Сыныбы,
пәні: 6-с.
қазақ
әдебиеті
|
Пән
мұғалімі: қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі: Бегалина Райхан
Тоқсанбайқызы
Күні:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Әбіш
Кекілбаев "Шыңырау",
"Құдық
қазу-ата кәсіп" (шығармашылық жұмыс)
|
|
Мақсаты
|
Сыни
тұрғыдан ойлай білу.
Топта
бір-бірімен қарым-қатынас жасау арқылы, тығырықтан шығу үшін жол табу, жылдам
сұрақ қоя білу.
Сретті
сөйлетіп, сол сурет бойынша сыни тұрғыда әңгіме құрастыра білу.
|
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Ойын
ашық айта біледі.
Құрдастарымен
қарым-қатынасқа еркін түсе алады.
Әр
түрлі жағдаяттардан шығатын жол таба біледі. Ойын сөйлеу кезінде ашық айта
алады.
|
|
Керекті
жабдықтар
|
Мультимедиялық
кабинет, смайликтер, бағалау қағаздары, қима қағаздар, мәтін, рефлексия
парағы, тапсырмалар.
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Үй тапсырмасын жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар арқылы тексеру,
топтық
жұмыс, ой бөлісу, бағалау әдістері, сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары.
|
|
С а б а қ б а р ы с ы :
|
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
|
Кіріспе
|
Үзіліс кезінде
оқушыларды тренинг арқылы 3 топқа бөлу. Ұлттық кәсіп түрлеріне байланысты
бөлу.
1. Бүркітші
-1-топ
2. Аңшы-2-топ
3. Құдықшы- 3 -
топ
1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
-
Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай?
2. Сабағымызды бастамас бұрын, сергіту жасап
алайық.
3.
Бірге ойлаймыз. Топ ережесін құру
4.Үй тапсырмасын тексеру: Неге?
Неге
сұрағын қоя отырып, өткен сабақты қайталау, әрі жылдам ойлауға, тез әрекет
жасауға, сыни ойлауға бағыттау.
Жұмыс алгоритмі: Оқушылар
дөңгеленіп тұрады, мұғалім ортада өткен сабақ бойынша бір сұрақ Неге? деп
қояды, оқушы жауап береді, 2-оқушы сол жауапқа байланысты тағы бір сұрақ
қояды, 3-оқушы жауап береді солай кете береді, мұғалім өзі тоқтатуды қажет
деп санағанынша.
|
Оқушылар осы
қима қағаздарда салынған сурет бойынша 3 топқа бөлінеді.
Мұғаліммен
амандасады.
Сергіту
сәтін өткізеді.
Оқушылар,
яғни 3 топ әрқайсысяы жеке топ ережесін құрады. Оны ортада шығып қорғайды.Ол
үшін 5 минут уақыт беремін. Бұл оқушылардың сабаққа деген ынтасын, бірлесіп
жұмыс жасаудың алгоритмін ұғынып, түсінеді, қажеттігін анықтайды,қызығушылығын
арттырады.
Оқушылар
үй тапсырмасы бойынша жауап береді, олар бір-біріне тақырыптар бойынша
пысықтау сұрақтарын қояды.
|
|
Негізгі бөлім
|
5. "Суретші" стратегиясы:
Алгоритмі-
Сөз жазбай әңгіме бойынша сурет салу (өздеріне ұнаған
эпизодтан алуға болады)
Суретті әр топтан 1 бала шығып қорғайды
7. "Инь-Янь"
стратегиясы:
(Өмірдің екі жағы бар екенін дәлелдеп, сурет
бойынша әңгімеге қатысы жоқ 5 сөйлемді әңгіме құрастырады.
8. "Карусел" стратегиясы
Адам кез келген ситуациядан (жағдайдан)
қарым-қатынас жасап, тығырықтан жол таба білу керек, сұрақтар қоя білу керек.
Жұмыс жүргізу алгоритмі:
Оқушылар ішкі шеңбер мен сыртқы шеңбер жасап
тұру керек.
1. Ішкі шеңбер сабақ оқымай келген оқушы,
сыртқы шеңбер мұғалім.
2. Ішкі шеңбер ата-ана, Сыртқы шеңбер сабақтан
екі алып келген оқушы.
9. Ассоциация құру
1-топ: Құдықшы
2- топ: Кәсіп
3-топ: Су
Осы сөзді естігенде ең бірінші ойға не келеді?
Постерге жазып, қорғау.
|
Оқушылар
оқыған "Шыңырау" әңгімесі бойынша өздеріне ұнаған бөлімнен сурет
салып қорғайды. Сөз жазбай, тек қана суретті сөйлету керек.
Менің мақсатым- суреттегі
мысалдар арқылы оқушылардың өздеріне ойдан ой шығару жолын анықтату, ойландыру,
іздендіру.
Оқушылар қарым-қатынас жасап, тығырықтан жол таба білуді
үйренеді, сұрақтар қоюды үйренеді, тапқырлыққа төселеді.
Салыстырады,
байланыстырады, мағынасы жақын сөздерді топтастырады.
|
Қорытынды
|
10)Бағалау:
Сабақ
барысындағы жұмыстанры бойынша, сабақ критерийлеріне сәйкес оқушыларды
сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын
айтамын.
11)Рефлексия:
1. Бүгінгі
сабақта маған____________________
_______________
қызықты болды.
2.Маған________________________________________________қиындық
туғызды.
3.
Менің көңіл-күйім___________________
(рефлексия
парақтарына түсіреді)
- Сабақ
аяқталды!
- Сау
болыңыздар!
|
Оқушылар
бағаланады.
Сабақтан алған
әсерін баяндайды. Кей оқушы сыныпқа оқып береді.
|
Сабақтың өзіндік
талдауы
|
|
Сабақ бойынша
өзгертулер
|
Сабақта
7 модульді ықпалдастыру үшін 45 минут уақыт аздық етеді. Сондықтан да сабақ
барысында сюжеттік суреттер топтамасы бойынша шығармашылық тапсырманы ауызша
орындату керек екен. Сондай-ақ, рефлекция парақтарын толтыру үшін оқушыларға
уақыт жетпей қалды.
|
|
|
|
|
|