Сабақ тақырыбы: Өсімдік мүшелері және оның маңызы.
Сабақ мақсаты:
1) білімділік.
Оқушылардың өсімдіктер туралы алған блімдерін естеріне түсіре отырып,
өсімдік мүшелері туралы білімдерін пысықтау, өсімдік мүшелерінің оның
тіршілігіндегі маңызы мен қызметі туралы алған білімдерін тиянақтау.
2) коррекциялық.
Оқушылардың өз бетінше ойлау қабілетін, сөздік қорын, тіл байлығын,
пәнге деген қызығушылығын дамыту. Өсімдік мүшелері мен оның маңызы туралы
білімдерін дамыту.
3) тәрбиелік.
Экологиялық тәрбие беру. Оқушыларға еңбекті сүюге, табиғатты қорғауға,
инабаттылыққа, гүлді өсімдіктерді күтуге тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: буклет, өсімдік мүшелері бейнеленген плакат,
гербарий, сөзжұмбақ, ребус, байтерек суреті, сиқырлы қорап.
Сабақ әдісі: сұрақ – жауап, ойын түрінде.
Сабақ түрі: бекіту сабағы (өткен материалды тиянақтау).
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды
психологиялық көңіл – күйге келтіру.
- Бүгін нешесі?
-
Сәуірдің 16-сы
-
Аптаның қай күні?
-
Жұма.
-
Жылдың қай мезгілі?
-
Көктем.
-
Балалар қазір қандай сабақ
болады?
-
Жаратылыстану.
-
Жаратылыстану пәнінен не
туралы оқып үйреніп жатырмыз?
-
Өсімдіктер туралы.
Өсімдіктер – тірі
табиғаттың бір бөлігі. Оларды жер бетінің барлық жерінен кездестіруге болады.
Өсімдіктер қайда өседі?
Өсімдіктерді қандай топтарға бөлдік
Өсімдіктер
ағаштар
бұталар шөптер
мыс: алма,
итмұрын, көкөністер,
өрік, шие.
розагүл, гүлдер, бидай,
қарақат. қызанақ.
Балалар, өз дене
мүшелеріңді білесіңдер ме?
Адамның дене мүшелері
сияқты өсімдіктердің де жеке мүшелері болады.
Қане өсімдіктердің
қандай мүшелері болады?
а) тамыр ә) сабақ
б) жапырақ в) гүлі г) жемісі е) тұқмы.
Бүгінгі сабағымызда
өсімдік мүшелерінің маңызын толық меңгеру үшін, құрылысшылар ойынын ойнайық.
-
Балалар біздің Елордамыз
қай қала?
-
Астана.
-
Астананың символы не?
-
Бәйтерек.
-
Бізге осы бәйтеректің
макетін құрастыру тапсырылыпты, құрастыра аламыз ба?
-
иә.
-
Ол үшін өздеріңе берілген
сұрақтарға жауап берулерің керек.
І. Бірінші
бәйтеректің іргетасын қалаймыз, ол үшін мынадай сұрақтарға жауап берулерің
керек
1) Өсімдіктің жер
асты мүшесін ата? (тамыр)
2) Тамырдың өсімдік
тіршілігіндегі маңызы қандай?
3) Тамыр түрлерін ата?
(шашақ, негізгі, жанама)
ІІ. Енді бәйтеректің
қабырғасын қалаймыз. Ол үшін сендер мынадай сұрақтарға жауап берулерің керек.
1)
Сабақтың атқаратын қызметі
туралы айт?
2)
Сабақтың бойында
өсімдіктің қандай мүшелері орналасқан?
3)
Сабақ түрлерін ата?
4)
Жапырақ қызметі туралы
айт?
5)
Жапырақ түрлерін ата?
6)
Өсімдік бойындағы артық су
қай мүшесі арқылы шығарылады?
ІІІ. Ал енді, балалар,
төбесіндегі күмбезін құрастырамыз
Гүлдің құрылысын атаңдар?
