Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Сценарий урока Тока С.К.
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

Сценарий урока Тока С.К.

Такого ещё не было!
Скидка 70% на курсы повышения квалификации

Количество мест со скидкой ограничено!
Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок"

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок" 20 мая 2016 г. бессрочно).


Список курсов, на которые распространяется скидка 70%:

Курсы повышения квалификации (144 часа, 1800 рублей):

Курсы повышения квалификации (108 часов, 1500 рублей):

Курсы повышения квалификации (72 часа, 1200 рублей):
библиотека
материалов

Класс: 8

Раздел 6«WHAT DO YOU READ?»

Тип урока: Урок обобщение и систематизации знаний (итоговый урок по пройденному темам «Жанры книг. Жанр - автобиография»)

Тема: Salchak Kalbakkhorekovich Toka is an outstanding son of his people.

Цель и задачи:

  • Отработка навыков монологической речи по теме «biography».

  • Познакомить учащихся с историческим периодом своей страны.

  • Воспитать уважительное отношение к своему народу, Родине, их выдающимся людям, прошлому своей страны.

  • Развивать положительную мотивацию к дальнейшему изучению английского языка.

Ожидаемые результаты:
предметные:
 ученик научится 
·        рассказывать о прочитанном материале

  • выделять главную информацию из второстепенной
    ученик получит возможность научиться: 
    ·        участвовать в монологе и диалоге;

  • личностные: ученик 
    ·       проявляет учебно-познавательный интерес к новому учебному материалу
     
    ·       понимает причины успеха в учебной деятельности
     

 Универсальные учебные действия: 
регулятивные
     ученик 
·       определяет цель деятельности на уроке с помощью учителя;
 
·       учиться работать по предложенному учителем плану;
 
познавательные   
 ученик 
·       делает выводы о результате совместной работы класса и учителя;
 
·       составляет алгоритм под руководством учителя;
 
коммуникативные  
 ученик 
·       слушает и понимает речь других.


Оснащение: фотографии, книги С.К.Тока, карточки для выполнения заданий, проектор.



Ход урока:

1.Самоопределение к деятельности. Организационный этап урока.

T: Good morning. How are you? Well, our aim today is quite interesting.

Диалог дежурного и учителя.

2. Постановка учебной задачи.

We are going to repeat at the first the ganres of books, and the second we'll speak about the famous leader of Tuvan people SalchakKalbakkhorekovichToka.

3. Работа с информацией.

T: Using the words and word combinations from the texts about SalchakToka and some books from the library, you must make a project about “SalchakToka is an outstanding son of his people”.

Student 1. Topic “A boy from a poor arat family”

SalchakToka was born on the 15th of December, 1901. He was born in the little village of Mergen near a river of the same name. He was the 5th child in a very poor arat family. His childhood was very hard. He began to work very early. From his very childhood, SalchakToka understood the importance of friendship with Russian working people.

Student 2. Topic “Years of learning”.

In 1925 together with a group of other young people from Tuva, S.Toka came to Moscow. He began his studies at the Communist University of the working People of the East. In 1929SalchakToka finished his studies and came back to his native land.

Student 3. Topic “Building the new life”.

In 1929S.Toka joined the people’s Revolutionary Party of Tuva. He took an active part in the building of the new life in the young Republic. In the 1932S.Toka was elected General Secretary of the people’s Revolutionary Party of Tuva. He work hard for the development of the Republic’s culture and economy,

Student 4. Topic “During the Great Patriotic war”.

On the 22nd of June 1941 the Soviet Union was attacked by fascist Germany. The people of the Tuva Republic decided to help the Soviet people in their struggle against fascism. A lot of food and raw materials came to the Soviet Union from Tuva at that period. Many soldiers from Tuva fought against in the Red Army in April.

Student 5. Topic “Entering the USSR”.

For a very long time the working people of Tuva wanted their Republic to enter the Soviet Union. This question was discussed in the 1903. During the Great Patriotic War the friendship between Tuva and the Soviet Union grew stronger.

