249900
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыДругие методич. материалыҮш би. Ана тілі. 1 сынып

Үш би. Ана тілі. 1 сынып

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Ана тілі

Сабақтың тақырыбы

Үш би

Сілтеме

Орта мерзімді жоспарлау Г.И.Уәйісова,Ә.Е.Жұмабаева Ана тілі оқулығы Алматы кітап баспасы 2012ж Жалпы білім беретін 11 жылдық орта мектептің 1- сыныбына арналған оқулық

Жалпы мақсаттар

Оқушылардың оқу-жазу дағдыларын жетілдіру,мағынасы бір-біріне жуық сөздер туралы түсінік беру.

Оқыту нәтижесі

Оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тілі дамиды.

Негізгі идеялар

Оқушылардың белсенділігін арттыру.

Оқыту тәсілдері

Топтық,жеке жұмыстар. Сын тұрғысынан ойлау

Кел,ойнайық

Кейінгі тапсырмалар

Мәнерлеп оқу



Уа қыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті




2 мин




10 мин










10 мин













3мин







3мин

5 мин




2 мин





























































































Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, оқушылардың сабаққа зейінін  аудару.

ІІ. Психологиялық дайындық:

-Екі көз не үшін керек?

 Барлық жақсылықты көру үшін.

-Екі құлақ не үшін керек?

-Ақыл-кеңес тыңдау үшін.

-Екі қол не үшін керек?

-Елге көмек беру  үшін.

-Екі аяқ не үшін керек?

-Шетте жүрсең,туған жерге жету үшін..

1. Ұранымыз: «Жақсы оқу, үлгілі болу».

2. Мақсатымыз: «Еңбектену, 4-5-ке қол жеткізу»

ІІ. Өткен материалдарды еске түсіру.

а)Өлеңмен жұмыс.

«Домалақ ана» өлеңін пысықтап оқыту немесе жатқа сұрау.

ә)Ережелерді қайталау.

 Кім?Кімдер?Не?Нелер? сұрақтарына жауап беретін сөздер кімнің және ненің атын білдіреді?Мысал келтірейік.

 Қандай сөздер бас әріппен басталып жазылады?Мысал келтірейік.

-Не істеді?Не қылды? Қайтті?сұрақтарына жауап беретін сөздер  нені   білдіреді?Мысал келтірейік.

-Қандай? Қай? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың  несін білдіреді?Мысал келтірейік.

-Қанша?Неше?Нешінші? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың несін білдіреді?Мысал келтірейік.

ІІІ. Мақсат қою.

(Сан есімді пысықтау)

 Балалар жылдың неше мезгілі бар? (4)

 Қазір қай мезгіл? (көктем)

 Көктем айлары нешеу? (3)

 Сен нешінші сыныпта оқисың? (бірінші)

 Жасың нешеде? (сегізде)

 Сен нешінші партада отырасың? (үшінші)

 Мен сендерге қандай сұрақтар қойдым? (Қанша? Неше? Нешінші?)

 Ендеше балалар бүгін біз сендермен заттың санын білдіретін сөздерге арналған 203-жаттығу жұмысын орындаймыз.Көп нүктенің орнына не? сүрағына жауап беретін сөздерді тауып жаз

IV. Сергіту сәті.

Көк аспанға қараймын,

Келген құсты  санаймын,

Үшбұрыш  болып тырналар,

Көк жүзінде сырғанар.

в) 204- жаттығу. Суретте бейнеленген мамандық иелеріне тиесілі сөздерді тауып айт(ауызша)

V. Жаңа сабақ.

 Бүгін біз сендермен Үш би.

Мұғалімнің қысқаша мағлұмат беруі:

Төле би ақылды,әділ адам болған.

Қаздауысты Қазыбек би тапқыр,батыл,шешен атанған.

Әйтек би шешендігіне қоса,ел басқарған.

Қазақтың бұл үш биі-халық қамын ойлаған адамдар.

VI.Оқулықпен жұмыс.

Н. Оразалиннің «Үш би» өлеңін оқиық.

1. Өлеңді мұғалімнің оқып беруі.

2. Оқушыларға оқыту: дауыстап тізбектей оқыту, іштей оқу.

-Өлеңнің ішінде заттың санын білдіретін сөзді табыңдар?

3. Сұрақ- жауап арқылы тауып оқып, қорыту.

-Төле би мен Қазыбек,Әйтеке биді-кім дейді?

-Еліне қандай болған?

-Көліне қандай болған?

-Жеріне не болған?

-Кімнің туын ұстаған?

-Кімнің намысын ұштаған?

-Қасиетті үш бабамызды қалың қазақ кім деп тұтар?

-Қазақтың үш биі туралы не айтамыз?

VIІ.Сергіту сәті.

5.Мақал оқыту,түсіндіру.

Шешен сөз бастар,

Батыр қол бастар.

-Батырлар туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

 Шешен деп кімді айтамыз?

 Батыр деп кімді айтамыз?

Сан есім ережесін, сұрақтарын қайталау.

VІІІ.Сергіту сәті.

Аспанға  қарап  ай  көрдім,

Төменге  қарап  жер  көрдім.

Оңға,  солға  бұрылып,

Егеменді  ел  көрдім!

ІХ. Қорыту

-Біз нені білдік?

-Қанша?Неше?Нешінші? сұрақтарына жауап беретін сөздер заттың несін білдіреді? Мысал келтір.

 Келешекте нені білгіміз келеді?

