Инфоурок Биология Другие методич. материалыСценарий урока по биологии на тему "Внутреннее строение млекопитающих на примере домашней собаки" (8 класс)

Сценарий урока по биологии на тему "Внутреннее строение млекопитающих на примере домашней собаки" (8 класс)

Скачать материал

Унутраная будова млекакормячых на прыкладзе дамашняй сабакі

(  8 клас, біялогія)

Мэта:

Адукацыйная: забяспечыць засваенне вучнямі матэрыялу аб асаблівасцях будовы сістэм унутраных органаў млекакормячых жывёл (стрававальнай, дыхальнай, крывяноснай, выдзяляльнай сістэм); раскрыць асаблівасці працэсаў жыццядзейнасці млекакормячых як найбольш высокаарганізаваных пазваночных;

Развіваючая: садзейнічаць развіццю ўмення аналізаваць, абагульняць, устанаўліваць аналогіі і прычынна-выніковыя сувязі, рабіць вывады;

Выхаваўчая: садзейнічаць выхаванню індывідуальнай і калектыўнай адказнасці за вынікі работы, цікаўнасці да эвалюцыі прыроды.

Матэрыялы і абсталяванне: дапаможнік па біялогіі, рабочыя сшыткі, відэа “Будова унутраных органаў”, табліцы “Унутраная будова млекакормячых”, “Крывяносная сістэма”, “Ротавая поласць”, мадэль нырак, лёгкіх.

 

Ход урока

        I. Арганізацыйны пачатак урока

Стварэнне псіхалагічнай гатоўасці навучэнцаў да ўрока, умоў для актыўнага ўзаемадзеяння.

II. Праверка дамашняга задання

1. Указаць арамарфозы класа Млекакормячыя. (Франтальнае апытванне).

2. Вуснае апытванне па пытаннях пасля § 51 навучальнага дапаможніка пра асаблівасці вонкавай будовы і покрыва млекакормячых жывёл з выкарыстаннем табліцы "Тып Хордавыя. Клас Млекакорячыя" і індывідуальная работа па картках.

3. Вуснае апытванне па пытаннях пасля § 51 навучальнага дапаможніка пра асаблівасці будовы шкілета і мускулатуры млекакормячых з выкарыстаннем табліцы “Шкілет сабакі”.

Для дапытлівых:

1)      Куды лягчэй бегчы зайцу: з гары ці пад гару? Як змяняецца будова канечнасцяў у сабакі, кошкі, кіта, кажана, ў сувязі з прыстасаванасцю гэтых жывёл да сваіх месцаў рассялення?

2)      Якая карова сытней жыве: хвастатая ці бясхвостая? Чаму?

3)      Чаму ў халоднае надвор'е шматлікія жывёлы спяць, згарнуўшыся клубком?

4)      Якім чынам кіты, маржы, цюлені, якія жывуць у ледзяной вадзе, увесь час захоўваюць высокую тэмпературу цела (да 40 °C)?

5)      Чаму ў моцную спякоту сабака высоўвае язык?

6)      Чаму пры падзенні ката часцей за ўсё прызямляецца на ногі?

7)      Чаму сабака-вадалаз лёгка выцягвае чалавека, які тоне з вады? Але, дацягнуўшы яго да берага, не можа нават ссунуць з месца?

 

III.    Мэтаматывацыйны этап

Настаўнік паведамляе тэму ўрока і з дапамогай навадных пытанняў дапамагае навучэнцам сфармуляваць мэту ўрока, пасля чаго тлумачыць значнасць ведаў і ўменняў па тэме.

IV.    Вывучэнне новага матэрыялу

(Работа па групах з выкарыстанне зместу параграфа 52)

1-ая група (2 вуч.).       Асаблівасці стрававання і будовы стрававальнай сістэмы звяроў. Самастойная работа навучэнцаў з матэрыялам навучальнага дапаможніка (§ 52, с.192). Гутарка з навучэнцамі з выкарыстаннем табліцы "Тып Хордавыя. Клас Млекаспажыўцы". Указанне асаблівасцей ускладнення.

2-ая група (2 вуч.).       Асаблівасці будовы дыхальнай сістэмы млекакормячых. Самастойная работа навучэнцаў з матэрыялам навучальнага дапаможніка (§ 52, с.193). Гутарка з навучэнцамі з выкарыстаннем табліцы "Тып Хордавыя. Клас Млекаспажыўцы". Указанне асаблівасцей ускладнення.

3-яя група (2 вуч.).       Асаблівасці будовы крывяноснай сістэмы млекакормячых. Самастойная работа навучэнцаў з матэрыялам навучальнага дапаможніка (§ 52, с.193-194). Гутарка з навучэнцамі з выкарыстаннем табліц "Тып Хордавыя. Клас Млекакормячыя", "Тып Хордавыя. Схемы будовы крывяносных сістэм". Указанне асаблівасцей ускладнення.

4-ая група (1-вуч.). Асаблівасці будовы выдзяляльнай сістэмы млекакормячых. Самастойная работа навучэнцаў з матэрыялам навучальнага дапаможніка (§ 52, с.194). Гутарка з навучэнцамі з выкарыстаннем табліцы "Тып Хордавыя. Клас Млекаспажыўцы", “Будова выдзяляльнай сістэмы”. Указанне асаблівасцей ускладнення.

5.      Франтальнае апытанне па вывучаным матэрыяле.

6.      Фізкультмінутка

V. Замацаванне вывучанага матэрыялу

1.      Абагульняючая гутарка па пытаннях пасля § 52 навучальнага дапаможніка.

2.      Выкананне тэставых заданняў.

VI. Вывад (Аналіз тэставых заданняў)

VII. Рэфлексія

Ці дасягнуты мэта ўрока і  індывідуальнага развіцця? Як бы вы змянілі сваю работу на ўроку?

VIII. Дамашняе заданне

Паўтарыць § 52 навучальнага дапаможніка; адказаць на пытанні пасля параграфа.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сценарий урока по биологии на тему "Внутреннее строение млекопитающих на примере домашней собаки" (8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Научный сотрудник музея

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
