Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / «С.Ф.Черкасенко. „Чорний блиск”. Реалістичне зображення важкої нужденної долі старого шахтаря Лавріна».

«С.Ф.Черкасенко. „Чорний блиск”. Реалістичне зображення важкої нужденної долі старого шахтаря Лавріна».


  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Конструктор уроку з української літератури Шелепко Н.В.

8 клас

Тема: «С.Ф.Черкасенко. „Чорний блиск”. Реалістичне зображення важкої нужденної долі старого шахтаря Лавріна».


Мета: навчальна: ознайомити учнів з нарисом життя С.Черкасенка. Повідомити про роль письменника у літературному та суспільному житті Донеччини; прочитати оповідання "Чорний блиск" С.Черкасенка; дати уявлення про працю шахтарів Донеччини; розвивальна: розвивати навички швидкого читання та виразного читання вголос; розвивати пам'ять, уяву, самостійність мислення; формування різних груп компетентностей (розвивальних, пізнавальних, соціальних); виховна: виховання поваги до шахтарської праці; виховання в учнів любові до рідного краю; виховання товариських стосунків між учнями.

Обладнання: підручник, портрет письменника, проектор, мультимедійна дошка, дитячі малюнки, присвячені шахтарям.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.













Хід уроку

І. Організаційний момент


1

  1. Привітання.

  2. Підготовка до уроку.

  3. Перевірка санітарного стану класу.

  4. Відмітка відсутніх у журналі.


Привітання учителя. Підготовка до уроку, побажання гарного настрою, позитивного спілкування, активної роботи. Повідомлення про організацію роботи на уроці.


Доброго дня! Погляньте один на одного й подаруйте посмішку. Візьміться за руки, відчуйте дотик тепла товариша й побажайте йому всього найкращого.

В епоху спорту і синтетики

Людей велика ряснота.

Нехай тендітні пальці етики

Торкнуть вам серце і вуста.

Л. Костенко


ІІ. Повідомлення теми та мети уроку


2

Прийом «Підказка»

Слайд 4

Слово вчителя.

Я пропоную вам поглянути на мультимедійну дошку, свого роду підказку, яка допоможе вам здогадатися, про що піде мова на уроці, викличе у вас зацікавленість, бажання вивчати цю тему.

Рідний край , Юзівка, шахта, шахтарі, каганець, мокрі, брудні, сил нема.

(У цей час звучить відома пісня «Спят курганы темные»).

Про що ця пісня? Так, ця пісня про донецьку землю, про природу Донбасу, про її людей. Як ви вважаєте, про що сьогодні ми будемо говорити? (відповіді учнів).

Сьогодні ми познайомимося з творчістю видатного письменника Донбасу – Спиридоном Черкасенком. Ця людина не народилася на нашій землі, але вона внесла значний внесок у літературу Донбасу.

Чому саме ми вважаємо С.Черкасенка «своїм», ми спробуємо з’ясувати на уроці, попрацювавши з його твором «Чорний блиск».

Питання: Яких проблем торкався поет? (відповіді учнів).

Творчість Спиридона Черкасенка – це цілий материк літератури: поезія, драматургія, педагогіка. Сьогодні ми познайомимося з творчістю письменника, життя якого було пов’язане з Донбасом. Це - чесний талант, який, на жаль, не міг повністю реалізувати себе в тогочасних жорстоких і несприятливих обставинах. І як письменник, і як людина С. Черкасенко вистояв у тяжкому двобою світів, зберіг свій талант чистим і неповторним. Якщо в 1915 році у вірші “Мрійник” він заявив: “Вродився мрійником – і мрійником сконаю!”, то сказав цими словами щиру правду, бо постійно мріяв. Мрією поета був рідний край- Донбас, його народ.

Питання: До чого привертав увагу С.Черкасенко? (відповіді учнів)

IIІ. Мотивація навчальної діяльності

2

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.





















1.1 Технологічна картка «Символи кольорів»

Картка 1







1.2 Аутотренінг

Слайд 5













1.3 Девіз















2. Метод «Незакінчене речення»

Cлово вчителя


Як передать, Донбас, твою красу і силу,

І подвиги в труді синів твоїх ясних,

Що у борні за мир незламні мають крила

Й упевненість в ході для сонячних доріг.

