Тексерілді:
………… Жаратылыстану 6 сынып. Күні…………
Сабақтың
тақырыбы: Өсімдіктердің жынысты көбеюі
Тозаңдану мен ұрықтану
Сабақтың мақсаты:
1. Ұрықтану және тозаңданудың түрлері
жайлы оқушыларды толық білім қалыптастыру.
2. Тозаңданудың түрлерін салыстыра отырып,
желмен және бунақденелілермен тозаңданатын гүлдерде қандай айырмашылық бар
екенін анықтап, бақылау арқылы ой-өрісін дамыту.
3. Тозаңданудың маңызын ұғындыру.
Табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың міндеті:
Тозаңдану және ұрықтану жайлы толық білім қалыптастыру.
Сабақтың түрі:
Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі:
Тірек, сызба, топтық.
Сабақтың барысы:
I.
Ұйымдастыру.
II.
Үй тапсырмасын қайталау.
III.
Жаңа сабақ.
IV.
Бекіту.
V.
Үйге тапсырма.
Сәйкестігін
тап.
1
|
Шашақ
|
а)
жүгері, калла
|
2
|
Жай
масақ
|
ә)
пияз, адамтамыр
|
3
|
Собық
|
б)
бидай, қарабидай
|
4
|
Күрделі шатыр
|
в)
қайың, терек
|
5
|
Жай
шатыр
|
г)
жолжелкен
|
6
|
Шоғырбас
|
д)
жүзім, гүлшетен
|
7
|
Себет
|
е)
қарақат, қырыққабат
|
8
|
Күрделі шашақ
|
ж)
күнбағыс, бақбақ
|
9
|
Күрделі масақ
|
з)
беде
|
10
|
Сырға
гүлшоғыры
|
и)
сәбіз, аскөк, балдырған
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
е
|
г
|
а
|
и
|
ә
|
з
|
ж
|
д
|
б
|
в
|
III. Жаңа сабақ
Жаңа сабақ барысында оқушыларды 3 топқа
бөлеміз. Әр топқа жеке тапсырма беріледі.
Аталық ж/е аналық
жасушаларының
|
Аталық тозаңның аналықтың аузына
|
I.Топ тапсырмасы
Жынысты
көбею дегеніміз
Тозаңдану
дегеніміз
2 – ге бөлінеді
Анықтамалары
Бір
гүлдің өз аталық тозаңының сол гүлдің аналығының
|
|
Бір
гүлдің аталық тозаңының екінші гүлдің аналығының аузына түсуі
|
II. Топ тапсырмасы
Бір гүлдің аталық тозаңының екінші
гүлдің аналығының аузына түсуі
|
Айқас
тозаңдану дегеніміз
2 –ге бөлінеді
Тозаң
Бунақденелілер
арқылы
|
|
Жел
арқылы
|
Өте ірі,
тәтті шірне бөледі.
|
|
Өте
майда, жеңіл, көп болады
|
Аталық және аналық жыныс жасушаларының
қосылуы
|
III. Топ тапсырмасы
Ұрықтану
дегеніміз
Тозаң түтікшесінің ұшындағы 2
жасушасының 1-і жұм жас-мен, 1-і тұқым бүршігінің ең ірі жасушасымен қосылуы.
|
Қосарлы
ұрықтану дегеніміз
Бұл құбылысты ашқан кім?
IV. Бекіту
Сабақты бекіту барысында тақтадан суреттер
көрсетіледі. Қандай құбылыс бейнеленгенін оқушылар табу керек және сол
құбылыстың анықтамасын айту керек.
Бекіту:
Суретте қандай процесс бейнеленген?
Сұрақтар:
1. Тозаңдану
дегеніміз не?
2. Өздігінен
тозаңдану дегеніміз не?
3. Айқас
тозаңдану дегеніміз не?
4. Бунақденелілер
арқылы тозаңдану дегеніміз не?
5. Жел
арқылы тозаңдану деген не?
6. Ұрықтану
деген не?
7. Қосарлы
ұрықтану деген не және оны кім ашқан?
Бұл қандай тозаңдану?
Бұл қандай тозаңдану түрі?
Қандай тозаңдану бейнеленген?
V.Үйге тапсырма
$ 25 Тақырып соңындағы деңгейлік
сұрақтарға жауап беру.
«Біліміңді тексер» тапсырмасын орындау.