1276622
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИсторияКонспекты9 синип Қазақстан тарихи Мавзу : "Қазақстанлиқларниң Улуқ Вәтән урушиға қатнишиши"

9 синип Қазақстан тарихи Мавзу : "Қазақстанлиқларниң Улуқ Вәтән урушиға қатнишиши"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Қазақстан тарихы

Сабақ Қазақстанлиқларниң Улуқ Вәтән урушиға қатнишиши

Мектеп: «А.Саттаров атындағы орта мектеп-мектепке дейінгі шағын орталығымен»КММ

Күні: 22 .12.2015 ж

Мұғалімнің есімі:Р.А.Турсунова

Сынып: 9 «Б» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Ұлы Отан соғысының басталуы және Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлесінің мән-мағынасын ашу, Мәскеу және Ленинград, Сталинград қалаларын фашистерден қорғауда қосқан үлесі жайлы білім алуға көмектесу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:

Ұлы Отан соғысының басталуы және Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлестері:Мәскеу және Ленинград қалаларын фашистерден қорғауда қосқан үлесі жайлы танысып біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Жеңістің маңызын түсіну арқылы Отанға деген сүйіспеншілік сезімге, патриоттыққа, отансүйгіштікке тәрбиеленіп, өз елінің тарихына қызығушылығы артады

Кейбір оқушылар:

Тақырыппен таныса отырып өз қорытындыларын жасауға үйренеді

Тілдік мақсат

Оқушылар: Оқушылар тақырып бойынша кездесетін сөздерді болашақта ОЖСБ, ҰБТ тапсыру барысында пайдалану үшін есте сақтайды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ұлы Отан соғысы, «барбаросса жоспары» т.б

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

1.Улуқ Вәтән урушиниң башлиниши 2. Қазақстанлиқлар Москва, Ленинград үчүн болған жәңләрдә 3.Қазақстан Сталинград мәйданиниң әң йеқин арқа сепи 4. Уруш йөнилиши-Ғәрип


Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба?

Себеп-салдарлық байланыстарды ажырата білу дағдылары қалыптасады

Жазылым бойынша ұсыныстар:


Алдыңғы оқу

1920-40 жиллардики Қазақстанниң мәдәнийити

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

0-15 минут

(С) Шатлиқ чәмбиридә «Ақ тиләк» тренингини орунлаш арқилиқ синипта һәмкарлиқ атмосфера қелиплаштуруш.

«Жасарәт», «Ғалибийәт» дәп икки топқа бөлүш.

(М) «Сехирлиқ сандуқтики сирлиқ санлар» стратегияси бойичә өй тапшурмисиниң сораш: 1924, 1926,1928,1934,1933, 1937, 1910, 1936, 1932,1938.

Оқуғучилар сандуқ ичидин чиққан жилларда қандақ вақиәләр йүз бәргәнлигини ейтиду.






Карточкилар

Ортасы

15-40

(ТЖ)

«Мейигә һужум» стратегияси.Очуқ соаллар:

1.Бийил биз қандақ мәйрәм нишанлидуқ?/Улуқ Ғалибийәтниң 70 жиллиғи/

2.Улуқ Вәтән уруши қачан башланди?

3.Қайси дөләтләр арисида болди?

4.Нәччә жилға созулди?

5.Қачан аяқлашти?/9-май 1945 жили/

6.Бизниң йезимиздин қатнашқанлар барму/330гә йеқин/

«Бағытталған оқу» стратегияси

Йеңи мавзуни икки топ бөлүп оқуйду:

І топ:

1.Улуқ Вәтән урушиниң башлиниши 2. Қазақстанлиқлар Москва, Ленинград үчүн болған жәңләрдә

ІІ топ

3.Қазақстан Сталинград мәйданиниң әң йеқин арқа сепи

4. Уруш йөнилиши-Ғәрип

Оқуп бир биригә чүшәндүриду

«Топлаштуруш» стратегияси

Қазақстан ихтисадини урушқа маслаштуруш:

1.Мәйданға йеқин жайлардин 220 завод вә фабрика, цех, артелларни көчириш.

2.Ақтөбә ферроеритиш заводиниң йеңи қурулуши Запарожье ферроеритиш заводиниң үскүнлирини алди.Алмутидики автомобиль жөндәш заводи-Луганск еғир машина ясаш заводиниң цехини алди.

