Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Другое / Другие методич. материалы / Ш.Мұртаза «Ай мен Айша» қазақ әдебиеті 8 сынып

Ш.Мұртаза «Ай мен Айша» қазақ әдебиеті 8 сынып


  • Другое

Поделитесь материалом с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Б. Аққошқарова


Күні:

Пәні: Қазақ әдебиеті

Класы: 8

Тақырыбы:

Ш.Мұртаза «Ай мен Айша»

Мақсаты


Автор туралы мағлұмат беру, шығарманың тақырыбы мен идеясын ашу, ел тарихымен таныстыра отырып, оқушыларды өз бетімен ізденуге, өзін және сыныптастарын бағалау арқылы өзін-өзі реттеуге үйрету, сыни тұрғыдан ойлауға баулу ;

Күтілетін нәтиже

Ш.Мұртаза өмірі, шығармашылығы туралы жан-жақты біледі, шығарма құрылысы туралы талдауға машықтанады, өз бетімен жұмысқа дағдыланады, өзін-өзі реттей алады, сыни тұрғыдан ойлай алады;

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)

Тарихты білмей, өткенді, қазіргі жағдайды, келешекті болжау қиын.

Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе


  1. Амандасу

  2. Психологиялық трененг «Менің жақсы жаңалықтарым»

  3. Топқа бөлу. Абайдың өлеңдері арқылы «Қыс», «Жазғытұры», «Жаз»,«Күз»,


Кеспе қағаздар

  1. Тұсаукесер

Үй тапсырмасын сұрау

hello_html_m8adc566.gifhello_html_6774dd9b.gifhello_html_6d74261b.gif1.«Пирамидалық бақылау» (өткен тақырыптар бойынша сұрақ қою арқылы оқушылардың жауаптарын тыңдау)

2. Топтастыру



hello_html_4c0c5969.gifhello_html_7fd4dce1.gif Шерхан

Мұртаза

hello_html_3e9dce8d.gifhello_html_36367475.gif



3.Автор туралы қосымша мағлұмат беру

Ш. Мұртаза есімін Қазақстанда білмейтін адам бүгінде жоқ десе де болады. Ол бар қасиетін қаламгерлік қарымына, қайраткерлік болмысына, кәсіби шеберлігіне жұмылдыра білді. «Бас кеспек болса да, тіл кеспек жоқ» деп қашанда өз жұртының мүддесі тұрғысынан биік мінберден жасындай жарқылдап ой айтты, ұзақ түндер ұйқысыз отырып өмірге әкелген шығармалары арқылы жұртының ой-өрісін көтеріп, санасына сәуле құйды.

Халқына сіңірген еңбегі ұшан теңіз. Тоталитарлық тәртіптің құрбаны болған алаштың ардақтысы Тұрар Рысқұловты ортамызға оралтты. Жалпы, қаламгер қандай тақырыпты қозғаса да, халқының рухани болмысын биіктете түсуге қызмет етті.



Топтық бағалау



Жетон арқылы














Сұрақ жазылған таратпалар



Автор шығармалары, суреттер











Қосымша бет

  1. Негізгі бөлім

1. ДЖИКСО әдісі

1, 2-топ: «Ай шуақты күндер»

3,4-топ: «Эльза – кішкентай періште» Әр топ өз постерлерін қорғайды.

  1. «4 топқа 4 тапсырма»

1-топқа: Шығармада қандай мәселе көтерілген? Тақырыбы, идеясын ашу.

2-топқа: Балаларға ата-аналарының өмір тарихын білу не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

3-топқа: Салыстыру

Ұлы Отан соғысы жылдарындағы ауыл тіршілігі, тұрмысы

Қазіргі кездегі ауыл тіршілігі, тұрмысы



4-топқа: Қазақ халқының бауырмалдығы, қонақжайлылығы туралы әңгімеле





Критерий арқылы бағалау





«Екі жұлдыз, бір тілек»







Оқулық, плакат





Кесте толтыру







Кесте толтыру

  1. Қорытынды

1. Тақырыпқа байланысты слайд көрсету

2. «Бес минут» (бір оқушы бүгінгі сабақтан алған әсерімен бөліседі, басқа оқушылар сұрақ қояды)



Бағдаршам

слайд

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

  1. Мәтінді толық оқу

  2. Халықтар достығы туралы шығарма жазу

Рефлексия

Не білдім? Нені білгім келеді?

Смайлик



Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?

«Пирамидалық бақылау» әдісі, қазақ халқының қонақжайлылығы жазған іңгімелері мағыналылығымен ерекшеленді.

Өзін-өзі бағалауды

Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?

Постер құрауда оқушылардың уақытты ескермеуі,

Топтық ережені қайта құрып, оқушылардың ереже бойынша жүруін




Автор
Дата добавления 04.03.2016
Раздел Другое
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров296
Номер материала ДВ-503388
Получить свидетельство о публикации