Жеміс қалай пайда болады?
Міне, балалар біздің Елордамызға көрік, сән беріп тұрған бәйтерегіміздің
макетін құрастырып шықтық. Бұл бәйтерек өсімдіктер тобына, яғни ағаштарға
жатады екен. Бұны ел басымыз Ер Төстік ертегісіндегі бәйтеректің басына салған
самұрық құстың алтын жұмыртқасын негізге алған. Осы алып ағаштың ұшар басына аңыздағы
самұрық құс жыл сайын жалғыз ғана алтын жұмыртқа салады екен. Сол жұмыртқа
өмірдің символындай бүкіл тіршілікке жан беріп тұрады екен. Бірақ жылдың
белгілі бір мезгілінде осынау Ұлы құстың жылсайынғы жалғыз балапанын бір айдаһар
– жылан алып ағаштың діңімен өрмелеп барып балапанды жұтып қояды екен. Оны жер
асты патшалығындағы Ер Төстік садақпен атып құлатады. Балапанын құтқарған Ер
Төстікті Самұрық құс жер үстіне алып шығады.
Бәйтеректің биіктігі 97 метр.
ІІ. Деңгейлік тапсырма
ІІ – ІІІ топ
оқушылары перфокартамен жұмыс.
Перфокартаны
қолдана отырып, өсімдік мүшелерінің атын жазып, қолданылуы туралы айтады.
IV. топ оқушылары
суретпен жұмыс.
Бейнеленген
суреттің түр – түсін ажыратып, дұрыс бояу.
Сергіту сәті: Ойын: «орныңды тап» (өсімдік өсірейік).
Әр оқушы өзі алған өсімдік мүшелерін ретімен тақтаға
іледі.
ІІІ. Сабақты бекіту:
ІІ – ІІІ топ оқушылары
Сөз жұмбақ шешу арқылы сабақты бекітеміз.
Сөзжұмбақ: «Табиғат»
1.
Өсімдік жер асты мүшесі.
2.
Өсімдіктің оттегін бөліп
шығаратын мүшесі.
3.
Жапырақ пен жеміске қорек
жеткізетін мүшесі. (Өсімдік мүшелерін жалғастырушы мүше).
4.
Бұталы өсімдік.
5.
Құрғақ жеміс.
6.
Тамыр түрі.
7.
Сабақ түрі.
Жауаптары:
1) тамыр. 2) жапырақ. 3) сабақ. 4) итмұрын. 5) жаңғақ. 6) шашақ. 7)
жатаған
Ребус шешу.
ІV топ оқушылары «Сиқырлы қорап» ойыны.
Қорап қабырғасындағы жасырылған суретке қарап, өсімдік мүшелерін атау.
ІV. Сабақты қорытындылау:
Міне, балалар, бүгінгі сабағымызда
өсімдіктерді жер бетінің кез-келген жерінен көре алатынымызды, олардың әр
мүшесінің атқаратын қызметінің әр түрлі екендігін білдік. Жер бетіндегі
өсімдіктер өте алуан түрлі. Олардың адам өмірінде алатын орны бөлек.
Өсімдіктерден біз тамақ, киім, дәрі-дәрмек және күнделікті тұрмысқа қажетті
заттарды ала аламыз. Осы қажеттілігімізге өсімдік мүшелерінің барлық бөлігін
қолдануымызға болады. Мысалы: тамаққа өсімдіктердің біреуінің тамырын
пайдалансақ, екіншісінің жапырағын, үшіншісінің жемісін пайдаланамыз. Көптеген
өсімдіктерден дәрі – дәрмектер аламыз.
1.
Гүлді өсімдіктердің қандай
мүшелері болады?
2.
Өсімдіктің жер астындағы
бөлігін ата?
3.
Өсімдікке қажетті
жағыдайды ата?
4.
Өсімдіктердің қоршаған
ортаға пайдасы қандай?
Үйге тапсырма:
Өсімдік мүшелерінің суретін салу.
Оқушыларды бағалау: