Инфоурок ИЗО, МХК Другие методич. материалы"Шағын жинақты мектептегі бейнелеу сабағы" 5-6 сынып

"Шағын жинақты мектептегі бейнелеу сабағы" 5-6 сынып

Скачать материал

Ақтөбе обысы, Әйтеке би ауданы

Милы орта мектебі

Бейнелеу өнері пәні мұғалімі

Сейтов Бисенғали Рапашович

Бейнелеу өнері 5-6сынып

Күні:6.04.17ж

Сабақтың тақырыбы:    

 

 

5-сынып

6-сынып

Сабақтың тақырыбы

Сәулет ескерткіштері

Ою-өрнектер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Орта Азия мен Қазақстан жеріндегі сәулет өнерінде маңызды орын алатын белгілі ғимараттар мен кесенелер                    жайлы мәліметтер беру, жобалық суреттер салдыру.

 

Қазақ халқының ою‑өрнектері жайлы оқушыларға толығырақ мәліметтер беріп, әр түрлі түстермен боялған                                         өрнек элементтерін салу жолдарын үйрету, ұлттық  құныдылықтарымызды жаңғырту.

 

Дамытушылық:

 Озық тапсырмалармен қатар сабақтың барысын кеңейту, жаңа ақпараттық технологияларды пйадалана отырып,                       жұмыс жасау, ойлау қабілеттерін арттыру, дамыту.

 

 Оқушыларды ою-өрнектермен жұмыс жасату және геометриялық фигураларды жиі қолдану арқылы ақыл-ойын, ой-өрісін, шығармашылық қабілеттерін, сондай-ақ, жұмыс істеу шапшаңдығын дамыту. Көз алдына елестеу қабілетін дамыту.

Тәрбиелік:

Адамгершілік қасиетке баулу, ұқыпты лыққа, тазалыққа жетелеуді оқушыларға жете түсіндіру.

 

Оқушыларды өз ойын толық жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдыққа, ептілікке тәрбиелеу, достық қарым-қатынас тәрбиесін беру.

Сабақтың өту барысы:

1.      Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпқа психологиялық ахуал тудыру.

2.      Өткен тақырыптарға шолу жасау. Сұрақ-жауаппен тексеру.

3.      Жаңа тақырыпты түсіндіру.

4.      Тапсырмаларды орындау.

5.      Сабақты бекіту.

6.      Үйге тапсырма.    

Қайталау сұрақтары:

1.Бейнелеу өнерінің даму тарихына байланысты бірнеше түрге бөлінеді соларды атап бер

2.Натюрморт қандай тілден енген, не  мағына білдіреді?

3.Портреттің қандай түрлерін білесің?

4. Әр түрлі материалдармен дөңгелек көлемді кеңістікке сомдалған көркем шығарма

1.Табиғат көріністерін бейнелейтін шығармалар қалайаталады?

2.белгілі бір оқиғалар мен тарих кезеңдері бейнеленетін көркем шығарма

3.Маринистік жанр дегеніміз не?

4.Батальдық жанр дегеніміз не?

5.Жан-жануарларды бейнелейтін көркем шығарма түрі

Жаңа сабақ

Сәулет өнері (оқулықпен жұмыс)

Ою-өрнек(оқулықпен жұмыс)

Қазақстан сәулет өнері қалыптасуының өзіндік тарихы бар. Қазақстанда 6-18 ғасырлар аралығында ғажайып сәулет өнерінің ірге тасы қаланып, қалалар тұрғызыла бастады. Атап айтқанда: Сауран, Отырар, Тараз, Баласағұн қалалары Жібек жолы бойында ерекше сән-салтанатқа ие болады.

Таразда 5-18 ғасырларда тұрғызылған сәулетті сарайлар, мешіттер сақталған. Қазіргі Алматыдағы «Арасан» моншасының шығыс бөлігі осы Тараз моншасының жүйесіне сүйеніп салынған. Айша Бибі кесенесі - 12 ғасырда тұрғызылған қазақ сәулет өнерінің маржаны.

119Түркістан қаласы қазақ хандығының орталығы болған. Ахмет Йасауи кесенесі осында орналасқан. Ғимараттың ішкі-сыртқы беті жылтыр, түрлі түсті мозаикалар өрнектерімен әшекейленген. Қазақ сәулет өнерінің дүние жүзіне танымал, классикалық көне ескерткіші.

 

Қазақтың ою-өрнектерінің түрлері де, атаулары да көп. Бұл жерде 200-ге тарта түрлерімен жас ұрпақты кеңірек таныстырып және өю-өрнектердің кейбір заттық ұғымдарын еске салып, олардың кейінгі жастар үшін де түсінікті бөлу жағын қарастырдық.

Оюшы (өрнекші) - әр түрлі өрнек үлгілерін жасаушы; сырмақ, текемет, түс киіз, аяққап, кесеқап, төсекқап сияқты үй жиһаздарына ою ойып, өрнек салатын шебер. Шебер ою ояр алдында жұқа матадан немесе қағаздан арнаулы үлгі жасап алады. Одан соң оюлайтын киіздің немесе матаның бетіне сол үлгіні салып, жылжып кетпеу үшін оны сиректеу етіп көктеп тігіп, өткір қайшымен айналдыра ойып шығады.

6Өрнек салу оюдан басқаша. Өрнек бұйымның бетіне бөлек басылады. Текемет бояуда оның бетіне басқа түсті жүннен өрнек салынады. Ал сырмақ, аяққап, кесеқап, төсекқап сияқты бұйымдарға әр түрлі жіптерден таспалап өрнек тігеді. Ою ою да, өрнек салу да аса шеберлікті қажет ететін өнер.

Бекіту

Сәулетөнерінің элементтерін пайдаланып тұрғын үй сыртын әшекейлеу

Түрлі тусті қағаздан ою ойып топпен кілем жасау

Бағалау

Үйге тапсырма беру

Өз қиялдарыңмен ғажайып сәулет ескерткішін ойлап тап, оның суретін салып кел

Өзіңе ұнаған ою түрін пайдаланып өрнекті композиция салыңдар

 

 

 

 

 

 


 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

4

 

 

 

 

 

 

 

Табиғат көріністерін бейнелейтін шығармалар қалайаталады?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Белгілі бір оқиғалар мен тарих кезеңдері бейнеленетін көркем шығарма

 

 

 

 

 

Маринистік жанр дегеніміз не?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Батальдық жанр дегеніміз не?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4


 

 

 

Жан-жануарларды бейнелейтін

көркем шығарма түрі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Шағын жинақты мектептегі бейнелеу сабағы" 5-6 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Логопед

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