In august? 1944 the Khural of the Tuva People’s Republic adopted a Declaration about entering the USSR.

A delegation of the TuvaKhural came to Moscow. The delegation was heated by comrade S.Toka.

On the 11yh of October? 1944 M.I. Kalinin signed a special. Degree of the Supreme Soviet of the USSR on the Tuva’s entering the Soviet Union. A new historical period in the life of the Tuva people bigan.

Student 6. Topic “Literary activities”.

S.Toka was a person of great literary talent. In the years of his studies at the Comunist University of working People of the East he was greatly interested in classical and Russian Literature.

S. Toka was among the first Tuva authors to translate Pushkin into the Tuva language. He began his literary activities as an author of short stories and plays.

The most outstanding literary work of SalchakToka is entitled “The word of an Arat”. This novel is very popular not only in Tuva, but in other parts of the country. It was translated into many languages: English, German, languages of India, and other. “The word of an Arat” is autobiographical novel. In this novel the author describes his childhood, his family.

Student 7.S.K.Tokadiedonthe 11th of May, 1973 at age of 72. He was an outstanding son of his people. S. Toka has 7 Orders of Lenin and many orders, medals

3.Закрепление нового материала.

T: Answer the questions:

  • When was SalchakToka born?

  • Where is his home village situated?

  • Was his family large or small?

  • When did he come to Moscow?

  • Where did he study in Moscow?

  • When did S.Toka’s literary activities begin?

  • When did S.Toka die?



T: Choose the correct statement:

  • The Salchak Toka Memorial is situated in Moscow.

  • The Salchak Toka Memorial is situated in Kyzyl.

  • The Salchak Toka Memorial is situated in his native village



  • S.Toka was born in the of Mergen.

  • S.Toka was born in the town of Kyzyl.

  • S.Toka was born in the village of Elegest.


  • S.Toka studied at the University in Leningrad.

  • S.Toka studied at the University in Moscow.

  • S.Toka studied at the University in Minsk.

  • S.Toka wrote only plays.

  • S.Toka wrote plays, stories and novels.

  • S.Toka wrote only stories.



a) Tuva entered the Soviet Union in 1917.

b) Tuva entered the Soviet Union in 1944.

c) Tuva entered the Soviet Union in 1936.


  • His famous novel is translated only Russian.

  • His famous novel is translated into Russian and other languages of the USSR.

  • His famous novel is translated not only into the languages of the USSR, but also into many foreign languages.



  • His famous novel is translated only into Russian.

  • His famous novel is translated into Russian and other languages of the USSR.

  • His famous novel is translated not only into the languages of the USSR , but also into many foreign language


Student 8. Стихотворение Маады Болат «Тока сенээ тураскаатым».

4. Рефлексия

Учитель раздает карточки с вопросами, на которые ученики должны ответить.

Сегодня я узнал (а)______________________________

Я удивился(лась)____________________

Теперь я умею____________________________

Я хотел(а) бы_______________________________


5.Подведение итогов урока. Выставление оценок.

T: So, it is time to finish our lesson. You have worked well and your marks are: …

I’m thankful to you for your active and creative work. And let’s finish our lesson with a song about our republic.

Let us sing a song” ,Песня «Аян тудаал

(music by A.Chyrgal-ool, words by A,Salchak)


Let us sing a peaceful song of golden valleys,

Let us song a merry song of raped rivers,

Let us sing a happy song of our friendship,

Let us sing a proud song of my native land!


Дошпулуурун хоонун кииргеш берем, эжим:

Арбын малды малдап баяан кадарчынын,

Аржай-Буурул сыннар тепкен анчы кастын

Ажын – ижин мактап ырлаал, аян тудаал!


Мы споем сегодня песнь о бурных реках,

О суровых заснеженных вершинах!

Мы споем сегодня песнь о славных людях,

О твоей споем красе, родная земля!
