Инфоурок Технология Конспекты"Шалбар түрлері." технология пәнінен сабақ жоспары (9 - сынып)

"Шалбар түрлері." технология пәнінен сабақ жоспары (9 - сынып)

Скачать материал

Есенбекова Акылай Бактыгереевна

Батыс Қазақстан облысы

Теректі ауданы

Подстепный ауылы

Подстепный қазақ жалпы орта

 білім беретін мектебінің

технология пәнінің жоғары санатты мұғалімі

 

Тақырыбы:

Шалбар түрлері.

 

Сыныбы

9

Сабақтың мақсаты: 

Білімділік: Оқушыларды шалбар түрлерімен таныстырып, сән журналдарынан үлгі түсіруді үйретіп, түсінік беру.

Дамытушылық: Жұмыс істеу әдіс-дағдыларын, танымдық қызығушылықтарын дамытып, жалпы қабілеттілікті қалыптастыру.

Тәрбиелік: Әдемілікке,сұлулыққа, талғампаздыққа тәрбиелеу. Еңбекті бағалай білуге, өзара көмек көрсете білуге тәрбиелеу.

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

- Оқшылармен амандасу, көңіл күйін анықтау. Екі түсті орамалмен топқа бөлу.

- топ ережесін таныстыру.

- бағалау критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өздерінің көңіл күйлеріне сәйкес келетін түстерді алады. Екі топқа бөлінеді.

Екі түсті орамал.

Кіріспе

 

Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақ жауап:

1. Костюм формасы мен оның силуэті немен шектеледі? /силуэт сызықтарымен/

2. Силуэтте қандай сызықтар бар? /фасондық сызықтар, конструкциялық сызықтар, әшекейлеу сызықтары.

3. Фасондық сызықтар деп нені айтады? /силуэттің ерекшелігін  айқын бөліп көрсетеді, мыс: жаға және лацкан сызықтары, реглан сызықтары т.б.

4. Конструкциялық сызықтар деп нені айтады? /Костюмге силуэт жасау үшін қажет көлем беретін сызықтар. Мыс: бүйір, иық  тігістері, артқы бой ортаңғы сызықтар/

5. Әшекейлеу сызығы деп қандай сызықты айтады? /костюмнің көзге түсетін бөліктерін әрлеу қызметі.мыс: қалталар, иініш т.б./

6. Пропорционалдық деп нені айтамыз? /бұл өлшем мен дене бітім бөліктерінің арақатынасы/

7. Дене пропорциясының неше типі бар және қандай? /үш типі бар олар долихоморфты, брахиморфты, мезоморфты./

8. Үш типке сипаттама бер. /Долихоморфты типке жіңішке, қысқа кеуде, қол-аяғы ұзын болуы тән; Брахиморфты типке енді, ұзын кеуде, қол-аяғы қысқа болуы тән; мезоморфты тип осы екі типтің арасынан орын алады./

9. Костюм композициясы дегеніміз не?             / белгілі бір идеяны, ойды, бейнені білдіретін оның барлық элементтерін бір тұтас етіп біріктіру /

10. Түстер неше топқа бөлінеді?                             / екі топқа бөлінеді хроматикалық, ахроматикалық /           

11. Ахроматикалық топқа қандай түстер жатады? / ақ, қара, сұр түстер /

12. Хроматикалық топқа қандай түстер жатады? / қызыл күрең түстер мен спектірлік түстер /

Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді. Интерактивті тақтаның көмегімен дұрыс жауабын көре алады.

Интерактивті тақтадан түстерді таңдау арқылы сұраққа жауап береді.

Тұсаукесер

- Мұғалім оқушылармен жаңа сабақтың тақырыбын айқындайды. Тақтаға сконворд беріледі, сұрақтар қойылып жауабы алынады.

1. Киімге қойылатын талаптар. /тұтынушылық/

2. Киімге қойылатын талаптар. /гигиеналық/   3. Стиль түрлері/классикалық/

4. Силуэтке дәл сипаттама беру үшін немен салыстырады? /үшбұрыш/

5. Киімге қойылатын талаптар. /механикалық/

6. Киім тіккенде базалық конструкцияның немесе негіздің есебін жасау және сызбасын сызу кезеңі қалай аталады? /конструкциялау/ 7. Киімге қойылатын талаптар. / гигиеналық /  8. ЫЖӨ қолданылатын құрал /үтік/

9. Силуэттегі сызықтар/конструкциялық/

10. Киімге қойылатын талаптардың бірі /эксплуатациялық/

11. Силуэтке дәл сипаттама беру үшін немен салыстырады /трапеция/

12. Стиль түрлері /спорттық/

13. Киімге қойылатын талаптар /өндірістік/Сабақтың тақырыбы «шалбар түрлері» шығады.

 

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі сабақтың негізгі түйінді идеясын айтады.

Сконворд соңында жаңа сабақтың тақырыбы шығады.

1-топ Сән журналдарынан бұйым пішуді алу.                                    2-топ  Шалбар түрлері.                             Осы тақырыптар бойынша постер қорғайсыз.

Топ аттары:

1.«қызыл орамал»

2. «көк орамал»

Негізгі бөлім. Теориялық және шығармашылық

Ендеше балалар,  мәтінмен жұмыс жасаймыз, берілген тақырып бойынша постер қорғайсыздар.

Мұғалім слайдпен қосымша мәлімет береді.

Оқушылар берілген тапсырманы орындап, өз ойларын ашық айтып, сыни тұрғыдан ойлана отырып, жауап беруге тырысады.

Суреттер, постер

Сергіту сәті

 

 

Қорытынды

«Қарлы кесек»  Парақшаға осы мәтін бойынша сұрақтар жазамыз. Парақшадан кесек жасап тақтадағы шеңберді атамыз. Ал қанекей балалар сабағымызды қорытындылап жіберейік, бір – бірлеп қарлы кесекті жинаймыз. Жинай отырып ішіндегі сұрақтарға жауап береміз.

Оқушылар кесекпен шеңберді атып, сұраққа жауап береді.

суреттер

Сарамандық жұмыс

Ұнаған шалбар түрлерін қағаздан аппликация түрінде жасаймыз.

А4 қағазына түрлі түсті қағаздан аппликация жасайды

Түрлі түсті қағаз, желім, қайшы

Өзара бағалау

 

 

Үйге тапсырма

Кері байланыс

Рефлексия.

 

 

«банан»,  «бермуд» шалбарлары туралы мәлімет жинап келу.

 

 

 

 

Жұмыс орнын жинақтау

Стикерге тілек ойларын жасап жапсырады.

 

 

 

 

  

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Шалбар түрлері." технология пәнінен сабақ жоспары (9 - сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель службы приёма заявок

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