 Сан есімнің түрлерін.

Х. Бағалау.Мадақтау.

ХІ. Үйге:

«Үш би» өлеңін жаттау.

204- жаттығу.




Психоло гиялық ахуал













Өз беттері мен жұмыс














































Оқулықты ашады, суреттер бойынша жұмыс жүргізеді




















































Қорыту



Сабақтың тақырыбы: Теңдеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеуді шешудің қарапайым әдістерін үйрену;
Дамытушылық: Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардың
ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығына тәрбиелеу;
Сабақтың көрнекілігі: «Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік», «Құлпынай терейік», «Поездға вагондарды тіркейік» ойындары; «Теңдеу» сөзжұмбағы.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақтың типі: ойын сабақ.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық
Бір – біріне тілек айту.
Математика керек әр күйге, математика қажет өмірде.
Оқушылардың зейінін аудару
Балалар, бүгін бізді ерекше сабақ, сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар. Мен сендерге сәттілік тілеймін!
ІІ. Білімді еске түсіру.
Ауызша есептеу:
«Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік»:

«Поездға вагондарды тіркейік»
Вагондағы есептерді шығарып, жауабын атап, лакомотивке тіркеу жұмысы тапсырылады:
10 - 2= 3+7=
3+4= 2+7= 4+5=

Сергіту.
ІІІ. Жаңа сабақ.
№ 1. Теңдіктерді жаз
Неше сандық теңдік жаздың?
3+a=7 10 - a=1 a - 2=6
Бұлар – теңдеулер.
Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, а – ның мәнін іздейміз.
3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып, тексереміз.
а – теңдеудің шешімі.
№2. Теңдеудің шешімін тап.
3+a=7 a+6=10 4 - a=3
8 - a=5 a - 6=3 a+1=8

№ 4.
а) Ләззат – 5 г.? г.
Қайрат – 3 г.
5+3=8 (г.)
Жауабы: барлығы 8 гүл сыйлады.
ә) Ләззат – 5 г.?, г. артық сыйлады
Қайрат – 3 г.
5 - 3=2(г.)
Жауабы: Ләззат 2 гүл артық сыйлады.
б) Ләззат – 5 г.
Қайрат – 3 г.?, г. кем сыйлады
5 - 3=2(г.)
Жауабы: Қайрат 2 гүл кем сыйлады.
Сергіту.
IV. Дәптермен жұмыс.
№ 4. Тақтадан жазып алу.
V. Білімді бекіту.
«Құлпынай терейік!»
VI. Қорытындылау.
– Сабақ несімен ұнады?
– Сабақ барысында қандай қиыншылықтар кездесті?
Үйге тапсырма: 169 – бет №3.

Сабақтың тақырыбы: Теңдеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Теңдеуді шешудің қарапайым әдістерін үйрену;
Дамытушылық: Әртүрлі тапсырамаларды шешу арқылы олардың
ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, логикалық ойлау жылдамдығына тәрбиелеу;
Сабақтың көрнекілігі: «Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік», «Құлпынай терейік», «Поездға вагондарды тіркейік» ойындары; «Теңдеу» сөзжұмбағы.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ – жауап, түсіндіру.
Сабақтың типі: ойын сабақ.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық
Бір – біріне тілек айту.
Математика керек әр күйге, математика қажет өмірде.
Оқушылардың зейінін аудару
Балалар, бүгін бізді ерекше сабақ, сабақта алаңдамай еркін еңбек етіңдер. Өз ойларыңды қысылмай, ашық айтыңдар. Мен сендерге сәттілік тілеймін!
ІІ. Білімді еске түсіру.
Ауызша есептеу:
«Ұлуға үйіне жетуге көмектесейік»:

«Поездға вагондарды тіркейік»
Вагондағы есептерді шығарып, жауабын атап, лакомотивке тіркеу жұмысы тапсырылады:
10 - 2= 3+7=
3+4= 2+7= 4+5=

Сергіту.
ІІІ. Жаңа сабақ.
№ 1. Теңдіктерді жаз
Неше сандық теңдік жаздың?
3+a=7 10 - a=1 a - 2=6
Бұлар – теңдеулер.
Теңдеуді шешу үшін тура теңдік шығатындай етіп, а – ның мәнін іздейміз.
3+a=7 теңдеуіндегі а – ның орнына сандарды біртіндеп қойып, тексереміз.
а – теңдеудің шешімі.
№2. Теңдеудің шешімін тап.
3+a=7 a+6=10 4 - a=3
8 - a=5 a - 6=3 a+1=8

№ 4.
а) Ләззат – 5 г.? г.
Қайрат – 3 г.
5+3=8 (г.)
Жауабы: барлығы 8 гүл сыйлады.
ә) Ләззат – 5 г.?, г. артық сыйлады
Қайрат – 3 г.
5 - 3=2(г.)
Жауабы: Ләззат 2 гүл артық сыйлады.
б) Ләззат – 5 г.
Қайрат – 3 г.?, г. кем сыйлады
5 - 3=2(г.)
Жауабы: Қайрат 2 гүл кем сыйлады.
Сергіту.
IV. Дәптермен жұмыс.
№ 4. Тақтадан жазып алу.
V. Білімді бекіту.
«Құлпынай терейік!»
VI. Қорытындылау.
– Сабақ несімен ұнады?
– Сабақ барысында қандай қиыншылықтар кездесті?
Үйге тапсырма: 169 – бет №3.

Кері қайту
