Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Презентации / 2 сынып дуниетану Адам және өсімдіктер мен жануарлар

2 сынып дуниетану Адам және өсімдіктер мен жануарлар


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Тақырыбы: Адам және өсімдіктер мен жануарлар.


Сабақтың мақсаты: Тірі табиғаттың бір бөлігі болып саналатын адам және өсімдіктер мен жануарлар арасындағы тығыз байланыс жайында түсінік беру арқылы, олардың маңызын білуге жағдай жасау.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, ойын жеткізе білу қабілеттерін дамыту. Өз бетімен жұмыс істеуге машықтандыру.
Тәрбиелік: Тірі табиғатты қорғап, күтуге баулу, пәнге қызығушылығын ояту, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.


Түрі: Жаңа сабақ.


Типі: Жаңа сабақты меңгерту.


Қолданылған әдіс - тәсіл: сәйкестендіру тесті, ой қозғау, сұрақ - жауап, тірек – сызба.


Көрнекіліктері: тірек - сызбалар, сөзжұмбақтар, мақал - мәтелдер.Слайд


Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Үй тапсырмасын сұрау
III. Жаңа білімді игеру
IV. Бекіту
V. Бағалау
VI. Үйге тапсырма беру

hello_html_m22869716.gif
Амандасу, түгендеу.

na
Үйге қандай тапсырма берілді?
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі

-Балалар уй тапсырмасына қандай тапсырма берілген еді кім айтады?

Бірнеше баладан уй жұмысын сурау.


«Менен сұрақ, сізден жауап» ( жеміс - жидек суреттері таратылады )


1. Көбею дегеніміз не?( жануарлардың тіршілігін жалғастыруы, санының артуы, ұрпақ беруі)


2. Қандай жануарларды сүтқоректілер дейді?
(сүтқоректілер балаларын сүтпен қоректендіреді)


3. Қандай жануарлар жұмыртқа салады?
(жорғалаушылар, қосмекенділер, балықтарғ құстар, бунақденелілер-жұмыртқа салады)


4. Бақалар мен балықтардың көбеюінде ұқсастық бар ма?(екеуінің де жұмыртқасы уылдырық деп аталады, екеуі де уылдырығын суға салады?)


5. Балықтар мен бақалар ұрпағына қамқорлық жасай ма?
(қамқорлық жасамайды)


6. Қолтырауынның ұрпағына қамқорлығы туралы айтып бер.
(Қолтырауын болса өте қамқор ата-ана екен. Ана қолтырауын жұмыртқасын құрғақ жерге салып, баласы оны жарып шыққанша бақылайды. Қолтырауын аузына салып алып суға жібереді. Сөйтіп есейгенше бақылайды. )


Жаңа сабақты ұйымдастыру.
Енді балалар,
менің алдымда турлі суреттер жатыр, барлығымыз осы суреттерден аламыз. Адамның суреті бар балаларм "адам" тобы, жануардың суреті бар балалар "жануар" тобы, өсімдіктің суреті бар балалар "өсімдік" тобы болады.

Балалар енді сіздердің топтарыныздын аттары осы ұғымдармен аталады. Адам тобы, Өсімдік тобы, Жануар тобы болып үш топқа бөлініп өткіземіз.


III. Жаңа білімді игеру кезеңі
Бүгінгі біздің жаңа сабағымыздың тақырыбы осы ұғымдармен байланысты. Адам және өсімдіктер мен жануарлар деп аталады.


Мақсатымыз: Бүгінгі сабағымызда «Адам», «өсімдік», «жануарлар» деген ұғымдардың арасындағы байланысты, олардың қандай маңызы бар екенін білетін боламыз.


№1 тапсырма.

Орталықтардың топ атауын қорғауы. Әр топ өздерімізің тобымыздың ағылшын және орыс тілінде қалай аталатынын еске түсіреміз

hello_html_a58e5a9.png
Балалар мына тапсырманы орындау арқылы біз өсімдік пен жануардың бір - біріне пайда келтіретінін, олардың адам үшін де маңызды екендігіне көз жеткіздік.


Енді келесі тапсырмаға көшейік.


ІV. Бекіту кезеңі


«Оқулықпен жұмыс»

Оқушыларға оқытып түсінгенін сұрау.
- Тізбектеп оқыту

«Дәптермен жұмыс»

hello_html_m576c7894.png


Әр топ оқушыларынан тапсырманы сұрау.


Жаңа сабақты бекіту.


"Сұрақ - жауап "

hello_html_md70ca19.gif


Сергіту сәті.


2 тапсырма


Сәйкестендіру
hello_html_m379a715a.gifhello_html_m2b272a6.gif


hello_html_6263f142.gif

hello_html_m7104553d.gif


hello_html_m793056ce.gif


hello_html_m42374fc2.gif

Мұғалімнің қорытындылауы: Тірі табиғат –> адам –> өсімдік –> жануар

Балалар қане, тақтадағы мына сызбаға назар аударайық. Мына ұғымдардың арасына қойылған бағдаршалар нені көрсетіп тұр? Біз үшеуінің тығыз байланыста болатындығын көреміз. Осы үшеуіне де ортақ белгілер бар ма? Ойланып көрейікші?
1. Үшеуі де тірі ағза, тірі табиғаттың бөлігі.
2. Үшеуіне де ауа, су, қорек, жылу, жарық қажет.
3. Үшеуі бір – бірімен тығыз байланысты, табиғатта тепе - теңдікті сақтайды.
Табиғатта басы артық тіршілік иесі болмайды, әрқайсысының өз орны бар. Біз сендермен өсімдік пен жануардың бір – біріне, адамға қандай пайдасы бар екендігін білдік. Ал біз адамдар оларға қандай көмек келтіре аламыз, олар бізден не күтеді?

( Өсімдік пен жануар адамнан қамқорлық, құрмет, мейірімділік, жанашырлық күтеді)


hello_html_6bdb1a2b.gif
V. Бағалау.

hello_html_7deec224.gif


VI. Үйге тапсырма беру.


«Егер табиғатқа тіл бітсе...» тақырыбы бойынша оқушының таза жүрегінен шығарма жазып келу.

103 - 104 оқу, түсінігін айту.







































hello_html_391502e0.jpg






hello_html_146560ce.jpg



hello_html_m1201d078.jpg















hello_html_4e1f902d.gif


hello_html_maa119ad.gif

hello_html_m6272cbd9.gif







Мекенін тап

Ара апан

Аю ара ұясы

Бұлбұл ат қора

Жылқы ұя

Түлкі кетек

Әтеш ін

Өнімдерін ата


Шұбат ешкі

Қымыз түйе

Түбіт қой

Ірімшік бие

Жұмыртқа сиыр

Жүн тауық

Қорегін тап

Тауық сәбіз

Аю тары

Тйін жапырақ

Құрт жаңғақ

Қоян алма

Кірпі балық





Автор
Дата добавления 13.05.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Презентации
Просмотров149
Номер материала ДБ-079603
Получить свидетельство о публикации


Включите уведомления прямо сейчас и мы сразу сообщим Вам о важных новостях. Не волнуйтесь, мы будем отправлять только самое главное.
Специальное предложение
Вверх