Слово вчителя

Психологи довели, що гама кольорів, що оточує людину серйозно впливає на емоційний стан, настрій, характер, певні почуття. Недаремно кожен із вас має свій улюблений колір, а також намагається знайти для себе більш комфортний. На столі у кожного із вас лежать кольорові смужки. Виберіть ту, яка вам зараз найприємніша. А я спробую відгадати, з яким настроєм ви прийшли на урок.

Білий – чистота, мир, світло, щастя

Жовтий – сонце, життя, веселий настрій

Червоний – життя, любов, хвилювання

Синій – холод, спокій, печаль

Зелений – мир, спокій.





Слово вчителя.



А щоб декому надати впевненості, проведемо аутотренінг (діти повторюють за вчителем).

Аутотренінг:

Я школяр

Я думаю, замислююся

Я хочу знати

А я хочу знати ціле покладання.



Під час уроку будьте старанними і слухняними і дотримуйтесь девізу уроку (всі разом його промовляють):

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.





Сьогодні ми плідно попрацюємо. Чого ж ви очікуєте отримати на уроці? Продовжте речення….

Від уроку я очікую……….

IV . Актуальність опорних знань учнів


2

1. Гра «Знайди помилку»


Слайд 6, 7

Вдома ви плідно попрацювали. Вам потрібно було повторити життя та творчість С.Черкасенка, бо в минулих класах ми вже читали деякі його твори (які саме?) та необхідно було прочитати його твір «Чорний блиск». Зараз пропоную вам поглянути на інтерактивну дошку. Підготуйте подвійні аркуші, підпишіть їх. Зараз ми подивимось, як добре ви знаєте матеріал про С.Черкасенка. На слайдах будуть факти з життя автора та його творів, але там будуть допущені помилки. Вам необхідно знайти їх та зазначити правильний варіант.

V. Основна частина уроку
















































































































































































2








2

















































































































2

































1








1

1.Таблиця 2








2. Історична хвилинка





















































































3.Випереджаюче завдання





























4.Здоров’язберігаюча хвилинка. Комплекс вправ для очей


Слово вчителя.

Зараз ми з вами складемо портрет письменника. Але це портрет не зовнішності, а рис характеру автора. Подивіться уважно на дошку. Занотуйте табличку у зошит. Один з вас зараз попрацює на оцінку, а всі інші зроблять самостійно (поки один учень працює біля дошки, всі інші працюють ц зошитах).





Слово вчителя

А тепер трошки історії.

С. Черкасенко працював вчителем у школі. Тут він познайомився з робітниками, праця яких була надзвичайно небезпечна і важка. У цей час шахтарі вели важку  боротьбу за поліпшення умов свого життя. На заводах і шахтах виникали революційні підпільні організації.   Щоб краще уявити суспільно-політичну обстановку в краї, звернемось до історичнихсвідчень.
У 1892 році на землях поміщиці Горбачової з'являється невелика шахта, яка була названа ім'ям дочки засновника цієї шахти бельгійця О. Шена — «Лідія». Сюди під кінець XIX ст. і прибув на вчителювання   молодий Спиридон Черкасенко.  Якою ж була громадсько-політична обстановка в Юзівці на той час? В «Історії міст і сіл Української РСР: Донецька область» про це говориться:

А про що говориться – розкаже ….. (виступ учня).

Учень «Наприкінці 1897 року організовано виступили металурги Юзівки, вимагаючи скорочення 12-годинного робочого дня. З першого січня 1898 року вони припинили роботу о 6-й годині вечора замість 7-ї, як було доти. Незважаючи на погрози адміністрації, у визначений час першими вийшли на заводське подвір'я робітники механічного цеху. До них приєднались доменщики, сталевари, прокатники. Маса людей прорвалась на вулицю крізь поліцейський кордон. Управитель заводу змушений був оголосити, що з лютого 1898 року запроваджується 10,5-годинний робочий день».

