Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыСценарий внеклассного мероприятия по английскому языку "Why do we learn English?"

Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку "Why do we learn English?"

Скачать материал

Школьный вечер

“Why Do We Learn English?”

 

Цель: Обобщить, систематизировать знания и умения учащихся основной общеобразовательной школы.

Задачи мероприятия:

Воспитательная:

·        воспитывать интерес к изучению предмета.

·        воспитывать инициативность и активность,

·        воспитывать уважение к культуре и традициям других народов,

·        воспитывать настойчивость и упорство в достижении цели,

·        воспитывать чувство уважения  друг к другу.

       Развивающая:

·        развивать творческие способности учащихся,

·        развивать коммуникативно-игровые способности у учащихся,

·        развивать языковую догадку, смекалку,

·        развивать и тренировать внимание, память, мышление.

Образовательная:

·        формирование социокультурной компетентности,

·        расширение кругозора учащихся.

       Практическая:

·        развитие коммуникативной и языковой компетентностей.

        Вид мероприятия: внеклассное

Форма: игра-соревнование

Класс: параллель 9-х классов.

Оснащение:

-                      СD диски с музыкой,

-                      раздаточный материал (маркеры, бумага, задания для чтения, цветные таблички со словами для кластера)

-                   магнитная доска

Ход мероприятия:

По ходу мероприятия учащиеся должны ответить на вопрос «Зачем мы учим английский?». После каждого блока заданий ученики помещают ответы в виде цветных табличек на доску (технология «Кластер») и в итоге получается полный ответ, чему научились школьники за все эти годы, изучая английский язык.

 

The School Party

“We learn English?”

 

Teacher: Good afternoon, boys and girls! Glad to see you I hope, today we’ll spend our time with pleasure. We’ll try to answer the question “Do you know English? What have you learnt for 7 years? What can you do?” We’ll try to answer the questions at the end of our talk.

 

STEP 1

1.     The first task for you is to read and translate the words by famous people.

 

 “I am not young enough to know everything.”

“Я не настолько молод, чтобы знать все.”

 

“Education is the most powerful weapon which you can use to change the world.”

 

Success doesn't come to you…you go to it.

Успех сам не приходит к Вам... Вы идете к нему.

Marva Collins

Марва Коллинз

 

Not to know is bad, not to wish to know is worse.

Не знать плохо, не хотеть знать - еще хуже.

Proverb

 

Formal education will make you a living. Self-education will make you a fortune.

C дипломом можно заработать на жизнь. Самообразование сделает Вам состояние.

Jim Rohn

Джим Рон

 

If you want to be somebody, somebody really special, be yourself!

Хочешь быть кем-то, кем-то действительно особенным - будь собой!

Автор неизвестен

 

A different language is a different vision of life. Другой язык – это другое видение жизни. Federico Fellini Федерико Фелини

 

Language is the road map of a culture. It tells you where its people come from and where they are going.

Язык – это дорожная карта культуры. Он поведает откуда пришли его люди и куда идут. Rita Mae Brown Рита Мэй Браун

 

T: Well done. What can we do?

-         We can read and translate.

 

STEP 2.

DO YOU KNOW  ENGLISH AND RUSSIAN PROVERBS?

 

T: Please, look at the screen. Read the proverbs and tell  their Russian equivalents.

 

A man is known by the company he keeps.

A man can die but once.

First think, then speak.

He who makes no mistakes, makes nothing.

A bird may be known by its song.

Like father, like son.

 like home.

Teacher: My dear friends, tell me, please, do you like poems? Do you know any  poems? Take these sheets of paper. You will listen to Russian ones and find and read their English equivalents.

 

STEP 3.

 CAN YOU FIND THE ENGLISH EQUIVALENTS
 TO THESE RUSSIAN POEM?

 

Teacher: Dear boys and girls, you have sheets of paper with English(Russian) poems. One team will read the English poem, the other will give the Russian equivalent to it. Let’s do it.

 

1. Когда Томми Снукс и Бесси Брукс

По улице шли в субботу,

Оба хотели начать разговор,

Но не сдвинулись ни на йоту.

А в воскресенье Томми и Бесс

Пошли прогуляться в ельник,

И Томми Снукс сказал Бесси Брукс,

Что завтра понедельник.

