255999
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокБиологияКонспектыӨсімдік ұлпалары,олардың түрлері (ҚМЖ)

Өсімдік ұлпалары,олардың түрлері (ҚМЖ)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Пән: биология

6-сынып

Тақырыбы:

Өсімдік ұлпалары,олардың түрлері.

Мақсаты

Өсімдік ұлпаларының алты түрлерін қарау,әр ұлпаның қызметін түрлерін анықтап,жіктеуге үйрету.

Күтілетін нәтиже

А) Өсімдіктерге тән барлық ұлпалар жайлы мағлұматтар беру.

Б) өсімдік ұлпаларының түрлерін жіктеу,қарау

С) ұлпа түрлеріне дәлелдемелер келтіре отырып,талдау

Керекті жабдықтар

оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, микроскоп,кеппешөптер,топшамалар, маркер, АКТ интернет желісі,

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе





Жеке жұмыс, «көршіңнің жауабын тексер» әдісі

Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық. Сергіту сәті

Оқушыларды топқа бөлу. Топтардың атауы:

Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөлу

І топ:«жасыл »

ІІ топ: «сары»

ІІІ топ: «қызыл»

Топ: көк 2 минут

Үй тапсырмасын тест тапсырмасы беріледі,кретериалды бағалау 7 минут

Мұғаліммен амандасады. Сергіту жаттығуын жасайды

Төрт топқа бөлінеді.

Тест тапсырмаларын жұмыс дәптерлеріне орындайды

Сағат тілі бағыты арқылы дәптерлерін тексереді

Тұсаукесер


«жадыны дамыту» әдісі

Интербелсенді тақтаға торкөздері бар парақ ілінеді

Торкөздегі әріптерді анықтау

Ұ Бидайдан алынатын өнім (ұн)

Л ұлғайтқыш қол әйнегі (лупа)

П өсімдік жасушасына тән органоид (пластид)

А Алматы,Талдықорған облысында орналасқан қорық (алакөл)

Жаңа тақырыпты жазу «Ұлпа,ұлпаның түрлері»

Сұрақтарға жауап беру арқылы торкөздегі сөзді шешу.




Қол соғу,мадақтау

Негізгі бөлім

«өкіл»әдісі


«Ойлан,жұптас,бөліс» әдісі




Бекіту:



























Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

Жаңа тақырыпты «жиксо»әдісін паудаланып,мәтінді меңгеру. 10 минут.

Топ «түзуші,жабын ұлпа»

Топ «негізгі,тірек ұлпасы»

Топ «өткізгіш,бөліп шығарушы ұлпа»

Интербелсенді тақтадан слайдқа презентация жасайды,

Электронды микроскоптан өсімдік жапырағын,сабағындағы ұлпаның құрылысын қарау,

Көрнекіліктерден қарап талдау

Интербелсенді тақтадан ұлпаның құрылысы,түрлеріне арналған слайд көрсетіп,түсінік беру.

Естігенімді ұмытамын,

көргенімді есте сақтаймын,

ақыл - оймен істегенімді түсінемін”

тәжірибемен жұмыс


Семантикалық карта беру

Жұппен орындау

Өсімдік ұлпалары: семантикалық карта


Ұлпалардың құрылымы

Түзуші

Жабын

өң

Жабын

тоз

Жабын

қыртыс

Негізгі

Су жин

Негізгі

фотосин

Негізгі

Ауа жин

Негізгі

Қор жинау

тірек

1

Жасушалары ұдайы бқлінеді










2

Хлоропласттары көп










3

Суды артық мөлшерде булануынан,зақымданудан қорғайды










4

Нәруыз,май,көмірсулар қорға жиналады










5

Улы газдарды,дыбысты,жылуды ішке өткізбейді










6

Жасушалары қалың,ірі болады










7

Бітеу гүлдер ашылады,тұқымнан жаңа өсімдік өсіп шығады










8

Жаңғақ,шие,өрік жемісінің қатты сүйегі










9

Ағаш діңдерін өрттен,күн сәулесінің күйуінен,зиянды микробтардан қорғайды










10

Сабақтың тамырдың ең ұшында орналасқан










11

Қатты дауыл,жел соқса жапырақтардың жыртылмауы,тқтеп беруі










12

Алоэ,кактус,бозкілем өсімдіктері жатады










13

Жасушалар арасында ауа кеңістіктері бар










14

Жарақаттанған жердің қалпына келуі










15

Сулы,батпақты жерлерде өсетін өсімдіктерде жинақталған










16

Өсімдіктің пиязшығы,жапырағы,жемтамырында кездеседі










17

Көп жылдық өсімдіктерде өңнің орнын басады










18

Ұлпада фотосинтез реакциясы жүреді










18

Қиыршық жасушалары бар










20

Сылынған қабық пенсынған ағаштар қайтадан қалпына келкді














Топ топта мәтінді жеке оқиды.ресурс қағаздарын алып оқиды.

Мәтінді жеке оқып,жұптасып, топтасып талдайды. Топта талдап болған соң бір өкіл шығып топтарға алған мәләметтерімен бөліседі

Дәптермен жұмыс: ұлпа анықтамасы,түрлерін жазу.



Тапсырманы жұппен орындау




Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.



Дарынды оқушылар есептерін шығарады.









Қорытынды







«құндылықтар спектрі»



Бағалау:


Естігенімді ұмытамын,

көргенімді есте сақтаймын,

ақыл - оймен істегенімді түсінемін”

тәжірибемен жұмыс



Түрлі түсті стикерлер тарату



Сабақ соңында бармақпен баға бергізу

Тәжірибемен жұмыс

Деңгейі жоғары оқушымен жұмыс



Сабақта алған білімдерін,ойларын жазу.

Тақтаға ілу



«бармақпен» бағалау

Үйге тапсырма

&5-6 біліміңді сына орындау





Үй тапсырмасын күнделікке жазады.