Слово вчителя У музеї шахти зберігається копія одного документу   початку XX  століття,  який   прояснює політичну ситуацію в цьому районі Юзівки. Це донесення помічника начальника жандармського управління якогось  Камінського про революційне звернення «До робітників», яке розповсюджувалось   гірником шахти «Лідіївка».У доносі писалось:

Учень “Пристав 3-го стана Бахмутского уезда за № 39 препроводил мне переписку. из которой усматривается, что из Лидиевского рудника были     посланы несколько писем в различные места Могилевской губернии, причем в каждом конверте было вложено печатное преступное воззвание “К рабочим”. Произведенным негласным расследованием добыты указания, что письма эти били отправлены рабочим угольного рудника Алексеем Мелешенковым. Вследствие изложенного возбуждено мною дознание. в порядке 1035 ст. Уст. Угол. Судопр., по обвинению крестьянина Алексея Мелешенкова в преступлении, предусмотренном 129 ст. Угод. Улож., о чем доношу Вашему Высокоблагородию с   представлением копии Лит. А., доставленного в Департамент Полиции по этому делу.
Ротмистр         Каминский».

Слово вчителя

Тепер трохи відпочинемо. Нам потрібно відволіктися від сьогоднішньої теми. Вдома чотири учня отримали завдання – підготувати коломийки про шахту. Запрошую вас до дошки.

(Заздалегідь підготовлені учні читають коломийки)

Учень 1

Эх, шахта, забой
Под землёй нет солнца,
Буду лампочкой светить
Милому в оконце.

Учень 2

А поглядите на такого:

Мало рубишь ты угля,

А не ходи ты возле дома,

Не расстраивай меня.

Учень 3

Ой, да край могучий, край певучий,

А дружный сталинский Донбасс!

И не отыщешь жизни лучшей,

Чем на руднике у нас!

Учень 4

Ой, что за горные комбайны!

 А не машины – красота!

Уголь рубят, уголь грузят,

А под забоем – чистота!



Слово вчителя.

Дякуємо вам за таку нотку позитива. Сідайте. А ми продовжуємо.



Є легенда про те, що вперше побачивши вугілля, Петро І сказав: « Цей мінерал, якщо не нам, то нашим нащадкам буде зелен корисний». Температура повітря в забоях була майже 33 градуси, вологість – 100%, у 1000 – 1500 разів було більше пилу, ніж в атмосферному повітрі. Через 10 – 12 років праці шахтар ставав повністю непрацездібним та виглядав наче старий. Умови праці жінок та дітей (а їх було багато) були такі ж самі, як у чоловіків, але заробітна платня була в два – три рази нижче. Були такі випадки, коли хлопчикам платили 14 копійок в день, жінкам – 30 копійок в день, не дивлячись на складні умови праці.

Таким чином, шахтарі у ті часи не випадково вважалися найбезправнішою складовою пролетаріату.



Слово вчителя.

Ви пам’ятаєте про те, що на минулому уроці я дізналася про те, хто з ваших батьків працює в шахті. Ми з’ясували, що тільки у Миколи батько шахтар. Я попросила його дізнатися в тата про його страшну роботу. Зараз ми надамо йому слово. А всім іншим потрібно було принести малюнки про шахту та шахтарів.

(Поки учень розповідає про небезпечну роботу батька, вчитель кріпить дитячі малюнки на дошку, фотографуючи їх).



Слово вчителя

Дякуємо, Миколо, за те, що розповів усім нам про шахтарську працю. Тепер ви розумієте, наскільки це складна та небезпечна робота.

А ми продовжуємо говорити про Спиридона Черкасенка. Він потрапив у вир класових суперечностей, що тоді охопили Донбас. Його спілкування з робітниками, роздуми про їхню долю наповнювали твори письменника. Як свідок могутніх шахтарських рухів С.Черкасенко   розумів і підтримував прагнення робітництва до кращого життя, до свободи. Так, діти, наша земля багата на поклади кам’яного вугілля, а шахтар - найрозповсюдженіша професія. Недарма письменники Донеччини присвятили багато своїх творів цій тематиці. З одним із таких творів про шахтарську працю, про життя у нашому краї на зламі століть ми ознайомимося на уроці.

Тож давайте ознайомимося з твором С.Черкасенка про шахтарську працю, про життя у нашому краї на зламі століть. Але перед цим нашим очкам потрібно відпочити. Ми зараз виконаємо одну вправу для них. Слухаємо мене уважно, повторюємо за мною.



1.Швидко покліпати очима, заплющити очі та посидіти спокійно, повільно рахуючи до п’яти. Повторити 4-5разів.

2.Міцно замружити очі, порахувати до 3-розплющити очі та подивитися вдалечінь, порахувати до 5. Повторити 4-5 разів.)



Слово учителя

В оповіданні   «Чорний блиск» автор розповідає про старого шахтаря діда Лавріна, який конячиною вивозить на поверхню з шахти породу. Виснажений у молоді роки працею під землею (він працював вибійником), цей чоловік   фактично доживає на шахті свого віку. Одного разу, коли він відпочивав, перед ним у дрімоті проходить все його понуре трудове життя,   пройняте чорним вугільним блиском, який упікся йому в мозок, свідомість, у його старече тіло...

Під час одного з відпочинків на поверхні він   замерзає,  одержавши на останнє «щирі» слова привіту від штейгера:
— Та він замерз, чорт старий. Ей, хто там? Люде!.. Бач, не знайшов іншого місця пропасти, собака!..


1















1

  1. Бесіда



























6. Теорія літератури» (запис у зошит)


Слово вчителя.

  • Чи всі прочитали твір?

  • Чи сподобалося воно вам? А чим саме сподобалося?

  • Чи легко вам було читати твір, чи все ви зрозуміли?

  • Запишіть 2-3 питання , які виникли у вас під час читання твору.

Якщо протягом уроку ви не почуєте відповіді, то задайте їх у кінці уроку.

  • До якого жанру відносять даний твір? (діти говорять, що це оповідання).

  • Що таке оповідання?



Слово вчителя.



Давайте запишемо в зошит, що таке оповідання.

Оповідання – невеликий прозовий твір, у якому розповідається про якийсь епізод із життя одного персонажа (або кількох).

Доведіть мені, що це оповідання.


2

7. Інтерв’ю з героєм твору. Робота у групах.


Слово вчителя.

Молодці. А зараз ми попросимо головного героя Лавріна вийти до нас. Для чого? Ви вдома прочитали оповідання. Я впевнена, що у вас є багато запитань до персонажа. Тому, ми об’єднуємось у дві групи. Ви обдумуєте, які два питання ви можете поставити Лавріну. Зараз ви працюєте, а потім один представник групи ставить питання, а Лаврін на нього відповідає.


2

8. Складання сенкану.

Робота в парах.


Слово вчителя

Ви знаєте, що я дуже люблю на своїх уроках складати сенкан. Нагадайте мені, будь ласка, що ж таке сенкан .

(учні згадують, після чого дивляться на слайд з визначенням, перевіряють, чи правильно вони сказали). Молодці, ви пам’ятаєте, що таке сенкан. А зараз таке завдання: вам потрібно скласти сенкан у парах.

Перша парта складає сенкан до слова «ШАХТАР» , друга – до головного героя ЛАВРІНА, третя – до слова «ШАХТАР», четверта – до ЛАВРІНА і т.д.

Після чого вчитель викликає по парі з кожного ряду. Діти зачитують свої сенкани. Потім шляхом відкритого голосування учні обирають переможців, які склали сенкан до слова «Шахта» та «Лаврін». Ці дві пари учнів отримують 0,5 балів до загальної оцінки.


1

9. Фізкультхвилинка

Слово вчителя.

Ми працювали, наші пальці та очі втомилися. Тепер потрібно відпочити. Існує таке російське прислів’я - «Делу время – потехе час».

Що ж. Хто вже, хто вже так стомивсь, що ліворуч нахилився? Хто вже спить? Треба дружно всім вам встати та фізкультхвилинку почати.Зараз я пропоную провести нам фізкультхвилинку. Усі піднялись, розправили плечі.

Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи
відпочити.
Руки вгору, руки вниз,(2рази)
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки. (2 рази)
Вище руки підніміть,
А тепер їх опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, все гаразд.






















































VI.Закріплення знань


4









3






















4









2







2





3













10. Робота у зошиті

















11. Відповіді на питання




































12. Заповнення «анкети» твору.













13. Перегляд мультфільму













14. Завдання творчого характеру."Атмосфера тогочасної шахти".



Бліц-турнір «Хто краще знає С.Черкасенка»

Розгадування кросворду












Слово вчителя

Ми вже з’ясували те, що в творі описується важка шахтарська робота. Ви помітили те, що там наявна шахтарська лексика. Так ось вам потрібно попрацювати зараз з текстом твору та виписати якомога більше слів ,які стосуються шахтарів та шахти. Наприклад, Барок – товста палиця, яка вставлена в колеса для того, щоб простіше штовхати їх.


1. Як письменник змальовує життя і працю шахтарів в оповіданні „Чорний блиск”?

2.Що ви дізналися про старого шахтаря Лавріна?