 

4As Tommy Snooks and Bessy Brooks

Were walking out the Sunday,

Says Tommy Snooks to Bessy Brooks

Tomorrow will be Monday

3Веселый слух, как снежный ком,

По городу катился –

Наш холостяк, дружище Том,

Том Доусон женился.

Сначала он купил котел,

Потом черпак с кастрюлькой,

Потом привел жену с дитем

И побежал за люлькой.

 

2.     Brave news is come to town,

Brave news is carried,

Brave news is come to town! –

Jemmy Dawson’s married.

First he got a porridge pot,

Then he bought a ladle,

Then he got a wife and child,

And then he bought a cradle.

2Зеркальце, зеркальце, ну подскажи,

Красивая я или нет?

Или такая уродина,

Что и не видывал свет?

Кто меня в жены возьмет – джентльмен

Или хозяин ларька?

Или вот этот Ножи-Точу,

Слышный издалека?

 

3.     Mirror, mirror, tell me

Am I pretty or plain?

Or am I downright ugly

And ugly to remain?

Shall I marry a gentleman?

Shall I marry a clown?

Or shall I marry old Knives-and-Scissors

Shouting through the town?

 

4.     Спи, малышка, твой отец

Стережет в горах овец;

В сонном царстве станет мать

С веток сны тебе срывать.

В люльку сложит их твою,

Скажет баюшки-баю.

 

1Sleep, baby, sleep,

Thy father guards the sheep$

Thy mother shakes the dreamland tree

And from it, fall sweet, dreams for thee,

Sleep, baby, sleep.

 

3.     Такова жизнь

Когда б ни делили общий пирог,

Каждый старался взять меньший кусок.

Но почему же всегда, как закон,

Мне доставался именно он?

 

 

6Social mechanism

When people always try to take

The very smallest piece of cake

How cant it also always be

That that’s the one that’s left for me.

5.     Кому что дано

Сильный и мудрый свой долг сознает -

Вести наши судьбы из года в год.

В моих же силах лишь день за днем

Дать жизни идти своим путем.

 

8Enough is enough

The powerful and wise must steer

Our destinies from year to year

To keep things going hour by hour

Is all that is within my power.

4.     О форме и содержании

Обычный дизайн – беда не иначе:

То, с чем не справятся, тщательно прячут.

 

5Form and Content

Most design is sheer disaster

Hiding what one doesn’t master.

6.     Если ты понял, о чем речь

Опять предлагает поэту критик

Давнишний императив:

Пиши посвященным, будь замкнут и скрытен,

В загадку себя преврати.

Ну что ж, если ты, умом раскинув,

В мои стихи проник,

Берусь быть гидом в их глубины

И завести в тупик.

 

7If you know what I mean

A poet should be of the

Old-fashioned meaningless brand:

Obscure, esoteric, symbolic, -

The critics demand it;

So if there’s a poem of mine

That you do understand

I’ll gladly explain what it means

Till you don’t understand it.

 

 

Listen, understand, find the English equivalent and read it.

 

1.Sleep, baby, sleep,

Thy father guards the sheep$

Thy mother shakes the dreamland tree

And from it, fall sweet, dreams for thee,

Sleep, baby, sleep.

 

 

2.Brave news is come to town,

Brave news is carried,

Brave news is come to town! –

Jemmy Dawson’s married.

First he got a porridge pot,

Then he bought a ladle,

Then he got a wife and child,

And then he bought a cradle.

3.Mirror, mirror, tell me

Am I pretty or plain?

Or am I downright ugly

And ugly to remain?

Shall I marry a gentleman?

Shall I marry a clown?

Or shall I marry old Knives-and-Scissors

Shouting through the town?

 

4.As Tommy Snooks and Bessy Brooks

Were walking out the Sunday,

Says Tommy Snooks to Bessy Brooks

Tomorrow will be Monday

5.Form and Content

Most design is sheer disaster

Hiding what one doesn’t master.

6.Social mechanism

 

When people always try to take

The very smallest piece of cake

How cant it also always be

That that’s the one that’s left for me.

7.If you know what I mean

A poet should be of the

Old-fashioned meaningless brand:

Obscure, esoteric, symbolic, -

The critics demand it;

So if there’s a poem of mine

That you do understand

I’ll gladly explain what it means

Till you don’t understand it.

8.Enough is enough

 

The powerful and wise must steer

Our destinies from year to year

To keep things going hour by hour

Is all that is within my power.

 

 

Teacher: And now let’s answer the question What can we do?

-         We can find English and Russian equivalents to different kinds or texts.

 

4. Well done! Let’s go on

 

STEP 4

 

WELCOME TO THE UK AND THE USA

 

T: And now I’ll read you some information about British and American traditions. Please listen attentively and then you will do some tasks. (аудирование)

 

How much did you understand?

 

Welcome to the UK and the USA

 

If you can speak English, you know a lot of English words. You can read, speak and understand. But there is another kind or language you need to know – the language of the body.

    All over the world, people “talk” with their hands, heads and eyes. When Japanese people meet, they bow, when Indians meet, they put their hands together. What do American and British people do?

    When British and American people meet someone for the first time, they shake hands. They do not usually shake hands with people they know well. Women sometimes kiss their women friends and men kiss women friends. When a man meets a man friend, he just smiles and says “hello”. Men do not kiss each other or hold hands.

    In Britain and the USA people are careful about time. If they want to see a friend they telephone first. If you are late just say sorry and explain what happened. But if you don’t arrive, the other person will be upset. Call them to explain.

    British and American families like to invite friends. Ask your host what time you should arrive. It’s polite to bring flowers or a bottle of wine. Say how much you like the room, pictures or your hostess’s dress. But remember  -  it’s not polite to ask how much things cost.

     After the evening call your hostess the next day, or write her a short “thank you” letter. Perhaps it seems funny to you, but British and American people cay “thank you, thank you, thank you” all the time.

 

 

 

T: Well done. What can we do?

-         We can understand English

 

STEP 5

 

Julia Roberts

 

The whole world loves Julia Roberts – so it’s time to find out more about her. You will if you do this quiz. Julia Roberts’ former boyfriend Kiefer Sutherland gave her a present that was also a message. If you answer these questions correctly, you can find out what the message was. Choose your answers and write the capital letters in order in the spaces.

 

1.     In what year was Julia Roberts born?

a)    1967 (S)

b)    1970 (D)

c)     1962 (L)

 

2.     In which state of the USA was she born?

a)    California (T)

b)    Georgia (O)

c)     New Jersey (H)

 

3.     How many brothers and sisters does she have?

a)    one brother and one sister (R)

b)    two brothers (B)

c)     two brothers and one sister (M)

 

4.     Julia’s first ambition was not to be an actress. What did she want to be?

a)    a vet (E)

b)    a doctor (N)

c)     a pilot (G)

 

5.     What is her natural hair colour?

a)     blonde (F)

b)    red (N)

c)     brunette (B)

 

6.     Her parents both had the same job. What were they?

a)     hairdressers (D)

b)    drama teachers (G)

c)     journalists (F)

 

7.     Her brother is also an actor. What’s his name?

a)    Eric (T)

b)    Robert (H)

c)     Kevin (O)

 

8.     Who was her co-star in the film that made her famous, Pretty Woman?

a)     Kevin Costner (K)

b)    Kiefer Sutherland (L)

c)     Richard Gere (H)

 

9.     Julia Roberts is the only female star who earns as much as the big Hollywood male stars. About how much did she get for a film in 1990s?

a)     $ 2 million (P)

b)    $ 5 million (A)

c)     $ 12 million (H)

 

10. When did she first meet Kiefer Sutherland, who became her boyfriend?

a)    when she was making a film with him (E)

b)    when they were at school together (F)

c)     when she went to New York to study acting (U)

 

11. When she broke up with Kiefer Sutherland, where did she go for a rest?

a)     New York (R)

b)    Ireland (A)

c)     Canada (E)

 

12. What part does she play in her new film, Hook: The Return of the Captain?

a)    a fairy called Tinkerbell (R)

b)    Peter Pan (N)

c)     Captain Hook (W)

 

13. Kiefer Sutherland gave her a present of a tattoo. Where is it?

a)     on the top of her left hand (B)

b)    on her right leg (Q)

c)     on her left shoulder (T)

 

14. The tattoo in of a red heart inside a black Chinese symbol. What does the symbol mean? Put your letters from your other answers here, and find out. Put the letters of the first answer in the first space, and so on.

