Уақыты:
9-сынып
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Шартты
және шартсыз операторлар .
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік:Оқушыларды
шарт, шарт арқылы тармақтау және таңдау операторларының жазылу тәртібімен
таныстыру, тармақтаушы алгоритмдерге программа жазу жолдары туралы
түсініктеме беру;
Дамытушылық:
Оқушылардың программалау ұғымы туралы білімдерін арттыру,дамыту;
Тәрбиелік:
Оқушылардың еркін сөйлеу, пікірлеу, ойлау дағдыларын қалыптастыру, жоспарлау
және әрекет ету жүйеліне тәрбиелеу.
|
Табыс критерилері
|
1.Шартты және шартсыз операторлар, оларға программалау жазу
жолдары туралы біледі.
2.Шартты және шартсыз операторлар, программалау жолдары тізімін
құрастырады.
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
Топтық
жұмыс.Сұрақ-жауап..Миға шабуыл.Әңгіме-дебат.Ой қозғау.Деңгейлік тапсырма.
|
Сабақтың көрнекі құралдары:
|
Сабақ жоспарын экранда проекциялау,
мульт.мед.жабдықтар, (кестелер), презентация, компьютер, оқулық, жұмыс
дәптері , тест-программа.
|
Уақыты
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушылар іс-әрекеті
|
Ресурстар, көрнекі құралдар
|
2 мин
|
Сабақ
барысы:
І. Кіріспе
Оқушылардың
психологиялық ахуалын реттеу. Оқушылар бір-бірімен қол ұстап, бір-біріне
сәттілік сөздерін пайдаланып, тілек айтады.
Оқушыларды
операторлардың аты арқылы топтарға бөлу; INPUT, IF , THEN, ELSE
|
Оқушылар
өз-өзін реттейді,бір-біріне жақсы тілек айтады
Оқушылар
топтарға бөлінеді және өз топтарына ат қояды.
|
Операторлардың
аты жазылған стикерлер.
|
5
мин
|
ІІ. Жаңа сабақ.
Топ басшысын анықтау.
Критериалды
бағалау парағын таратамын.
Миға
шабуыл арқылы оқушыларға деңгейлі сұрақтар қойылады.
|
Топ басшысы бағалау парағына оқушылардың
есімдерін жазады.Әр топ оқушылары сұрақтарға жауаптарды табады және оқушылар
өзін-өзі бағалайды.
|
Карточкалар,
критериалды бағалау парағы
|
15
мин
|
ІІІ. Негізгі бөлім
1.
Проблемалық жағдаятты туғызу әдісінен пайдаланып жаңа сабақтың мақсатын ашып
аламын.
|
Оқушылар жаңа сабақтың мақсатын айтады. Шартты
және шартсыз операторлар, программалау жолдары туралы постер құрастырады ,
қорғайды.
|
көрнекілік.
Флипчарт,
маркер,
түсті қағаздар.
|
8
мин
|
2.
Түсіндіру және көрнекілік әдісінен пайдаланып, жаңа сабақтың мазмұнын
түсіндіремін.
|
Оқушылар жаңа сабақтан түсінгенін жұмыс
дәптерлеріне жазады.
Шарт дегеніміз жауабы «иә» немесе «жоқ» болатын ұйғарым (сұрақ). Шарты бар операторларды құрама немесе күрделі дейді.
1.
Тармақтаушы оператор – шарттың
сақталуына/сақталмауына байланысты екі түрлі жағдайдың бірін таңдауға
мүмкіндік береді.
Паскалдағы
жазылу түрі:
Толық
тармақтау
|
Блок-схема
|
if
<шарт> then
1-оператор else
2-оператор;
шарт
сақталса жауабы «иә» болып 1-оператор атқарылады және керісінше.
мыс:
gas:=15;
if
jas<8
then
write(‘сен
менен ’,8-jas,’
кішісің’)
else write(‘сен
менен ’,jas-8,’
үлкенсің’);
Жоғарыдағы
сұраққа назар салыңдар.
|
|
|
Компьютер,
интерактив тақта, оқулық, жұмыс дәптері, слайд.
|
5 мин
|
Оқушыларға Квадрат теңдеуді шешу
алгоритмін құрастыру бойынша тапсырма беремін
|
Әр топ алған тапсырмаларын бірлесіп
талқылайды ,кейін кезекпен кезек бір бірімен пікір айтысады
Квадрат теңдеуді шешу алгоритмі.
ах2 + вх + с = 0
1. Не белгілі?
а, в, с – нақты сандар
2. Не істеу керек?
Кв.теңдеудің х1, х2 түбірлерін табу керек, түбірі
болмаса «түбірі жоқ» деген хабар шығару керек.
3. Қалай жасау керек?
Дискриминант d=b2-4аc
D<0 түбірі жоқ
D=0 бір түбірі бар x1=-b/2a
d>0 екі түбірі
бар х1=?, х2=?
,
|
program
kvtendeu;
var a,b,c:integer;
x1,x2,d:real;
label 10;
begin
write('Кв.тенд.коэф. енгіз a,b,c ');
read(a,b,c);
d:=sqr(b)-(4*a*c);
if d<0 then begin writeln('түбірі жок ');goto 10;end;
if d=0 then begin writeln('Бір түбірі бар: ',-b/(2*a));goto 10;end
else writeln('Екі түбірі бар: ',-b+sqr(d)/(2*a),' ',-b-sqr(d)/(2*a));
10: end.
|
|
Компьютер,
интерактив тақта, оқулық, жұмыс дәптері, слайд.
|
5
мин
|
IV. Қoрытынды:
Жаңа
сабақ бойынша тест тапсырмасын беремін.Дұрыс жауаптарды анықтаймын. Қателермен
жұмыс жасаймын
|
Оқушылар
тестпен жұмыс жасайды.Қателерді анықтайды.
|
Компьютер,
интерактив тақта, тест парақтары.
|
2
мин
|
V. Сабақтың рефлексиясы
Бүгінгі
сабақтан алған мәліметтерін білу үшін, оқушыларға стикерлер таратамын.
|
Стикерлерге
өз ойларын жазады және өздері орындаған постерге жабыстырады
|
Стикерлер
|
1мин
|
VI. Үй тапсырмасы
§3.5
(76-82бет), №6 есеп (89бет)
|
Оқушылар
үй тапсырмасын күнделігіне жазып алады.
|
Күнделік
дәптері
|
2
мин
|
Оқушылардың
критериалды бағалау парақтарын жинаймын және бағалап, марапаттаймын.
|
Критериалды
бағалауға арналған парақтарды толтырады.
|
Критериалды
бағалауға арналған парақ
|