Инфоурок Биология Другие методич. материалы6 сынып. Биология пәнінен ашық сабақ. "Тамыр бөлімдері"

6 сынып. Биология пәнінен ашық сабақ. "Тамыр бөлімдері"

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Тамыр бөлімдері

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға тамыр бөлімдерінің 5-ке бөлнетіні, олардың құрылысының ерекшеліктері, бөлімдердің қызметі туралы түсінік беру.

Тәрбиелігі: Тамырдың өсімдік тірішілігіндегі, табиғаттағы маңызын талдау арқылы оқушыларды іздемпаздыққа, еңбексүйгіштікке, өзара ынтымақтастыққа тәрбиелеу.

Дамытушылығы: Өсімдік шаруашылығы үшін тамыр жүйелерін дамыту туралы білімінің маңызын ашу.

Сабақтың түрі: Саяхат

Сабақтың типі: Аралас

Оқыту әдістері: Интерактивті оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: Бейне слайдтар, кодоскоп, интерактивті тақта, таблица.

Сабақтың жоспары:

1. Ұйымдастыру.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

3. Қортындылау.

4. Жаңа білім беру.

5. Бекіту.

6. Бағалау.

7. Үйге тапсырма беру

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру.

Сәлемдесу, қатысуын тексеру, дайындықтарын бақылау, сабақтың саяхат  түрінде өтетінін, саяхатқа поезбен шығып білім қалашығына баратынымыз айтылды. Поезда үш вагон бар, 1-ші вагон жұмсақ, 2-ші вагон жайлы, 3-ші вагон жалпы. Оқушыларға әр аялдамада билеттер сатылатыны айтылды. Әр билетте сұрақтар болады. Сұрақтарға  жауап беруіне байланысты оқушылар әр вагонның астына өздерінің атын жазады. Вагондарға отырғызуды жауап бергеніне қарай отырған оқушылар айтатындығын айтылды.

Жұмсақ вагон - 5.

Жайлы вагон - 4

Жалпы вагон - 3 деп бағаланады.

2.Үй тапсырмасын сұрау.

I аялдама сұрақтары.

1. Мүше дегеніміз не, өсімдіктердің мүшелерін ата.

2.Тамыр өсімдіктің қандай мүшесі, атқаратын қызметі қандай?

3. Вегатативті мүшелерді ата, вегатативті мүшелер өсімдікке не үшін қажет?

II-аялдама сұрақтары.

1. Тамырдың шығу тегіне қарай нешеге бөлінеді? Олар қайдан пайда болады?

2. Негізгі, жанама, қосалқы тамырлардың жиынтығы нені құрайды? Олардың айырмашылығы және қандай өсімдіктерде болады ?

Жауабы: Тамыр өсімдік тірегі

3. Үй тапсырмасын қорытындылау

Сызықтық диктант.

Тақтадағы тапсырмаларының ішіндегі дұрыс жауапты тауып «ия» бағанына, қате жауап «жоқ» бағанына белгілеңіз.

 

1. Өсімдіктің мүшелері өсімді және көбею болып 2-ге бөлінеді.

2. Мүше дегеніміз – тірі ағзаның тіршілік белгілері сақтайтын ең кіші  бөлшегі.

3. Көбею мүшесіне – тамыр ,сабақ жапырақ жатады.  

4. Тамыр өсімдіктің жер асты мүшесі.  

5. Тамырлар шығу тегіне қарай кіндік және шашақ тамыр болып бөлінеді. 

6. Негізгі тамыр тұқымның ұрық тамыршасынан дамиды.  

7. Жанама тамыр сабақ пен жапырақтан өсіп шығады.  

8.Тамырдың атқаратын қызметі қоректік,тіректік және көбею. 

9.Тамырлар жүйесі кіндік және шашақ тамыр болып бөлінеді

 

4.Жаңа сабақ

Оқушылар поезға билеттер алып, «Білім» қалашығына келгені айтылады.

Жаңа сабақтың тақырыбы:Тамыр бөлімдері.

Сұхбаттасу кезеңі. Жаңа тақырыпты оқып-білу. Бүгін біз тамыр бөлімдері туралы айтамыз.

5.Бекіту

1. Тамыр бөлімдерін ретімен ата.

2. Тамыр түктері бар аймақта неліктен сору аймағы деп аталады?

3. Бөліну аймағы неше қабаттан тұрады?

4. Тамыр оймақшасының қызметі.

