Тақырыбы:
Абай
туралы. Жолда.
Мұхтар
Әуезов.
Мақсаты: Ұлы ақын Мұхтар Әуезовтың
шығармашылығымен таныстыра отырып, Абай өмірінің балалық, ересек шақтары жайлы
мәлімет беру, әңгіменің негізгі идеясын ашуға үйрету; көркем мәтінмен жұмыс
істей алу дағдысын жетілдіру, оқып түйгендері туралы ой қорытындысын жасай
білуге баулу.
Түрі: аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау,
іздену.
Көрнекілігі: суреттер, кесте.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа
әзірлік. Адамның күлкісі – әлемдегі ең ғажайып құбылыстардың бірі. Адам
күлкінің көмегімен таныса да, қоштаса да алады. Жымиыс біздің сезіміміздің
сарасының ашылуына жол ашады. Күлкі арқылы көңіл күйлеріңді білдіріліп
көріңдер. Бір- біріңе жымиыңдар, күлкілеріңді сыйлаңдар. Рахмет! Ендеше
сабағымызды бастайық.
ІІ.
Үй тапсырмасын сұрау: Өлеңді
мәнерлеп, жатқа айту. Жағымды, жағымсыз қылықтар жайлы не білдік?
ІІІ.
Үй тапсырмасын пысықтау: Абайдың
қандай өлеңдерін білесің? «Ғылым таппай мақтанба», «Жаз», «Күз», «Қыс»,
«Сабырсыз, арсыз, еріншек» Өзіңе қандай әсер алдың?
ІҮ.
Мақсат қою кезеңі:
1.Сабақтың
мақсатын, тақырыбын хабарлау.
2.Жаңа
сабаққа даярлық.
Ү.
Жаңа сабақ:
Кіріспе.
Мұхтар
Әуезов(1897-1961) Шығыс Қазақстан облысы, Абай ауданында дүниеге келген. Ол –
аса көрнекті қазақ жазушысы, академик. Данышпан ақын Абай Құнанбайұлы өмірінен
тұңғыш энциклопедиялық эпопея жазған ұлы суреткер. Жоғарыда айтқандай Абай
туралы төрт томдық «Абай жолы» роман-эпопеясын жазған. Онда Абайдың бүкіл өмір
жолы: балалық, ересек шақтары, шығармашылық жағдайы, сол кездегі қазақ
өмір-тұрмысының ерекшеліктері баяндалған. Абай туралы Мұхтар Әуезов: « ...
қазақ халқына халықтығын жоғалтпайтын өшпес белгі орнатты» деп жазды.
Оқулықпен
жұмыс.
Үзіндіні түсініп, жалғастырып оқу. Абайдың сыпайылығы сипатталған жерді тауып
оқы. Өз сөзіңмен түсіндір.
Сөздік
жұмыс. Дәріс – сабақ. Тамамболмаса
да – аяқталмаса да, бітпесе де. Хазірет – дін жолындағы мәртебелі
адам. Фатиқасын алып – ризашылығын алып.
ҮІ.Түсінгендерін
тексеру:
1.Абай
қайдан келді деп ойлайсың? Әкесі Құнанбай кімді күтіп отырған тәрізді. Ол
баласы Абайды қалай қарсы алды? Құнанбайдың әңгімедегі түр-түсінен, сөйлеген
сөзінен қимыл-әрекетінен қандай адам екенін байқауға бола ма? Абайдың сыпайылығы,
байқағыштығы қай әрекетінен көрінеді?
2.Мына
үлгі бойынша Құнанбайға сипаттама берген тұсты тауып жаз.
өңі сұп-сұр
Құнанбай
зор денелі
бурыл сақалды
ҮІІ.
Қорыту. Әңгімеге
сүйеніп, Абайға мінездеме бер.
ҮІІІ.
Үйге тапсырма:
1. түсініп оқу, бағалау.