3.Зачитайте епізоди, у яких описується його важка праця.

4.За допомогою яких художніх засобів автор передає порухи душі, внутрішні переживання Лавріна?

5.Як письменник змальовує працю дітей?

6.Яке ваше враження після прочитання оповідання „Чорний блиск”?

7.Складіть короткий опис образу Лавріна і старої шкапи.

8.Як закінчилося життя Лавріна? Чому?

9. Як поставився начальник до смерті діда Лавріна?

10. Чому загинув дід Лаврін, герой оповідання С.Черкасенка „Чорний блиск”?

11. Твір називається «Чорний блиск». Чому він має саме таку назву? Чи знаєте ви, чому вугілля так називають? (відповіді)


Слово вчителя

Ви всі отримали таблицю, яка називається «Анкета твору. Нам її необхідно заповнити. Треба вказати тему твору, ідею, основну думку, героїв, місце дії, проблематику. Я даю вам хвилинку подумати, а потім почнемо заповняти. Табличку потрібно буде потім прикріпити в зошиті.

Молодці, впоралися з завданням.



Слово вчителя.

А тепер скажіть мені: чи всі з вас люблять дивитися мультфільми? Звичайно, іншої відповіді я не очікувала. Ви дивитесь зараз сучасні мультфільми ,над якими працювали спеціалісти. Я підготувала для вас мультфільм, який я зробила для вас самостійно. Він присвячений нашій сьогоднішній темі уроку. Увага на екран.



Пропонується написати перелік декорацій, одягу, інструментів - всього, що знадобилося б при постановці фільму «Чорний блиск».

ПО ГОРИЗОНТАЛІ

2.      Область, де народився С.Черкасенко.

8.      Як називав у вірші рідний край С.Черкасенко?

9.      Як називався журнал, редактором якого був Черкасенко?

10.    Хто були герої творів Черкасенка?

ПО ВЕРТИКАЛІ

1.      У якій частині України друкував свої твори для дітей у журналі "Пчілка"?

3.      Який підручник підготував письменник?

4.      Ким за фахом був письменник?

5.      Країна, столиця якої Прага.

6.      Тематика перших художніх творів письменника.

7.      Які за жанром твори Черкасенка ставилися в театрі в Києві?

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.










VII. Домашнє завдання

Завдання.

2














3















Метод «Резюме»

















Слово вчителя.

А тепер я пропоную вам підвести підсумки своєї діяльності на уроці, написавши резюме, з використанням ключових фраз:
-
В ході уроку меня вдалося…
-
Найважливішим знанням для мене стало…
-
Мене зацікавили питання…
-
Мені не вистачило наступних знань та вмінь…

Зміст цього твору не втрачає своєї актуальності і сьогодні, бо боротьба шахтарів за кращу долю не припиняється й досі. Шахтарські страйки і політичні мітинги, що розгорнулись на Донбасі у кінці 80-х років нашого століття, яскраво свідчать про це.

Ознайомся з переліком домашніх завдань для учнів різних рівнів навченості, обери одне, яке тобі під силу виконати.

Тип домашнього завдання

Коментар учителя

Обов’язкове завдання

Переказувати близько до тексту оповідання Спиридона Черкасенка «Чорний блиск».


Поділити текст на уривки;

вдумливо й уважно прочитати уривок;

визначити у ньому головне та другорядне; спочатку вголос, а потім подумки переказати один уривок, потім інший і т.д.

Додаткове завдання

Для учнів середнього рівня навченості:

скласти план твору.

Поділити текст на частини; визначити у них мікротеми; сформулювати речення; оформити їх письмово.

Для учнів достатнього рівня навченості:

1) детальніше ознайомитися з матеріалами про життя і творчість

С.Черкасенка, користуючись додатковою літературою.

уважно прочитати матеріали про життя і творчість письменника; визначити у них нову інформацію, тобто ту, яка не прозвучала на попередньому уроці;

коротко занотувати той матеріал, з яким ви б хотіли поділитись наступного уроку.

Для учнів високого рівня навченості:

1) підготувати тестові завдання до теми «Спиридон Черкасенко. «Чорний блиск».

Добре опрацювавши біографію С.Черкасенка, зміст оповідання, сформулювати запитання та варіанти відповідей до них.







Автор
Дата добавления 06.11.2016
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров53
Номер материала ДБ-325205
Получить свидетельство о публикации
