Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Үшбұрыш және оның түріне есеп шығару

Үшбұрыш және оның түріне есеп шығару

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыш және оның түрлеріне есеп шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қабырғаларының ұзындықтары бойынша, бұрыштарының шамалары бойынша үшбұрыштардың түрлерін және «Периметр» ұғымын меңгеру, есеп шығара білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, пәнге деген ынтасын арттыру, өзбетімен жұмыс жасауға баулу.

Тәрбиелік: Анықтаманы тиянақты айтуға, дұрыс болжам жасауға, өзара көмек көрсете білуге, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Түрі: білімді жүйелеу

Көрнекілігі: плакаттар, электрондық оқулық

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпты түгендеу, оқушы назарын сабаққа бөлу.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.

Қандай фигураны үшбұрыш деп атайды?

Үшбұрыштың түрлері

Үшбұрыштың периметрі

Үшбұрыштың биіктігі, биссектрисасы, медианасы

133

  1. Қабырғалары 7,5см, 6см, 4,5 см болатын үшбұрыштың периметрін табыңдар.

P = a + b + c

P= 7,5 + 6 + 4,5 = 18

Жауабы: 18см.

  1. Қабырғалары 8,1см, 7,9см, 12 см болатын үшбұрыштың периметрін табыңдар.

P = a + b + c

P= 8,1 + 7,9 + 12 = 28

Жауабы: 28см.

  1. Сабаққа мақсат қою.

Үшбұрыштардың бұрыштарының шамалары мен қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін ажырата білуге және есеп шығару жолдарын үйрету.

  1. Білімді жан – жақты тексеру

Электрондық оқулықтағы

  1. 6, 7, 9, 15, 18, 20 тапсырмаларды орындау (Екі топқа жеке – жеке тапсырма беріледі)

  2. 1, 2 дәлелдемелерді дәлелдеу (Екі топқа жеке – жеке тапсырма беріледі)

  3. 1 есепті шығару



Оқулықпен жұмыс

139

Үшбұрыштың екі қабырғасының қосындысы 72 дм, үшінші қабырғасы бұл қосындыдан 18 дм кем. Үшбұрыштың периметрін табыңдар.

P = a + b + c

a + b = 72

с = (a + b) - 18 = 72 – 18 = 54

P = a + b + c = 72 + 54 = 126

Жауабы: 126 дм.



140

63 – суреттен неше үшбұрыш көріп отырсыңдар? Атап шығыңдар.

hello_html_31cca1a4.gifhello_html_3bdcad99.gifhello_html_m778f525b.gifВ С



О





А Д

Жауабы:∆АВО, ∆АОД,∆ОСД,∆АВД,∆АСД

141

64 – суретте неше бұрыш көріп отырсыңдар? Атап шығыңдар.

hello_html_m7a65371a.gifА

hello_html_m10707795.gifВ

hello_html_m3cd4a2f.gifС



hello_html_78fe0fff.gifО Д

Жауабы: <АОВ, <ВОС, <СОД, <АОС, <ВОД, <АОД.



  1. Бекіту



hello_html_3963912e.gifhello_html_m7a155939.gifhello_html_470ae177.gifВ











А Е С Д

АВ=ВС=СД=АС

  1. Қанша үшбұрыш бар?

  2. Тең бүйірлі үшбұрыш бар ма? Нешеу? Оларды ата.

  3. Тең қабырғалы үшбұрыш бар ма? Нешеу? Оларды ата.

  4. Доғал бұрышты үшбұрыш бар ма?

  5. АВ, ЕВ,СВ,ДВ кесінділерін салыстырып, ең ұзынын, ең қысқасын, тең кесінділерді тап.

  6. Қорытындылау

Өмірде үшбұрыштарды көптеп кездестіруге болады.

  1. Құрақ көрпелерде, оюларда

  2. Ерте заманда табылған алтын адамның киімін қарасаңдар, үбұрыш пішінді етіп жасалған бөліктерден құрастырылған.

  3. Жолда жүру ережесі бойынша үшбұрыш формалы етіп жасалынған белгілер.

Сабақты қорыта келіп мына кестені оқушылар толтырады.

Білемін

Не білдім

Нені білгім келеді




  1. Бағалау

  2. Үйге тапсырма беру

«Біле бер қанша білсең – тағы тіле,

Жетерсің мақсатыңа біле – біле».

Ж.Баласағұн








