blackboard and tell us about Scotland.
T: The last
country of The UK is Northern Ireland. Let’s Listen to Sasha (Ученик читает).
4. The
4(th) Station is “Places of Interest”
T: We are
going to talk about the cities of Great Britain.
(Учащиеся рассказывают о городах: Manchester, Stratford-upon-Avon, Brighton, Liverpool).
IV. Релаксация
T: Let’s have
a rest and listen to the song “Yesterday” of “The Beatles”.
V. Сообщение о знаменитых Британских людях
T: The 5th
Station of our travelling is called “Famous People”.
(На
экране появляются портреты знаменитых людей).
T: Look at the
screen, look at this picture and guess.
Who this is.
What do you
know about Robert Burns, Sir Paul McCartney, Sir Isaac Newton, Lord Horatio
Nelson.
VI. Составление диалогов. Групповая работа
T: Now we
shall work in groups of four.
Now listen to
what you’ve got to do.
You get the
phrases of the dialogue.
Make up the
dialogue and then read it.
VII. Работа над грамматикой
1.
Артикли.
Учащиеся
должны ставить артикль the или не ставить и
объяснить, почему.
2. Present
Perfect.
T: Let’s
remember the rule “Present Perfect”. Who wants to tell the rule?
T: Begin
working in pairs.
Make up a
sentence with Present Perfect.
Put the verb
in bracket in Present Perfect.
(Потом ученик читает предложение).
T: Look at the
screen and compare your sentence with the sentence on the screen.
VIII. Обобщение и систематизация знаний.
Обсуждение информации о странах
T: You should
listen to me and decide if the sentences are true or false. And explain your
answer if it is necessary.
1. Scotland
is the biggest part of Great Britain.
P: It is false.
England is the biggest part of Great Britain.
2. The Thames
is the longest river in England. (It is true)
3. There are four
regions in Scotland. (it is false. There are three regions in Scotland.
They are the Highlands, the Lowlands and the Southern Uplands.
4. The piano
is a famous Scottish instrument. (It is false. The bagpipe is a famous Scottish
instrument).
5. Ben Nevis
is the highest mountain in Scotland. (It is true).
6. The
National Day of England is on the 31st of December. (It is false.
The National Day of England is on the 23rd of April.
IX. Разгадывание кроссворда
The last
station of our travelling is Crossword.
Across:
1. St.
David’s Day is celebrated in this country. (Wales)
2. People of
this country prefer the traditional Festival of Hogmanay, of New Year’s Eve, to
Christmas. (Scotland)
3.
St. Patrick’s Day is celebrated in this country. (Northern Ireland)
4. The
greatest holidays of this country are Easter and Christmas. (England)
Down:
It is inside
the seat of the speaker in the houses of Parliament. It made the UK of Great
Britain and Northern Ireland rich and powerful. (Wool)
Х. Рефлексия
T: Our
travelling is over. And so is our lesson.
Thank you for
an interesting lesson.
Did you like
this lesson?
What did you
like?
What did we
talk about?
Children, I’m
pleased with your work today. Well done. I’ll give you only good and excellent
marks. Thank you. Today I’m not going to give you any home Work.
Good Bye. See
you.