 

 

 

 1     2     3     4     5     6     7     8                9     10   11   12    13

__   __   __   __   __   __   __   __    OF    __    __    __    __    __

S     T     R     E    N    G    T    H               H    E    A    R     T

 

Teacher: And now let’s answer the question “What can you do?”

 

-         We can learn new information

 

 

Teacher – The next task is to answer the questions

 

STEP 6

 

Can you answer the questions: Where? What? Who? When?

 

1. English is full of words “borrowed” from other languages. Which languages do you think these words come from?

 

1. Sputnik  (RUSSIAN)

2. Boss  (DUTCH)

3. Karate  (JAPANESE)

4. Barbecue  (SPANISH)

5. Bungalow  (HINDUSTANI)
6. Disco  (FRENCH)
7. Kindergarten  (GERMAN)
8. Expresso  (ITALIAN)
9. Anorak  (ESKIMO)

 

2. When did these events happen?

 

1. First man steps on the moon   (21st July 1969, Neil Armstrong, USA)

2. Killing of President Kennedy (22nd November 1963 (in Dallas, Texas)

3. End of Second World War (2nd September 1945)

4. USA drops atomic bomb on Hiroshima (6th August 1945)

5. First man in space (12th April 1961, Yuri Gagarin)

6. Last American soldiers leave Vietnam (29th March 1973)

 

3.     Who did that first?

 

1.     Telephone  (Alexander Bell, 1876, USA)

2.     Airplane   (Brothers Rait, 1902-1903)

3.     Electrical lamp (Tomas Edison, 1847-1931)

4.     Railway (Jorge Stevenson, 1825, England)

5.     Ship (O.Fulton, 1803, Paris, ship “Klermon”)

6.     Car (Evans, 1803-1804, USA)

 

 

4.     What did they really say?

 

1.     Julius Caesar: “I CAME, I SAW, I RAN AWAY!”

2.     Hamlet (Shakespeare): “TO DO, OR NOT TO DO…”

3.     Archimedes: “EUREKA! I HAVE LOST IT!”

 

 

T: Well done. What can we do?

-         We can answer the questions 

T: What kinds of topics can we discuss?

 

-culture

-history

- literature

- science

- sport

 

Teacher – Why else do we learn foreign Language?

 

-         to communicate

 

There are many ways of learning foreign languages. Many people study them outside school. Ask your friends what they do to master the language.

 

Примерные вопросы и ответы:

 

1.     Do you have grammar drills every day?

2.     Have you ever had a pen friend and written letters to him?

3.     How many words can you learn at a time?

4.     Did you watch educational programmes in English last month?

5.     Does your friend like to sing songs and play games in English?

6.     Will you go to an  English-speaking country in the future?

7.     Do you prefer to translate texts or poems from English into Russian?

8.     Is it easy to learn foreign languages?

 

T: Well done. What can we do?

-         We can communicate with each other

-         We can ask and answer questions 

 

STEP 7

 

Teacher: And what about speaking English? I want you to speak about your attitude to English. We’ll divide into two groups. Boys will speak on the topic “My future and foreign languages”. Girls will present their project “Foreign languages in my life. To be or not to be”. Let’s begin.

 

 

T: Well done. What can we do?

-         We can speak English

 

STEP 8

 

T: Also you can use English for pleasure. What can you do?

 

English for pleasure

-         Sing songs, recite poems, play games, do puzzles.

Let’s watch the video. It’s your participating in the English poems competition last year.

 

VIDEO

 

T: Thank you very much. It was very interesting. And at the end of our meeting please tell me where can you use your knowledge of English? To be or not to be?

T: My dear boys and girls, our meeting is over. And I’d like to finish it with the words by Brian Tracy.

 

The great Breakthrough in your life comes when you realize it that you can learn anything you need to learn to accomplish any goal that you set for yourself. This means there are no limits on what you can be, have or do.

 

Величайший прорыв в жизни наступает тогда, когда понимаешь, что способен выучить все, что нужно для достижения любой поставленной цели. Это значит - нет предела тому, кем ты можешь стать, что иметь и делать.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сценарий внеклассного мероприятия по английскому языку "Why do we learn English?""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по кредитованию

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
