Күні:
Сабақтың тақырыбы: Шаршы
және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі:оқушыларға шаршы жайында толық түсінік бере отырып,
геометриялық фигураларды ажырата білуге баулу, есепті әр түрлі тәсілмен
шығаруға қалыптастыру, шаршының барлық қабырғалары тең деген терминді енгізу.
Дамытушылығы:ой-өрісін, танымдық қабілеттерін, логикалық ойлауын,
зейінін, есте сақтауын дамыту, пәнге деген қазағушылығын және белсенділігін
арттыру.
Тәрбиелілігі: бірлікке, ынтымаққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың көрнекілігі: семантикалық карта, венн диаграмма, магнитафон.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Психологиялық дайындық
3. Үй тапсырмасын тексеру.
1. «Бәйге» ойыны:
10) Қосудың кандай қасиеттері бар? (ауыстырымдылық,
терімділік)
20) 30 бен 50-дің арасындағы толық ондықты айт?
(40)
30) 1 сағатта неше минут бар? (60)
40) Ең үлкен екі таңбалы сан? (99)
50) Тік төртбұрыштың қасиеті қандай?
(қарама-қарсы қабырғалары тең)
60) 1 метрде неше сантиметр бар? (100 см)
2. Семантикалық карта
Геометириялық фигуралардың қасиеттері
|
Төрт бұрышы бар
|
Бұрыштары тік
|
Үш бұрышы бар
|
Төрт қабырғасы бар
|
Қарама қарсы қабырғалары тең
|
Үш төбесі бар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. Жаңа сабақ.
4-қабырғасы
4-төбесі
4-бұрышы
Бұл шаршылар
Шаршы – барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш
Шаршының ең жақын тегі – тік төртбұрыш
- Алдымызда шашылып жатқан фигураларды табайық
Төрбұрыштар: 6, 7
Тік төрбұрыш: 3, 5
Шаршылар: 4
Үш бұрыштар: 1, 2
- Графикалық диктант
Дәптеріңнің торкөз сызықтарының түйіскен
жерінен нүкте. Сол нүктеден оңға қарай 4 торкөз санап алда, тағы да бір нүкте
белгіле. Белгіленген әр нүктеден төмен қарай 4 торкөз санап ал да, тағы да екі
нүкте белгіле.
Дәптер сызықтары бойымен нүктелерді кесінділермен
қос.
Сонда қандай фигура шықты? Шаршы
Оның шаршы екенін дәлелде және қабырғаларын
өлшеп, дәптерге жаз.
(Барлық қабырғалары тең тік
төрбұрыш шаршы деп аталады)
2см+2см+2см+2см = 8см
5. Оқулықпен жұмыс.
№2 Барлығы – 20(қ) және 10(ұ) Ш:
(20+10)+4=34
10+(20+4)
=34
Келді – 4 (0)
20+(10+4) =34
Болды - ? (0)
Ж: 34 оқушы болды.
№3 Түптеуге тиіс – 48к Ш:48-(20+10)
=18к
Түске дейін – 20к
(48-20)-10=18к
Түстен кейін – 10к
(48-10)-20=18к
Қалды - ?
Ж: 18 кітап қалды
6. Сергіту сәті
7. «Аққала құрастыру» ойыны
Аққаланы қай мезгілде жасаймыз?
Қазір қай мезгіл?
Желтоқсан айында қандай мереке бар?
16желтоқсан – Тәуелсіздік күні. 1991 жылы 16
желтоқсанда «Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Тәуелсіздігі туралы» ҚР-ның
Конституциялық заңы жарияланды.
Кеспе жұмыс
1986ж 1991ж 2011ж 1992ж
1986 жыл – Қазақ жастары өз Отанын, жерін,
ар-намысын қорғай алатындығын көрсетіп, шеруге шыққан болатын.
1991жыл – Еліміздің тәуелсіздігін алған жыл
2011 жыл – Тәуелсіздікке 20 жыл.
1992 жыл 4 маусымда елбасымыз мемелекеттік Ту,
Елтаңба, Әнұраны туралы Қазақстан Республикасының Заңына қол қойды.
Жүгіру стратегиясы
8. Үнтаспа логикалық есептер
Апам ала сиырын сауды. Ол 3 литр сүтті бидонға
құйды, сонда шелекте 4 литр сүт қалды. Ала сиыр қанша литр сүт берген?(7л)
Кітап 20 теңге тұрады. Сәуле осы кітапты сатып
алайын десе, 4 теңге жетпейді. Сәуленің неше теңгесі бар?(16т)
Әжесі немересіне 8 қолғап тоқыды. Немересі
нешеу?(4-еу)
9. Қорытынды
1) Бірдей екі шаршыдан 4 үшбұрыш қалай бөліп
алуға болады?
2) Бірдей екі шаршыдан қалай тік төртбұрыш
жасауға болады?
Тақтамен жұмыс
10. Сабақты бекіту.
Венн диаграммасы
11. Үйге тапсырма №1,2
12. Бағалау.