Тест сұрақтарына жауап бере отырып, «Нүктелі ойын» әдісі қолданылады. Бұған барлық оқушылар қатысады.

 

1.Тамыр бөліміне кіретінмейтін аймақ

А)СОРУ (3-8-10-11)

Б)БӨЛІНУ(2-5-7-16)

В)Тамыр оймақшасы(1-5-9-11-16-7)                                                    

2 . 3Қабаттан тұратын бөлімі.

А )Өткізу(20-11-7-6-15)  

Б  Бөліну (4-1-7-16-13)

В Өсу (2-4-11-9-17)

3. Тамырды ұзартып өсіретін аймақ.

А.Сору (1-5-10-12-19)

Б.Тамыр   оймақшасы (7-9-20-15-13)

ВӨсу (19-4-13-20)

4.Су мен еріген минералды тұздарды соратын аймақ.

А. Сору (2-15-14-6-19-20-8-10-12-18)

Б.Өткізу (19-20-1-4-11)

В.Бөліну (13-1-5-18) 

5.Қоректік заттарды сабаққа қарай өткізетін аймақ.

А.Өткізу (3-2-18-17)

Б. Өсу (6-12-9-19)

В.Сору (5-15-8-12)

Нүктелі ойын:

6.Бағалау

Оқушылардың өздерінің сұрақтарына жауап беруіне қарай отырғызылған вагондарына қарай отырып бағаланады.

Жұмсақ вагонға отырған оқушы «5»

Жайлы вагон «4»

Жалпы вагон «3» деп бағаланады.

7.Үйге тапсырма

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "6 сынып. Биология пәнінен ашық сабақ. "Тамыр бөлімдері""

Настоящий материал опубликован пользователем СЫДЫКОВА АРАЙЛЫМ САБИТОВНА. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт

Скачать материал
    • 21.11.2014 1256
    • DOCX 24.6 кбайт
    • Оцените материал:
  • Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

    Удалить материал
  • Автор материала

    СЫДЫКОВА АРАЙЛЫМ САБИТОВНА
    СЫДЫКОВА АРАЙЛЫМ САБИТОВНА

    учитель

    • На сайте: 9 лет и 10 месяцев
    • Подписчики: 0
    • Всего просмотров: 18632
    • Всего материалов: 7

Сабақ жоспары. Тақырыбы Тамыр аймақтары. Биология 7 сынып

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
2022
3
22.01.2025

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 134
Покупателей: 343

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Биология 7 сынып Сабақ жоспары Тақырыбы: " Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары" Оқу мақсаты: 7.1.3.3 - тамыр ішкі құрылысын зерттеу; Сабақ мақсаты: Тамырдың құрылысы мен аймақтарының ерекшеліктерін анықтау. Әр аймақтың қызметін сипаттау және олардың өсімдік өміріндегі маңыздылығын түсіндіру. Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және алған білімдерін қолдану дағдыларын дамыту. Күтілетін нәтижелер: Оқушылар тамырдың құрылысы мен аймақтарын сипаттап, олардың қызметін түсіндіреді. Тамыр аймақтарының өзара байланысын талдайды және мысалдар келтіреді. Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды орындап, алынған білімдерін бекітеді. Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут) · Мұғалімнің әрекеті: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. · Оқушылардың әрекеті: Мұғалімнің нұсқаулығын тыңдап, сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.

Краткое описание методической разработки

 Биология 7 сынып

Сабақ жоспары

Тақырыбы: " Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары"

 

Оқу мақсаты: 7.1.3.3 - тамыр ішкі құрылысын зерттеу;

 

Сабақ мақсаты:

  1. Тамырдың құрылысы мен аймақтарының ерекшеліктерін анықтау.
  2. Әр аймақтың қызметін сипаттау және олардың өсімдік өміріндегі маңыздылығын түсіндіру.
  3. Оқушылардың логикалық ойлау, талдау және алған білімдерін қолдану дағдыларын дамыту.

 

Күтілетін нәтижелер:

  • Оқушылар тамырдың құрылысы мен аймақтарын сипаттап, олардың қызметін түсіндіреді.
  • Тамыр аймақтарының өзара байланысын талдайды және мысалдар келтіреді.
  • Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды орындап, алынған білімдерін бекітеді.

 

Сабақ барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)

·         Мұғалімнің әрекеті:

  • Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

·         Оқушылардың әрекеті:

  • Мұғалімнің нұсқаулығын тыңдап, сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.
Развернуть описание
Смотреть ещё 5 645 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
