Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Ақшұқыр мектеп-лицейі
3В бөлімі – Ежелгі
Грекия Ақшұқыр ауылы, Ақтау
қаласы
Күні: 29,30,31.01.18 жыл Мұғалімнің
аты-жөні: Кощжанова Шолпан
Сынып: 5
Тақырыптың тарихи концепті (түсінігі): дәлел
және маңыздылық
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ежелгі афиндықтар қаншалықты еркін болды?
|
Оқу мақсаты
(оқу бағдарламасына сілтеме):
|
5.3.1.2 Афина мемлекетінде
демократияның пайда болуын түсіндіру
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Демократияның отаны - Афина екенін біледі;
Ежелгі Афинадағы қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын анықтайды.
|
Бағалау критерийі:
|
Білім алушы:
·
Солон
тұсындағы Афинадағы басқару жүйесін біледі және түсінеді.
·
Солон
реформасының нәтижесінде Афина тұрғындарының өмірі қалай өзгергендігін
дәлелдейді
·
Афина
тұрғындарының жекелеген топтарына сипаттама жасайды және талқылайды.
|
Тілдік мақсат:
|
ü Оқылым –практикалық
тапсырмаларды орындау барысында тарихи деректер мен мәтіндік материалдарды
игеру;
ü
Жазылым
–тапсырма
орындау барысында жазып отыру;
ü
Айтылым
-топтық,
жұптық жұмыс және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру;
ü
Тыңдалым- Афинадағы
демократияның пайда болуы туралы бейнежазба қарау арқылы қосымша мәлімет
алу;
ü Терминология:
демократия,
олигархия, қала-мемлекет, халықтың кеңесі, Архонт, ареопаг, реформа, азамат
|
Құндылықтарды дарыту:
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау. «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығы
«Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісімнің» орнығуына
байланысты екенін ұғынады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ дағдыларын дамыту. (ноутбук, интербелсенді тақта)
|
Пәнаралық байланыс:
|
Құқық негіздері (Солон реформасымен жұмыс жасау арқылы), география
(картамен жұмыс арқылы).
|
Алдыңғы білім:
|
5.3 В Крит-микендік мәдениет туралы мифтер не айтады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті. Оқушыларды пазыл арқылы топқа бөлу.Топтың ережесін
нақтылау.
«Кім
жылдам» тәсілі
арқылы
үй тапсырмасын сұрау:
1.Ежелгі Грекия мемлекеті қайда орналасқан?
2. Балқан түбегін қоршаған теңіздерді картадан көрсет
3. Крит-микендік өркениет деп не себепті аталған?
4. Гомер деген кім? Оның дастандарында не айтылады
Слайд арқылы оқушылардан аталған суретте
қандай көрініс суреттелгені сұралады. Пікір тыңдалған соң мұғалім сабақтың
тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийін айта отырып, сабақ соңында
күтілетін нәтижелерді анықтау.
|
|
Сабақтың
ортасы
10минут
10 минут
10
минут
|
Топтық
жұмыс:
Афина қала-мемлекеті жайлы бейнежазба
көрсетіледі. Картамен танысады.
Әр топ берілген үлестірмелі материалмен
танысып, афиналық демократия туралы қысқаша деректер келтіреді (постер, сызба
т.б.)
Дескриптор:
1. Саяси билік
құрылымының ерекшеліктерін анықтай алады – 2 ұпай
2. Демократиялық
жүйенің артықшылығы мен кемшілігін саралай біледі – 2 ұпай
Сыныптық
жұмыс
«Афина тұрғындарының құрамы»
(Кластер
әдісі)
Афина
халқы
|
Құқығы
|
Меншігі
|
Міндеті
|
Азаматтар
|
|
|
|
Қоныс аударғандар
|
|
|
|
Құлдар
|
|
|
|
Дескриптор:
1. Афина қоғамының әлеуметтік ұйымдасуын
сипаттайды -2 ұпай;
2. Афина тұрғындарның құрамын анықтайды-2 ұпай
«Солон
реформалары»
(Ассоциация
құру)
Дескриптор:
1.Солон реформасын жіктейді-1 ұпай;
2. Реформаның афиндықтардың өміріне тигізген
әсерін сипаттайды-1 ұпай;
3. Тарихи деректі қолдану арқылы Солон
реформасының тарихи маңызын көрсетеді-2 ұпай.
|
Ежелгі грек қала-мемлекеті көрсетілген интерактивті карта
http://www.eduplace.com/kids/socsci/ca/books/bkf3/imaps/AC_12_389_citystates/AC_12_389_citystates.html
Үлестірмелі
материал
(Мәтін
1)
Қосымша
мәлімет алу үшін бейнежазба көрсету.
Оқулықпен
жұмыс
Тарихи
дерек (Мәтін 2). Өзіндік жұмыс.
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Сабақты қорытындылау.
Бағалау парақшаларын толтырып, тапсыру.
Үйге тапсырма:
Афин азаматы атынан эссе жазу: «Мен осындай заң қабылдауды
ұсынамын….» (50 сөз)
Бағалау критерийі: мәнін ашу, дерекке
жүгіну, өзіндік ойын білдіру.
Рефлексия (кемені бояу арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін бағалайды).
|
Қосымша
ақпарат:
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтауы
|
Тілдік қорды жетік меңгермеген оқушыларға өз
ойын жеткізуге мүмкіндіктер беру. «Әрбір оқушының пікірі
құнды» деген қағиданы ұстану. Оқушылар үнемі бағаланып отырады.
1. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды.
2. Сабақ барысында оқушылар өзіндік ой
түйіп, пікірі қалыптасады.
3. Оқушылар сабақ барысында алған
білімдерін пайдаланып өз ойын ашық, дәлелді жеткізе алады. .
4. Әрбір оқушыны тапсырманы орындау барысында уәждеп, өзіне деген
сенімін арттыру үшін мадақтап отыру.
|
Қалыптастырушы бағалау.
Бағалау критерийлері бар бағалау парақшаларын шығару (әр тапсырманың
дескрипторы көрсетіледі. Барлығы 12 ұпай жинауға негізделген).Оқушылар кемені
бояу арқылы бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін, білім деңгейін біледі.
|
Сыныптағы тазалықты сақтау.
Партада дұрыс отыру ережесін ескеру.
Презентацияның анық және қолжетімді жасақталуын қадағалау.
|
Сабақ бойынша рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары
шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ
кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңызба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды
ма және неліктен?
|
Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген
сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістіктер/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,
келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|