3.Көчирилгән завод фабрикилар асасән Алмута, Урал, Чимкәнт, Шәмәй, Қарағанда, Ақтөбә шәһәрлиригә орунлаштурулди.

Қазақстанлиқлар Москва, Ленинград үчүн болған жәңләрдә:

Брест қоғинини һимайә қилғучилар: Наганов А, В.Фурсов, К.Турдиев, Ш.Шолтыров .Генерал-майор И.В.Панфилов командилиғидики 316 атқучилар дивизияси,Бауыржан Момышулы, Ротиниң сәясий йетәкчиси Малик Ғабдуллин, Төлеген Тоқтаров, Б.Бейсекбаев, Султан Баймағамбетов

Дүйсенбай Шыныбеков

Қазақстан –Сталинград мәйданиниң әң йеқин арқа сепи:

Ғани Сафиуллин башқурған 73 гвардиялик дивизия ,Учқуч Нуркен Әбдиров. «Павлов өйидин» Толыбай Мырзаев. Минометчи Қарсыбай Сыпатаев.Подполковник Т.С.Позолотин

Уруш йөнилиши –Ғәрип:

Қойгельди Аухадиев.Қасим Қайсенов .Ж.Ағадилов,Е.Воробьева, П.Семенова, Сағадат Нурмағамбетов, Х.Қайдауов, Р.Қошқарбаев, Г.Булатов.1008-атқучилар полкиниң туғини Берлин ратушисиға тикти.

Хуласә:

Қазақстанлиқ 497 жәңчи Кеңәш Иттипақиниң Қәһримани унванини алди.

Икки мәртә Кеңәш Иттипақиниң Қәһримани унванини алғанлар:Л.Беда, Т.Бигелдинов, С.Луганский, И.Павлов.

Қазақниң қәһриман қизлири:М.Мәметова, Ә.Молдағулова

«Соал биздин жавап сиздин»стратегияси

Топ әзалири қарши топқа соал қойиду.

«Жасарәт-мәңгүлүк» мавзусиға постер сизиш. Постерда қазақстанлиқларниң Ғалибийәткә қошқан үлүши вә бизниң ата-бовилиримизниң йолини давамлаштуруш үчүн немә қилишимиз керәк очуқ йезиш керәк.

«Иссиқ орундуқ» стратегияси

Өтүлгән мавзуни пишшиғдаш үчүн оқуғучилар иссиқ орундуқта соалларға жавап бериду.

Хуласә тест:

1.) «Ресей кең байтақ, шегінерге жер жоқ артымызда Мәскеу»-сөзінің авторы?

А) В. Клочков В) В. Владимирский С) Т. Тоқтаров

Д) И. Панфилов Е) Е. Рыков

2) Мәскеу үшін шайқаста Б. Момышұлы қандай әскери отрядты басқарды?

А) взвод В) рота С) Батальон Д) Полк Е) дивизия

3) Берлинге ту тіккен қазақ жігіті?

А) Т. Тоқтаров В) Р. Қошқарбаев С) М. Ғабдуллин

Д) А. Шарипов Е) Қ. Қайсенов

4) Ленинград үшін шайқаста кеудесін оққа төсеген қазақ батыры кім?

А) Т. Тоқтаров В) С. Баймағанбетов С) Т. Бигелдинов Д) М. Ғабдуллин Е) Қ. Сыпатаев

5) Қанша қазақ жауынгері Кеңес Одағы батыры атағын алды?

А) 300 В) 450 С) 497 Д) 150 Е) 550


Тест ачқучи: 1.А 2.С 3.В 4.В 5.С

Баһалаш, өзини-өзи баһалайду./баһалаш вариғиға/

Өйгә тапшурма «Һеч ким вә һеч нәрсә унтулмайду» мазусиға интернет әхбаратлирини пайдилинип эссе йезиш, мазу бойичә 15 очуқ соал тәйярлаш.






















Карточкилар


























Плакат, фломастер


























Бағалау парағы

Аяқталуы

40-45

ИНСЕРТ усули

Билимән

Билдим

Билгүм келиду







Рефлексия: Оқушылар сабақ бойынша пікірлерін стикерге жазады

Тахта

Стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы

Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері

АКT-мен байланыс

Интерактив тақта, ұялы телефон

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


